۹ توصیه آسان برای عکاسی بهتر با تلفن‌هوشمند

سه‌شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۱ - ۰۹:۵۶
مطالعه 4 دقیقه
دوست ندارید به‌ جز تلفن‌ خود، وسیله‌ دیگری را برای عکاسی با خود حمل کنید؟ در این مقاله با نکات جالب و ساده‌ای آشنا خواهید شد که با بکارگیری آنها می‌توانید عکس‌های بسیار بهتری را با دوربین تلفن هوشمندتان بگیرید. برای بکارگیری این توصیه‌ها نیازی نیست که عکاس حرفه‌ای باشید و یا دانش خاصی داشته باشید پس با ما همراه باشید.

من قطعا یک عکاس حرفه ای نیستم، اما می‌توانم یک عکس زیبا را تشخیص دهم و عکاس آن را تحسین کنم. حال که دوربین اکثر گوشی‌های هوشمند در رده دوربین‌های با کیفیت قرار می‌گیرند و از مرز حداقل‌ها برای یک دوربین مناسب فراتر رفته‌اند، دلیلی برای حمل دو وسیله وجود ندارد. پس اگر شما هم مثل من فکر می‌کنید و می‌خواهید فقط از گوشی‌تان برای عکاسی استفاده کنید، خواندن این مطلب را ادامه دهید و نکته‌های گفته شده را هنگام عکاسی با گوشی خود به کار گیرید.

لنزتان را تمیز کنید

گوشی‌ها بسیاری از مواقع در دست، جیب و یا کیف ما قرار دارند که باعث می‌شود احتمال جمع شدن روغن و پرز روی لنز بالا رود. زمانی را برای پاک کردن لنز دوربین تلفن خود اختصاص دهید تا روی عکس تاثیر بد نگذارند.

هنگام عکاسی دستتان را ثابت و بی حرکت نگه دارید

دستانتان می لرزند؟ در محیطی عکاسی می‌کنید که باد می‌وزد؟ از آنجا که کمتر کسی دوست دارد یک پایه دوربین را همه جا با خود حمل کند، می‌توانید هنگام گرفتن عکس به یک جسم محکم تکیه دهید (تا لرزش بدنتان را کمتر کنید) یا اینکه گوشی‌تان را روی یک جسم قرار دهید تا جلوی لرزش دستانتان را بگیرد.

نور (معمولا) دوست شماست

نور طبیعی برای ثبت یک تصویر خوب بسیار مناسب است اما گاهی نیز بسته به شدت نور می‌تواند موجب ایجاد سایه‌های نامطلوب روی اجسام شود. شما می‌توانید در روز از فلش برای از بین بردن این سایه‌ها استفاده کنید. علاوه بر آن باید وقتی برنامه دوربین را باز می‌کنید چند لحظه به آن فرصت دهید تا با شرایط نور محیط سازگار شود. این کارها برخی از مشکلات مربوط به نور را برای شما حل خواهد کرد. همچنین همیشه سعی کنید منبع نور در پشت خود شما قرار گیرند نه پشت سوژه عکاسی.

زاویه های متفاوت را امتحان کنید

وقتی دیگر نمی‌توانید کاری برای رفع مشکل نور انجام دهید یا به هر دلیلی عکسی که می‌گیرید آن طور که می‌خواهید از آب در نمی‌آید، حرکت کنید! یک قانون کلی وجود دارد که می‌گوید اگر امکان گرفتن چند عکس از یک سوژه یا صحنه را دارید، باید از زوایای مختلف این کار را انجام دهید. این کار موجب می‌شود اگر تصویری که فکر می‌کردید بسیار خوب خواهد بود تار و یا پر از سایه از آب در آمد، چند عکس دیگر از آن صحنه از زوایای مختلف دارید که می‌توانید روی‌شان حساب کنید.

وضوح تصویر را بالا ببرید

اگر گوشی هوشمند شما گزینه‌ای برای سایز عکس دارد، بزرگ‌ترین سایز را انتخاب کنید. به طور کلی هر چه عکس بزرگتر باشد، جزئیات بیشتری را می‌توانید ثبت کنید. این مساله به خصوص وقتی خودنمایی می‌کند که بخواهید بعدا اندازه تصاویر را تغییر دهید ولی همچنان نتیجه کار واضح و تمیز باقی بماند.

از بزرگنمایی دیجیتال دوری کنید

بزرگنمایی دیجیتال در تئوری ایده بسیار خوبی است، اما در عمل می‌تواند برخی از بهترین عکس‌هایتان را نابود کند. به عنوان روشی جایگزین پیشنهاد می‌کنیم به جای بزرگنمایی دیجیتال، خودتان به سوژه نزدیک شوید و یا اگر نیاز مبرم به آن دارید که از جسمی کوچک تصویری با کیفیت از نزدیک داشته باشید، می‌توانید توصیه بعدی را بکار گیرید.

از حالت‌های عکاسی تخصصی گوشی استفاده کنید

وقتی قصد دارید از اجسام کوچک با وضوح بالا عکس بگیرید، حالت Macro دوست جدید شما خواهد بود. این تنظیمات معمولا در خود اپلیکیشن دوربین تلفن وجود دارند. همچنین یادتان باشد که وقتی می‌خواهید از مناظر دیگر و چهره عکاسی کنید، از این حالت خارج شوید. برخی برنامه‌های دوربین به طور خودکار آن را خاموش می‌کنند ولی بد نیست دفعه اولی که از آن استفاده می‌کنید، دوباره چک کنید تا ببینید اتوماتیک خاموش شده یا همچنان در حالت ماکرو قرار دارد. به غیر از حالت ماکرو، گزینه‌های دیگری برای نور روز، فلورسنت و حتی مناظر وجود دارد.

به زمان پاسخ‌دهی دوربین توجه کنید

معمولا یک تاخیر میان لحظه‌ای که شاتر دیجیتال را می‌فشارید تا لحظه‌ای که تصویر گرفته می‌شود، وجود دارد. بله این تاخیر بسیار کمی است ولی ثابت نگه داشتن گوشی در همان فاصله کوتاه می‌تواند یک عکس زیبا را از یک عکس تار متمایز کند. با گرفتن چند عکس نمونه می‌توانید زمان این تاخیر را حس کنید.

از اپلیکیشن‌ها کمک بگیرید

وقتی یک عکس انتظارات‌تان را برآورده نمی‌کند (به خصوص وقتی که دیگر سوژه در دسترس نیست و لحظه عکاسی از دست رفته) سراغ یکی از چند برنامه دوربین موجود برای گوشی‌های هوشمند بروید. اندروید و آیفون بیشترین گزینه‌ها را در اختیارتان قرار می‌دهند، اما برنامه‌هایی برای سایر پلتفرم ها نیز وجود دارد. این برنامه‌ها می‌توانند رنگ ها و زوایا را تنظیم کنند و یا فیلترهای هنری به عکس اضافه کنند تا بهترین حالت ممکن را از عکس نه چندان ایده آل شما بسازند.

اگر به نظرتان موردی در این لیست از قلم افتاده و می‌خواهید آن را با ما در میان بگذارید، در بخش نظرات، تجربیات‌تان را با ما در میان بگذارید.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود