اپل نخستین بتای عمومی مک‌اواس مانتری را منتشر کرد

پنج‌شنبه ۱۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
اپل تنها یک روز پس از انتشار ششمین نسخه بتای مک‌اواس مانتری، نخستین بتای عمومی این سیستم‌عامل را نیز منتشر کرده است که به کاربران عادی اجازه می‌دهد قابلیت‌های جدید را قبل از انتشار نهایی آزمایش کنند.

مک‌اواس مانتری (MacOS Monterey) جدیدترین نسخه‌ی سیستم‌‌عامل کامپیوترهای مک محسوب می‌شود و به‌زودی در کامپیوترهای سازگار اپل در دسترس خواهد بود. به‌تازگی غول دنیای فناوری پس از ارائه ۶ نسخه بتا برای توسعه‌دهندگان، بتای عمومی این سیستم‌عامل را برای کاربران عرضه کرده است. کاربران برای دریافت نسخه بتای عمومی می‌توانند پس از نصب پروفایل مخصوص از وب‌سایت نرم‌افزار بتای اپل، به‌روزرسانی مک‌اواس مانتری را از سربرگ Update Software در بخش System Preferences بارگیری کنند. به‌روزرسانی مذکور انبوهی قابلیت جدید و مفید را برای macOS به‌ ارمغان می‌آورد.

یکی از قابلیت‌های بسیار مورد انتظار، یونیورسال کنترل (Universal Control) است که اجازه می‌دهد کاربران از یک ماوس، ترک پد یا صفحه‌کلید در چندین دستگاه مک یا آیپد استفاده کنند و حتی فایل‌ها را بین آن‌ها درگ اند دراپ کنند؛ البته باید به این نکته توجه داشت که قابلیت یادشده در نسخه‌های بتا قابل استفاده نیست؛ اما احتمالا در نسخه‌ی نهایی حضور خواهد داشت.

در سیستم‌عامل جدید مرورگر سافاری دارای یک نوار به‌روزشده برای تب‌ها است که از تب‌های گروهی نیز پشتیبانی می‌کند. فیس‌تایم اکنون از صدای فراگیر، حالت پرتره (فقط مک‌های M1) و قابلیت Voice Isolation برای کاهش نویز پس‌زمینه پشتیبانی می‌کند. قابلیتی دیگر به‌ نام SharePlay FaceTime به کاربران اپل تی‌وی اجازه می‌دهد محتوای تلویزیونی تماشا کنند، به موسیقی گوش بدهند و صفحه‌نمایش خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

ویژگی جدید اشتراک‌گذاری با شما (Shared With You)، موسیقی، لینک‌ها، اخبار و عکس‌هایی که افراد در پیام‌ها ارسال می‌کنند، پیگیری و آن‌ها را در برنامه‌های مربوط برجسته می‌کند. یادداشت‌ها دارای ویژگی Quick Note جدیدی برای ثبت افکار هستند و برنامه Shortcuts نیز اکنون در مک در دسترس است.

حالت فوکوس اختصاصی با حذف نویزهای پس‌زمینه بر اساس آنچه در حال انجام است به افراد کمک می‌کند به وظیفه خود ادامه بدهند و یک برنامه مسیریاب به‌روزشده با مجموعه‌ای از ویژگی‌های جدید وجود دارد. با استفاده از قابلیت نوشته‌های آنی (Live Text)، مک‌ها می‌توانند متن را در عکس‌ تشخیص یا جزئیات مربوط به حیوانات، هنر، مکان‌های تاریخی و فرهنگی، گیاهان و موارد دیگر را در تصاویر ارائه بدهند. بتای جدید از نوشته‌های آنی در مک‌های مبتنی بر اینتل نیز پشتیبانی می‌کند.

قابلیتی به‌ نام Mail Privacy Protection، آی‌پی کاربران مک را مخفی و از ردیابی‌های ناشناس جلوگیری می‌کند. اپل برای مک‌اواس مانتری مجموعه‌ای از ویژگی‌های حریم خصوصی معرفی کرده است که یکی از آن‌ها می‌تواند فعالیت‌های وبگردی کاربران را از ارائه‌دهنده خدمات اینترنت و هر شخص دیگری مخفی کند. این ویژگی به نام رله خصوصی (Private relay) شناخته می‌شود و بخشی از مجموعه ویژگی‌هایی است که به‌عنوان آی‌کلاد پلاس و بدون هیچ هزینه‌ی اضافه در دسترس کاربران قرار می‌گیرد؛ البته گفته می‌شود غول دنیای فناوری به دلیل قوانین برخی کشورها، از قابلیت مذکور برای رمزگذاری فعالیت‌های وب کاربران پشتیبانی نمی‌کند مرور Safari را محافظت می‌کند.

ویژگی رله خصوصی اپل، ترافیک را به سروری که توسط این شرکت نگه‌داری می‌شود، ارسال و آدرس IP را از آن سلب می‌کند. سپس این ترافیک به سرور دوم با مدیریت مستقل هدایت می‌شود که به ترافیک یک آدرس IP موقت اختصاص می‌دهد و این همان چیزی است که وب‌سایت مقصد می‌تواند آن را ببیند. قابلیت یادشده می‌تواند در جلوگیری از پیگیری فعالیت‌های بازیگران، تبلیغ‌کنندگان و سایر افراد مفید باشد؛ اما اجرای آن محدود و بخشی از یک بسته پولی است که فقط در صورت استفاده از سافاری ارائه خواهد شد.

در حال حاضر MacOS Monterey در مرحله بتا قرار دارد و بالطبع پیشنهاد نمی‌شود این نسخه را بارگیری کنید؛ زیرا معمولاً نسخه‌های بتا شامل باگ‌هایی هستند که می‌توانند روی تجربه کاربری تأثیر منفی بگذارند و حتی به دستگاه کاربران آسیب برسانند. اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود، نسخه‌ی جدید سیستم‌عامل دسکتاپ اپل باید برای تمام دستگاه‌های سازگار در پاییز سال جاری میلادی منتشر شود.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود