API جستجو در دستگاه در کد نسخه پیش‌نمایش اندروید 12 دیده شد

دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
بررسی نسخه‌ی پیش‌نمایش توسعه‌دهنده‌ی اندروید 12 نشان می‌دهد این سیستم‌عامل شامل API ویژه‌ای برای جست‌وجو در سراسر دستگاه است. در ابتدا تصور می‌شد این قابلیت در انحصار پیکسل‌ها خواهد بود.
تبلیغات

تنها یک ماه از انتشار رسمی دومین پیش‌نمایش توسعه‌دهنده‌ی سیستم‌عامل اندروید ۱۲ گوگل (Google Android 12) می‌گذرد و به‌لطف همین نسخه‌ی پیش‌نمایش، به برخی از قابلیت‌هایی دسترسی پیدا کردیم که احتمال دارد در نسخه‌ی نهایی سیستم‌عامل موبایلی بعدی گوگل هم حضور داشته باشند.

به‌نوشته‌ی Wccftech، در بین این قابلیت‌های جدید ویجت جست‌و‌جویی وجود داشت که مخصوص پیکسل لانچر بود. ویجت یادشده به کاربران کمک می‌کرد در بین اپلیکیشن‌ها،‌ مخاطبان، تنظیمات و... داخل دستگاه جست‌‌و‌جو کنند. ظاهرا قابلیت یادشده قرار نیست موقع انتشار اندروید 12 در انحصار گوشی‌های پیکسل باشد. مدارکی که Wccftech به‌دست‌ آورده، از احتمال انتشار ویجت جست‌و‌جو برای لانچرهای متفرقه خبر می‌دهد.

توسعه‌دهندگان لانچر Niagara اسناد مربوط به جدیدترین نسخه‌ی پیش‌نمایش اندروید 12 را به‌دقت بررسی کردند و متوجه شدند گوگل API جدید مربوط به جست‌و‌جو در داخل دستگاه را به اندروید 12 اضافه کرده است. API یادشده به لانچرهای متفرقه امکان می‌دهد قابلیت جست‌و‌جوی یونیورسال داشته باشند. طبق توییت منتشرشده، API مذکور دسترسی به ایندکس متمرکز AppSearch را ممکن می‌کند که سیستم از آن نگه‌داری می‌کند.

طبق اسناد فاش‌شده، ایندکس AppSearch درحقیقت کتابخانه‌‌ی جست‌و‌جو است که برای مدیریت داده‌های ساختاریافته استفاده می‌شود و مشخصه‌هایی مثل آفلاین‌بودن دارد. همچنین ظاهرا AppSearch مجموعه‌ای از APIها را برای فهرست‌کردن اسناد و بازیابی آن‌ها به روش جست‌و‌جوی متنی شامل می‌شود. AppSearch به سیستم امکان می‌دهد محتوای فایل‌های جست‌و‌جو‌شده را نمایش دهد و با اپلیکیشن‌های خاص دیگری به‌اشتراک بگذارد.

به‌لطف سیستم جدید، احتمالا کاربران تمامی اپلیکیشن‌های متفرقه‌ای را کنار می‌گذارند که برای این کار طراحی شده‌اند تا بتوانند تقریبا تمامی آنچه را جست‌و‌جو کنند که در دستگاه پیدا می‌شود.

در‌حال‌حاضر، جزئیاتی درباره‌ی نحوه‌ی پیاده‌سازی این قابلیت در اندروید 12 نمی‌دانیم؛ ولی انتظار داریم با انتشار پیش‌نمایش‌های بعدی نسخه‌ی توسعه‌دهنده‌ی اندروید 12 اطلاعات بیشتری دردسترس قرار بگیرد.

قابلیتی مشابه هم‌اکنون در چند دستگاه متفرقه ارائه می‌شود؛ اما اضافه‌شدن مستقیم این قابلیت به سیستم‌عامل اندروید 12 باعث می‌شود تجربه‌ی بهینه‌تری دردسترس کاربر قرار گیرد. 

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات