از هر چهار کاربر کامپیوترهای شخصی فقط یک نفر از ویندوز ۱۱ استفاده می‌کند

دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۳
مطالعه 2 دقیقه
وب‌گردی با لپ‌تاپ گیمینگ Stealth 15 A13V ام‌اس‌آی
طبق داده‌های جدیدی که پلتفرم Statcounter منتشر کرده کمتر از ۲۴ درصد کاربران رایانه‌های شخصی، ویندوز ۱۱ را روی سیستم خود نصب کرده‌اند.
تبلیغات

پلتفرم StatCounter گزارش ماه سپتامبر ۲۰۲۳ خود را منتشر کرد و آمارهای مربوط به سیستم‌عامل‌های دسکتاپ را به‌اشتراک گذاشت. طبق یافته‌های این شرکت، سهم بازار ویندوز ۱۱ تغییر چندانی نکرده و همچنان در جایگاه دومین نسخه‌ی محبوب سیستم‌عامل دسکتاپ مایکروسافت قرار دارد.

نکته‌‌ی مهم اینکه StatCounter نمی‌تواند داده‌های ۱۰۰ درصد دقیقی ارا‌ئه دهد و درواقع غیر از مایکروسافت هیچ شرکتی قادر نیست آمار دقیق کاربران هر نسخه از ویندوز را منتشر کند. به‌هرحال StatCounter از آمار و گزارش‌های جهانی برای ارائه‌ی گزارش‌های ماهانه‌اش بهره می‌برد.

طبق داده‌های StatCounter، جدیدترین سیستم‌عامل دسکتاپ مایکروسافت که به‌زودی دوساله می‌شود، تقریباً روی ۲۳٫۶۴ درصد از کامپیورهای شخصی نصب شده و سهم بازار این سیستم‌عامل در ماه سپتامبر ۰٫۵۷ درصد افزایش یافته که البته طی ۶ ماه گذشته تقریباً بدون تغییر باقی مانده است.

آمار سهم بازار نسخه های ویندوز در ماه سپتامبر

به‌روزرسانی Moment 4 ویندوز ۱۱ با تغییراتی مثل بهبود نواروظیفه، میکسر صدا، Copilot و موارد دیگر احتمالاً به این سیستم‌عامل کمک می‌کند تا با شتاب بیشتری سهم خود را در بازار افزایش دهد. البته تا زمانی‌ که مایکروسافت آپدیت مذکور را در نوامبر ۲۰۲۳ برای همه‌ی کاربران ارائه دهد نباید انتظار تغییر چشمگیری در سهم بازار ویندوز ۱۱ داشته باشیم.

سهم بازار نسخه‌های مختلف ویندوز طبق گزارش سپتامبر ۲۰۲۳ پلتفرم StatCounter به‌شرح زیر است:

سیستم‌عامل

درصد تغییر نسبت‌به ماه قبل

سهم بازار

ویندوز ۱۰

منفی ۰٫۳۲ درصد

۷۱٫۶۲ درصد

ویندوز ۱۱

۰٫۵۷ درصد

۲۳٫۶۴ درصد

ویندوز ۷

منفی ۰٫۱۷ درصد

۳٫۳۳ درصد

ویندوز ۸٫۱

منفی ۰٫۰۳ درصد

۰٫۶۱ درصد

ویندوز ۸

۰٫۰۵ درصد

۰٫۳۵ درصد

مایکروسافت به‌روزرسانی ویندوز ۱۰ را با انتشار اصلاحیه‌های نرم‌افزاری و وصله‌های امنیتی ماهانه تا دو سال دیگر ادامه خواهد داد. این یعنی سیستم‌عامل مذکور به‌احتمال زیاد تا پایان دوره‌ی پشتیبانی رسمی، همچنان جایگاه محبوب‌ترین نسخه‌ی ویندوز را حفظ خواهد کرد.

با توجه‌ به شایعات مرتبط با انتشار ویندوز ۱۲ در سال آینده، احتمال اینکه سهم بازار ویندوز ۱۱ حداقل به ۵۰ درصد برسد، بسیار کم است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات