هواوی امسال با اندروید خداحافظی می‌کند؟

شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
لوگوی سیستم‌عامل HarmonyOS Next بر فراز کره‌ی زمین
هواوی با سیستم‌عامل HarmonyOS NEXT به‌دنبال استقلال نرم‌افزاری است و اندروید را به‌طور کامل کنار خواهد گذاشت.
تبلیغات

هواوی با HarmonyOS NEXT درحال ساخت اکوسیستم نرم‌افزاری مستقل و قابل اتکا است. طبق گزارش‌های اخیر، پلتفرم جدید می‌تواند وابستگی هواوی را به اندروید به‌طور کامل از بین ببرد.

ممکن است هواوی تا پایان سال ۲۰۲۴ به‌طور کامل اندروید را کنار بگذارد. تمرکز بر ایجاد اکوسیستم قدرتمند برای اپلیکیشن‌ها، از مهم‌ترین اهداف هواوی برای توسعه‌ی HarmonyOS NEXT به‌شمار می‌رود.

انتظار می‌رود HarmonyOS NEXT اواخر سال ۲۰۲۴ با سری میت ۷۰ در دسترس قرار بگیرد. هواوی نسخه‌ی پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان این سیستم‌عامل را در ژانویه‌ی ۲۰۲۴ (دی و بهمن ۱۴۰۳) رونمایی کرد.

HarmonyOS NEXT سیستم‌عاملی کاملاً جدید و مستقل از نسخه‌های قبلی است و برخلاف گذشته روی هسته‌ی لینوکس توسعه داده نمی‌شود. درواقع این پلتفرم از هسته‌ی اختصاصی Harmony بهره می‌برد که کارایی بهتر و مصرف انرژی کمتری نسبت‌ به قبل دارد.

اپلیکیشن‌های اختصاصی سیستم‌عامل HarmonyOS Next
Huawei

رئیس موقت هیئت‌مدیره‌ی هواوی در اجلاس Analyst Summit 2024 اعلام کرد شرکتش قصد دارد HarmonyOS را در دسترس مشتریان خود در بازارهای جهانی قرار دهد.

هواوی گوشی‌های هوشمند خود را در بازار جهانی با رابط کاربری EMUI به فروش می‌رساند، اما احتمالاً قصد دارد از HarmonyOS NEXT و برنامه‌های کاربردی اختصاصی روی این محصولات استفاده کند. هواوی ابتدا بر ایجاد اکوسیستم قدرتمند برای برنامه‌های کاربردی HarmonyOS در داخل چین تمرکز خواهد کرد و سپس وارد بازارهای خارج از چین خواهد شد.

اکثر توسعه‌دهندگانی که درحال‌حاضر روی اکوسیستم اپلیکیشن‌های HarmonyOS NEXT کار می‌کنند، چینی هستند و در سطح جهانی فعالیتی ندارند؛ بنابراین، نمی‌دانیم هواوی چگونه می‌خواهد به‌طور کامل اندروید را از دستگاه‌ها و اکوسیستم نرم‌افزاری خود حذف کند.

به گزارش Nikkei، احتمالاً هواوی پشتیبانی از اندروید را به‌طور کامل از نسخه‌ی جهانی گوشی‌های خود حذف نخواهد کرد. درحال‌حاضر مدل‌های جدید ساعت هوشمند هواوی و تبلت هواوی در بازارهای جهانی از سیستم‌عامل HarmonyOS بهره می‌برند، اما نسخه‌ی جهانی مدل‌های مختلف گوشی هواوی به رابط کاربری EMUI مبتنی‌بر اندروید مجهز هستند. به‌هرحال، مسیر حرکت HarmonyOS در بازارهای جهانی همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

هواوی می‌خواهد در بخش نرم‌افزاری، تغییر اساسی ایجاد کند. این شرکت تاکنون بیش از ۴٬۰۰۰ اپلیکیشن برای HarmonyOS NEXT توسعه داده است و قصد دارد از سیستم‌عامل جدید خود روی محصولات هوشمند دیگری مثل پوشیدنی‌ها و دستگاه‌های اینترنت اشیاء استفاده کند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات