API جدید iOS 16 امکان استفاده از قابلیت واکی‌تاکی را در اپلیکیشن‌های جانبی فراهم می‌کند

پنج‌شنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۵
مطالعه 3 دقیقه
اپل APIهای جدیدی به iOS 16 اضافه کرده است که امکان استفاده از قابلیت واکی‌تاکی را در اپلیکیشن‌های شخص‌ثالث فراهم می‌کند.
تبلیغات

اپل به‌تازگی از iOS 16 رونمایی کرد. در این نسخه از سیستم‌عامل موبایلی اپل شاهد صفحه‌ی قبل کاملاً بازطراحی شده با ابزارک‌ها، حالات فوکوس گسترش یافته، بهبود iMessage، کلید‌های عبور و موارد دیگر بودیم. علاوه‌براین، iOS 16 چندین APi جدید ارائه می‌دهد که ازجمله می‌توان به امکان استفاده از قابلیت واکی‌تاکی در اپلیکیشن‌های شخص‌ثالث اشاره کرد.

9to5Mac می‌نویسد، API جدید که Push to Talk نام دارد، اساساً به توسعه‌دهنده اجازه می‌دهد تا در اپلیکیشن‌های iOS از قابلیت واکی‌تاکی استفاده کند. اپل در WWDC ۲۰۲۲ نشان داد که این API جدید چگونه کار می‌کند و توسعه‌دهندگان چگونه می‌توانند آن را پیاده‌سازی کنند.

iOS پیش از این به اپلیکیشن‌های صوتی اجازه می‌داد در پس‌زمینه اجرا شوند، اما این ویژگی تاکنون به مواردی مثل پیام‌های صوتی معمولی یا حتی تماس‌های صوتی محدود شده است. با API جدید Push to Talk، پیام‌های صوتی حتی در پس‌زمینه‌ به‌طور لحظه‌ای ارسال و پخش می‌شوند. اپل می‌گوید:

ما با صدای بلند و واضح می‌آییم تا به شما کمک کنیم از قابلیت واکی‌تاکی در اپلیکیشن خود بهره ببرید. کشف کنید چگونه می‌توان رابط کاربری برجسته‌ای را برای Push to Talk ایجاد و از قابلیت ارتباط سریع آن استفاده کرد. ما شما را با چارچوب Push to Talk آشنا می‌کنیم و نشان می‌دهیم چگونه برنامه‌های خود را برای انتقال و دریافت صدا، حتی در پس‌زمینه، پیکربندی کنید.

هنگامی‌ که شخصی پیامی برای شما ارسال می‌کند، ارتباط واکی‌تاکی در بالای صفحه ظاهر خواهد شد و iOS نماد برنامه و نام شخصیتی را که با شما صحبت می‌کند، نشان می‌دهد. پس از شنیدم پیام، گزینه‌هایی برای پاسخ به‌موقع با صدا یا ترک مکالمه وجود دارد. Push to Talk برای مکالمه‌های فردی یا حتی گروهی دردسترس است.

کاربران اپل واچ احتمالاً با برنامه Walkei-Talkei اپل آشنایی دارد؛ اپلیکیشنی که به‌طور پیش‌فرض از زمان معرفی watchOS 5 روی ساعت‌های هوشمند این شرکت نصب شده است. اگرچه API جدید iOS 16 به روش مشابهی کار می‌کند، قابلیت‌های متفاوتی ارائه می‌دهد.

برنامه‌ی Walkei-Talkie اپل برای ارسال و دریافت پیام‌ها به‌طور لحظه‌ای، از زیرساخت صوتی فیس‌تایم استفاده می‌کند، اما توسعه‌دهندگان برای استفاده از API جدید این شرکت باید این قابلیت را برای دریافت و ارسال پیام‌های صوتی پیکربندی کنند. تنها موردی که API فعال می‌کند، یک رابط یونیورسال برای مکالمه‌های واکی‌تاکی است که حتی در پس‌زمینه نیز کار می‌کند.

البته اپل با این API جدید می‌تواند اپلیکیشن Walkie-Talkie خود را در آینده برای آیفون و آیپد نیز منتشر کند، اما درحال‌حاضر این ویژگی به برنامه‌های شخص‌ثالث متکی است. توسعه‌دهندگان می‌توانند جزئیات بیشتر درمورد API جدید Push to Talk را در وب‌سایت توسعه‌دهندگان اپل مطالعه کنند.

iOS16 اکنون به‌طور آزمایشی برای توسعه‌دهندگان دردسترس قرار گرفته است. نسخه‌ی بتای عمومی این سیستم‌عامل نیز ماه آينده منتشر خواهد شد، درحالی‌که انتظار می‌رود نسخه‌ی عمومی نهایی آن ماه پاییز منتشر شود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات