گوگل یکی از قابلیت‌های One UI سامسونگ را به اندروید اضافه می‌کند

سه‌شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۰
مطالعه 3 دقیقه
اندروید ۱۴ روی پیکسل ۸ پرو
گوگل قابلیت جدید Private Space را برای اندروید در دست توسعه دارد که عملکردی مشابه Secure Folder در گوشی‌های سامسونگ خواهد داشت.
تبلیغات

گوگل و سامسونگ همواره در ویژگی‌های نرم‌افزاری از یکدیگر الهام گرفته‌اند. اخیراً مشخص شده بود که یکی از قابلیت‌های جدید گوشی‌ سامسونگ در نسخه‌ی ۶٫۱ رابط کاربری One UI، مانند گوشی پیکسل، ساخت والپیپر ازطریق هوش مصنوعی است؛ اما اکنون وضعیت برعکس شده است و گوگل از سامسونگ الهام می‌گیرد.

به‌گفته‌ی وبسایت اندروید‌ پلیس، گوگل مشغول کار روی ویژگی جدیدی به نام Private Space است که به کاربران اجازه می‌دهد تا برنامه‌ها را در گوشی هوشمند خود مخفی کنند. به‌نظر می‌رسد این ویژگی دقیقاً برگرفته از قابلیت Secure Folder در گوشی‌های سامسونگ است. درهرصورت یکی از کاستی‌های سیستم‌عامل اندروید با روی‌کار‌آمدن این ویژگی برطرف خواهد شد.

کاربران بتای اندروید ۱۴ در نسخه‌ی QPR2 Beta 2 اکنون می‌توانند صرفاً موقعیت این ویژگی جدید را در بخش Settings > Security & Privacy > Private Space رصد کنند. در‌حال‌حاضر، این ویژگی هنوز کارکردی ندارد و نشان می‌دهد که گوگل در حال اصلاح و تکمیل آن پیش از عرضه‌ برای عمومِ کاربران است.

با‌وجود‌این، تصویر منتشر‌شده‌ی اندروید‌ پلیس نگاهی اجمالی به عملکرد و تجربه‌ی کاربری این ویژگی می‌اندازد.

اسکرین شات از قابلیت جدید گوشی پیکسل به نام فضای خصوصی در بتای  اندروید ۱۴
اسکرین شات از قابلیت جدید گوشی پیکسل به نام فضای خصوصی در بتای  اندروید ۱۴
اسکرین شات از قابلیت جدید گوشی پیکسل به نام فضای خصوصی در بتای اندروید ۱۴ - ۳۳
اسکرین شات از قابلیت جدید گوشی پیکسل به نام فضای خصوصی در بتای  اندروید ۱۴ - ۴

برای راه‌اندازی این قابلیت، باید پروفایل جدیدی درست کرد که کارکردی مشابه پروفایل کاری دارد و به کاربر اصلی متصل می‌شود. زمانی‌که پروفایل کاربر قفل یا متوقف شود، نوتیفیکیشن‌ برنامه‌های داخل آن نیز پنهان خواهد ماند.

همچنین برای قفل‌کردن پروفایل می‌توان ازطریق پین، الگو، رمز‌عبور یا رو‌ش‌های بیومتریک استفاده کرد. برای را‌ه‌اندازی قابلیت جدید ثبت‌نام در حساب‌ کاربری گوگل الزامی است.

در‌حال‌حاضر، اپلیکیشن‌های نصب‌شده در قسمت پایینیِ کشوی برنامه‌ها دیده می‌شوند؛ بدون آنکه در تبِ بالای صفحه جای‌گذاری شده باشند. گوگل در حال آزمون و خطا با این ایده است که با تایپ «فضای خصوصی» در نوار جست‌وجوی رابط کاربری، بتوان وارد آن شد؛ اما در‌حال‌حاضر، این ترفند هنوز راه‌اندازی نشده است.

ازآنجا‌که برخی از جنبه‌های این قابلیت هم‌اکنون کار نمی‌کند و گوگل برای فرایند راه‌اندازی آن به‌دست کاربران چندین بار رابط کاربری‌اش را تغییر داده، ظاهر نهایی نامشخص است. احتمال زیادی وجود دارد که این ویژگی برای اندروید ۱۵ که سال آینده منتشر ‌می‌شود، توسعه پیدا کند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات