مایکروسافت سازوکار انتشار بیلدهای آزمایشی ویندوز را تغییر می‌دهد

مایکروسافت سازوکار انتشار بیلدهای آزمایشی ویندوز را تغییر می‌دهد

مایکروسافت از این پس در برنامه‌ی ویندوز اینسایدر به‌جای «حلقه» از «کانال انتشار» استفاده خواهد کرد.

بیلدهای آزمایشی ویندوز که تحت برنامه‌ی «Windows Insider» دراختیار علاقه‌مندان به آزمایش‌کردن ویژگی‌های جدید ویندوز قرار می‌گیرند، از این پس ازطریق سه کانال ‌Beta ،Dev و Release Preview منتشر خواهند شد. این کانال‌ها قرار است جایگزین حلقه‌های Slow، Fast و Release Preview شوند.

جایگزین کردن «حلقه» با «کانال انتشار» (Release Channels) که برای توسعه‌ی بسیاری از نرم‌افزارها مانند مرورگرها استفاده می‌شود، روند توسعه‌ی سیستم‌عامل و دیگر نرم‌افزارها را در مایکروسافت یکپارچه‌تر خواهد کرد.

با عرضه‌ی ویندوز ۱۰، مایکروسافت از مدل سنتی انتشار سیستم‌عامل فاصله گرفت و به سمت مدل «نرم‌افزار به‌عنوان سرویس» (SaaS) قدم برداشت. این تغییر روش باعث شد تا به‌جای سرویس‌پک‌هایی که تنها دو تا سه بار در طول عمر ویندوز و با فاصله‌های زمانی چندساله منتشر می‌شدند، ویندورز ۱۰ هر سال دو آپدیت بزرگ دریافت کند. روی آوردن به مدل SaaS همچنین باعث شد تا سیاست کنترل کیفیت ویندوز نیز در مایکروسافت به‌کلی دستخوش تغییر شود.

تغییرات در نحوه‌ی انتشار و سیاست QA مایکروسافت باعث شد تا این شرکت تقریبا تمام تیم تست ویندوز را از کار برکنار و تمام تلاش‌ها برای آزمایش بیلدها، ویژگی‌های جدید و درایورها از درون شرکت را متوقف کند. حالا این کار برعهده‌ی افراد داوطلب و علاقه‌مندی تحت عنوان «اینسایدر» است که با ثبت نام در برنامه‌ی Windows Insider و انتخاب از بین سه حلقه‌ی «سریع، آهسته و پیش‌نمایش انتشار» می‌توانند جدیدترین بیلدهای ویندوز را دریافت و آزمایش کنند و بازخورد خود را دراختیار مایکروسافت قرار دهند.

کانال های انتشار بیلدهای آزمایشی ویندوز در برنامه ویندوز اینسایدر

مایکروسافت اعلام کرده است با تغییر مدل حلقه به کانال انتشار، به‌جای «سرعت» انتشار بیلدهای جدید ویندوز روی «کیفیت» آن‌ها تمرکز می‌کند. اماندا لانگوسکی، مدیر برنامه‌ی اینسایدر در مایکروسافت می‌گوید «حلقه‌ها بیش از آنچه در کانسپت اولیه مدنظر بود گستشرش پیدا کرده بودند» تا جایی که سال گذشته در مقطعی سه بیلد مختلف از سه رلیز مختلف بین اینسایدرها دست‌به‌دست می‌شد.

به‌گفته‌ی لانگوسکی مدل کانالی جدید «با محوریت کیفیت بیلدها و پشتیبانی بهتر از تلاش‌های موازی برای کدنویسی در مایکروسافت» است و اینسایدرها از این پس سیستم نام‌گذاری یکسانی برای بیلدهای آزمایشی در دیگر محصولات شرکت مانند آفیس، اج و تیمز خواهند دید.

تغییرات در برنامه‌ی اینسایدر از ماه جاری اعمال می‌شود و اینسایدرها بدون نیاز به کار خاصی از حلقه‌های پیشین خود به کانال‌های جدید منتقل خواهند شد.


منبع techspot

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید