ویندوز 11 در تقریبا ۱۰ درصد از کامپیوتر‌ها نصب شده است

ویندوز 11 در تقریبا ۱۰ درصد از کامپیوتر‌ها نصب شده است

نزدیک به دوماه از زمان انتشار نسخه‌ی نهایی ویندوز ۱۱ می‌گذرد، این نسخه از سیستم‌عامل مایکروسافت در ۵ اکتبر امسال به‌طور رسمی عرضه شد. اکنون طبق نظرسنجی‌هایی که توسط AdDuplex انجام شده، ویندوز ۱۱ نزدیک به ۱۰ درصد از سهم بازار رایانه‌های شخصی مجهز به ویندوز‌های ۱۰ و ۱۱ را کسب کرده است که سهم نسبتا قابل‌توجهی محسوب می‌شود.

به‌تازگی وب‌سایت AdDuplex آمار و ارقام سهم بازار نسخه‌های مختلف ویندوز در ماه نوامبر ۲۰۲۱ را منتشر کرده است. براساس گزارش این وب‌سایت، ویندوز ۱۱ هم‌اکنون سهمی ۸٫۶ درصدی از بازار را دراختیار گرفته است. این رقم با احتساب رایانه‌هایی که بیلدهای اینسایدر ویندوز ۱۱ را نصب کرده‌اند ۰٫۳ درصد افزایش یافته و به ۸٫۹ درصد می‌رسد.

در مقایسه با آمار قبلی که نشان می‌داد تنها سه‌هفته پس از انتشار ویندوز ۱۱، روی بیش از پنج درصد از رایانه‌ها نصب شده است، دوبرابر شدن نصب آن در بازه زمانی یک‌ماهه، نشان‌ از یک جهش مثبت و قرار گرفتن در مسیری روشن در رابطه با نرخ پذیرش این نسخه از ویندوز در آینده‌ای نزدیک دارد.

افزون‌براین، نرخ پذیرش ویندوز ۱۱ در مقایسه با ویندوز ۱۰ و ویندوز ۷ در مدت‌زمان مشابهی از زمان رونمایی آن‌ها تغییری نکرده و از استقبال کاربران از ویندوز ۱۱ به‌مثابه‌ی نسخه‌های محبوب ویندوز حکایت دارد؛ به‌عنوان مثال ویندوز ۱۰ که در آگوست ۲۰۱۵ معرفی شد، یک‌ماه پس‌از آن سهمی ۵ درصدی از بازار را کسب کرد، ویندوز ۷ نیز با به‌دست آوردن ۴٫۳ درصد از سهم بازار در نوامبر ۲۰۰۹ شروع خوبی را تجربه کرد. درصورتی که این موضوع در مورد ویندوز ۸ صادق نبود و این نسخه یک‌ماه پس از انتشار تنها سهمی ۰٫۹۶ درصدی را به خود اختصاص داد و نرخ پذیرش آن در ماه بعد فقط ۰٫۶۴ درصد افزایش داشت.

آمار نسخه های مختلف ویندوز در نوامبر ۲۰۲۱

یکی از عوامل افزایش سهم بازار ویندوز ۱۱ در ماه نوامبر به علت تصمیم اخیر مایکروسافت برای دردسترس قرار دادن آن در دستگاه‌های بیشتری است که واجد شرایط دریافت ویندوز ۱۱ هستند. انتشار گسترده‌تر ویندوز ۱۱ به‌لطف بهره‌گیری مایکروسافت از آخرین نسل مدل یادگیری ماشین به‌جهت هدایت آن به دستگاه‌های سازگارتر و برطرف کردن چند باگ اساسی این سیستم‌عامل صورت گرفته است. با این وجود به دلیل انتشار تدیجی و مرحله‌ای ویندوز ۱۱، هنوز امکان ارتقا به این نسخه برای همه‌ی کاربران واجد شرایط فراهم نشده است. مایکروسافت درنظر دارد که تا اواسط سال ۲۰۲۲، ویندوز ۱۱ را دردسترس تمامی دستگاه‌های سازگار قرار دهد.

نرخ رشد نسخه های مختلف ویندوز در نوامبر ۲۰۲۱

از سوی دیگر، این آمار به نسخه‌های مختلف ویندوز ۱۰ نیز پرداخته است و از روی نمودار متوجه می‌شویم که بیلد 21H1 ویندوز ۱۰ با ۳۶٫۳ درصد بیشترین نسخه‌ی نصب‌شده‌ی ویندوز در رایانه‌های شخصی است، بیلد 20H2 با ۳۱٫۸ درصد از سهم بازار در جایگاه بعدی قرار دارد. همچنین نسخه‌ی 21H2 ویندوز ۱۰ که به‌تازگی در قالب به‌روزرسانی ماه نوامبر منتشر شده است، به سهمی ۳٫۷ درصدی دست یافته است و ظاهرا تأثیر عمده‌ای در میزان پذیرش ویندوز ۱۱ نداشته است.

آمار و ارقام این وب‌سایت که یک پلتفرم تبلیغاتی متقابل برای برنامه‌ها و بازی‌های موجود در فروشگاه مایکروسافت است، از ارزیابی حدود ۶۰ هزار رایانه که ویندوز ۱۰ و ۱۱ را اجرا می‌کنند بدست آمده است، بنابراین آمار موجود، یک تخمین حدودی است و داده‌های آن از بررسی نظرسنجی‌هایی که از کاربران اپلیکیشن‌های مبتنی بر پلتفرم یونیورسال به‌عمل آمده، حاصل شده است. ازاین رو آمار ویندوزهای قدیمی‌تر مانند ویندوز ۷ در آن مشاهده نمی‌شود.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده