گوگل تأیید کرد که اندروید 14 از سیستم ارتباط ماهواره‌ای پشتیبانی می‌کند

جمعه ۱۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
گشتن در سایت زومیت با نمایشگر کاور گلکسی زد فولد ۴
گوگل رسماً تأیید کرده است که اندروید 14 از سیستم ارتباط ماهواره‌ای پشتیبانی می‌کند. این سیستم‌عامل سال آینده منتشر می‌شود.
تبلیغات

اسپیس ایکس و اپراتور تی-موبایل هفته‌ی گذشته در رویدادی مشترک اعلام کردند که قصد دارند گوشی‌های هوشمند را مستقیماً به ماهواره‌های نسل جدید استارلینک متصل کنند تا کاربران بتوانند در مناطقی که سرویس سلولار ارائه نمی‌شود، به خدمات پیامک و پیام صوتی دسترسی پیدا کنند.

درحالی‌که شایعه شده اپل در آیفون 14 از سیستم ارتباط ماهواره‌ای رونمایی می‌کند، اکنون 9to5Google می‌نویسد که گوگل اعلام کرده نسخه‌ی بعدی اندروید نیز به چنین سیستمی مجهز می‌شود.

هیروشی لاک‌هایمر، قائم‌مقام ارشد واحد پلتفرم‌ها و اکوسیستم‌ها در گوگل، با اشاره به سختیِ اضافه کردن هم‌زمان 3G و وای‌فای به اولین گوشی اندرویدی در سال ۲۰۰۸، اعلام کرد اعضای تیم اندروید در حال طراحی نسخه‌ی جدید برای سازگاری با ماهواره‌ها هستند و پشتیبانی از ارتباط ماهواره‌ای برای «نسخه‌ی بعدی اندروید» برنامه‌ریزی شده است. گوگل در گفت‌و‌گو با 9to5Google تأیید کرده که نسخه‌ی بعدی، اندروید 14 خواهد بود. این سیستم‌عامل احتمالاً اواسط سال ۲۰۲۳ از راه می‌رسد.

در واقع گوگل تأیید کرده که به اسپیس ایکس برای عملی کردن برنامه‌هایش کمک می‌کند. اسپیس ایکس گفته سال آینده نسل دوم ماهواره‌های استارلینک را که دارای آنتن‌های بسیار بزرگی هستند به مدار زمین می‌فرستد.

لاک‌هایمر می‌گوید تجربه‌ی کاربری گوشی‌هایی که توانایی اتصال به ماهواره‌ها را دارند با گوشی‌هایی که به شبکه‌های سلولار متصل می‌شوند متفاوت خواهد بود. به گفته‌ی او، پیش‌بینی می‌شود که سرعت، کیفیت اتصال و حتی زمان تعامل تفاوت‌هایی داشته باشد.

در سرویس جدید اسپیس ایکس به ازای هر ناحیه‌ی سلولی دو تا چهار مگابیت پهنای باند ارائه می‌شود. ایلان ماسک می‌گوید به‌لطف سیستم ارتباط ماهواره‌ای در هر ناحیه‌ی سلولی می‌توان به یک تا دو هزار تماس صوتی هم‌زمان یا صدها هزار پیام متنی دسترسی پیدا کرد.

سیستم ارتباط ماهوار‌ه‌ای در گوشی‌های هوشمند بیشتر در شرایط اضطراری به کار می‌آید و تی-موبایل می‌گوید به‌دنبال ارائه‌ی پوشش سراسری است تا هیچ ناحیه‌ای بدون دسترسی به سیستم ارتباطی وجود نداشته باشد. تی-موبایل گفته سرویس ارتباط ماهواره‌ای استارلینک از SMS و MMS و چند اپلیکیشن پیام‌رسانی منتخب پشتیبانی خواهد کرد.

براساس اعلام ایلان ماسک، برای اتصال به سیستم ارتباط ماهواره‌ای اسپیس ایکس نیازی به هیچ تجهیزات اضافه‌ای نیست و گوشی‌هایی که اکنون در بازار موجودند می‌توانند از خدمات استفاده کنند.

گفته می‌شود اپل به‌دنبال استفاده از سیستم ارتباط ماهواره‌ای در گوشی‌های سری آیفون 14 است. این گوشی‌ها چهارشنبه‌ی آینده رونمایی خواهند شد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات