اوبونتو برای تلفن‌های هوشمند معرفی شد [بروز شد: ویدیو]

چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۱ - ۲۳:۵۷
مطالعه 4 دقیقه
تلفنی که در تصویر مشاهده می‌کنید، گلکسی نکسوس است اما برروی آن بجای اندروید، یک سیستم‌عامل دیگر مبتنی بر لینوکس نصب شده، نسخه جدید اوبونتو که مدت‌هاست تیم توسعه دهنده‌اش برروی نسخه موبایل آن کار می‌کنند و حالا رابط کاربری آن با صفحه نمایش کوچک تلفن‌های هوشمند سازگار شده تا دنیای موبایل یک سیستم‌عامل قدرتمند دیگر را به خود ببیند. در ادامه مطلب با زومیت همراه باشید تا با جزئیات کامل در مورد نسخه جدید اوبونتو آشنا شوید.

در رابط کاربری نسخه جدید اوبونتو که برای تلفن‌های هوشمند طراحی شده است، به جای استفاده از دکمه‌ها تمرکز اصلی برروی حرکت لمسی از لبه‌های صفحه است چیزی شبیه به رابط کاربری ویندوز 8 در تبلت‌ها یا MeeGo، اما در اوبونتو عملکرد هر کدام از حرکات لمسی با ویندوز و MeeGo متفاوت است.

نسخه جدید اوبونتو از هر دو معماری x86 و ARM پشتیبانی می‌کند، سیستم‌عامل Ubuntu Phone OS قادر است از تمام توان پردازنده ARM موبایل‌ها بهره ببرد. این سیستم‌عامل آنقدر با تلفن‌های اندرویدی سازگار است که تولیدکنندگان این ابزارها با حداقل تغییرات به راحتی می‌توانند محصولات خود را با سیستم‌عامل اوبونتو روانه بازار کنند.

اولین بار در فوریه سال گذشته، نسخه اوبونتو برای اندروید معرفی شد، که در واقع اولین قدم این سیستم‌عامل برای رسیدن به بازار موبایل بود و حالا پس از گذشت کمتر از یک سال نسخه مستقل این سیستم‌عامل برای ابزارهای موبایل منتشر شده است. هنوز هیچ تولید کننده یا اپراتوری از همکاری با اوبونتو خبر نداده است اما انتظار می‌رود به زودی شاهد اخبار مرتبط با این دست از همکاری‌ها باشیم.

اوبونتو در کنفرانسی که امروز در لندن برگزار نمود، سیستم‌عامل جدید خود را برروی گلگسی نکسوس دمو کرد و وعده داد که تلفن‌های مبتنی بر این سیستم‌عامل در اوایل سال 2014 روانه بازار خواهند شد. Canonical، شرکت توسعه دهنده سیستم‌عامل اوبونتو انتظار دارد که توسعه دهندگان نرم‌افزار از همین الان شروع به تولید و توسعه محصولات خود برای نسخه موبایل اوبونتو کنند.

رابط کاربری اوبونتو موبایل، دارای قابلیت‌های منحصر به فرد و جذابی است که این سیستم‌عامل را از دیگر رقبا مجزا می‌کند. حرکت انگشت از لبه‌های صفحه نقش مهمی را در حرکت بین قسمت‌های مختلف سیستم‌عامل و انجام برخی از امور ایفا می‌کند. اگر انگشت خود را از هر کدام از 4 لبه تلفن برروی نمایشگر بکشید، قادر خواهید بود تا بین اپلیکیشن‌ها سوئیچ کنید یا محتوای خاصی را جستجو کنید. اگر از لبه چپ انگشت خود را یک حرکت کوتاه به سمت راست دهید یک داک کوچک از اپلیکیش‌های محبوب برروی صفحه نمایش داده می‌شوند، حال اگر همین کار با حرکت بلندتر (یعنی انگشت خود را در طول صفحه از چپ به راست بکشید) لیست کاملی از نرم افزارهای در حال اجرا نمایش داده می‌شود. اگر صفحه را از لبه راست به چپ لمس کنید بین نرم افزارهای در حال اجرا سوئیچ می‌شود، درست مانند قابلیتی که در ویندوز 8 وجود دارد و البته با کشیدن انگشت از گوشه چپ به راست صورت می‌پذیرد.

اگر نگاهی به توضیحات تصویری که در سایت خود اوبونتو قرار گرفته، بیاندازید متوجه می‌شوید که حرکت بین قسمت‌های مختلف سیستم‌عامل به شکل کاملا آسان و جذابی انجام می‌شود.

سیستم جستجوی نسخه موبایل اوبونتو نیز در محتوا و اپلیکیشن‌ها بصورت یکجا انجام می‌شود، درست مانند سیستم‌عامل‌های دیگر شما با جستجوی یک عبارت می‌توانید نتایج مرتبط را در قسمت‌های مختلف بیابید.

اوبونتو همچنین قادر به دریافت دستورات صوتی نیز می‌باشد و کاربر می‎تواند دستورات مورد نظر خود را بصورت صوتی و در نرم افزارهای مختلف ارسال کند، چیزی شبیه به Google Now یا Siri که در سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS وجود دارند.

جالب است بدانید که سیستم‌عامل موبایل اوبونتو بخش PC را نیز فراموش نکرده و اگر تلفن اوبونتو را به داک مخصوص و مانیتور متصل کنید می‌توانید از ماوس و کی برد بهره برده و تجربه کار با یک کامپیوتر کامل را داشته باشید. شاید این روش اوبونتو، بستر مورد نیاز برای ساخت موبایل‌هایی که به کامپیوتر رومیزی تبدیل می‌شوند را فراهم کند.

نظر شما در رابطه با نسخه جدید اوبونتو چیست و آینده آن را در رقابت با ابرقدرت‌های این بازار مانند اندروید، iOS و ویندوز فون چطور ارزیابی می‌کنید؟

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود