رقابت خانوادگی: مقایسه سرعت و بازده ویندوز 8 با ویندوز 7

یک‌شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۱ - ۰۴:۳۱
مطالعه 8 دقیقه
ویندوز ۸ سریع‌تر است یا ویندوز ۷؟ برای رسیدن به پاسخ این پرسخ همراه زومیت باشید.
تبلیغات

بی شک رابط‌ کاربری فریبنده ویندوز ۸ هوش و هواس را از سر مخاطبین ربوده و جای شکایت و انتقاد را برای منتقدین به جا نگذاشته است. با این حال کاربران کامپیوترهای شخصی در رابطه با کارایی و سرعت این سیستم‌عامل نظرات متفاوتی را اعلام کرده‌اند. پی‌سی‌ورلد با انجام تعداد زیادی آزمایش، کارایی نسخه پیش‌نمایش ویژه مصرف‌کننده ویندوز ۸ را از جهات مختلف مورد بررسی قرار داده و در نهایت آن را سریع‌تر (در بعضی تست‌ها خیلی سریعتر) از ویندوز 7 دانسته است.

در آزمایش‌های صورت گرفته، سرعت شروع (بوت) ویندوز ۸ و عملکرد فوق‌العاده‌اش به هنگام وب‌گردی در مقایسه با ویندوز 7 بسیار چشم‌گیر بوده است. البته در آزمایش‌های مربوط به بهره‌وری و نرم‌افزارهای آفیس نتایج متفاوفتی بدست آمده است. جزئیات کامل و مقایسه سرعت و بازده ویندوز ۸ با ویندوز ۷ را در ادامه مشاهده کنید.

پی‌سی‌ورلد بعد از جمع‌آوری نظرات خوانندگانش در رابطه با کارایی و عملکرد Windows 8 تصمیم گرفت آزمایشاتی را ترتیب دهد. نتیجه کلی آزمایشات بدین صورت بود که کامپیوترهای شخصی با سیستم‌عامل ویندوز‌ 8 (نسخه پیش نمایش ویژه مصرف کنندگان) به هنگام بوت و همچنین در عملکرد کلی از ویندوز 7 پیشی گرفته است.

بدیهی است که نتایج بدست آمده به دلیل آن‌که هنوز نسخه نهایی ویندوز 8 عرضه نشده است، قطعی نیستند ولی بی شک نسخه نهایی از بسیاری جهات از نسخه های آزمایشی بهتر عمل خواهد کرد و بدین ترتیب فاصله این دو سیستم‌عامل بیش از این خواهد شد. علاوه بر موارد یاد شده درایورهایی مورد استفاده در آزمایشات برای ویندوز 8 بهینه سازی نشده بودند که می‌تواند در نتایج تا حدی تأثیرگذار باشد.

یکی از مواردی که ما را از صحت نتایج آزمایشات مطمئن کرد، تطبیق نتایج با آنچه که کاربران در بررسی‌های اخیرشان داشته‌اند، بوده است. نزدیک به 40 درصد از آنان، عملکرد سریعتر ویندوز 8 را در مقایسه با ویندوز 7 گزارش کرده‌اند حال آنکه 9.4 درصد از آنان نظری مخالف داشته و 45 درصد هم تغییر محسوسی مشاهده نکرده‌اند. در ادامه به بررسی نتایج می‌پردازیم.

روش آزمون

ما آزمایش کلی خود را بر اساس تست‌های WorldBench7 پایه‌گذاری کردیم. آزمایشات بر روی سیستمی با CPU اینتل 3.3GHz Intel Core i5-2500K و رم 8GB DDR3 و هارد 1TB با سرعت چرخش

7200-rpm و کارت گرافیک پرقدرت Nvidia GeForce GTX 560 Ti انجام گرفت. رایانه استفاده شده از نظر قدرت تقریبا در بازه رایانه‌های متوسط قرار می‌گیرد که به عمومیت آزمایشات نیز کمک می‌کند.

windows 8-worldbench7

درآزمایشات WorldBench7 و در مقایسه با نتایج ویندوز7، ویندوز8 نزدیک به 14 درصد سریعتر عمل کرد. در کل تفاوت بیش از 5 درصد می‌تواند برای کاربران محسوس باشد و به همین جهت شما می‌توانید سرعت بالاتر ویندوز 8 را در مقایسه با ویندوز7 در رایانه شخصیتان و با تمام وجود احساس کنید.

خواندن مقاله را در صفحه‌های بعدی ادامه دهید:

زمان شروع (Startup Time)

هیچکس دوست ندارد صبر کند. همه انتظار دارند تمامی خواسته‌هایشان سریع و بدون معطلی بر آورده شود. این صبر هم چه 30 ثانیه باشد چه 30 سال فرقی نمی‌کند. بنا به گفته‌ی مایکروسافت 57 درصد از کاربران رایانه‌های شخصی و 45 درصد از کاربران لپ‌تاپ ها به جای اینکه رایانه ی خود را در حالت sleep بگذارند ، آن را خاموش می‌کنند. از این آمار می‌توان گفت که در حدود نیمی از کاربران رایانه‌ی خود را بعد اتمام کار خاموش می‌کنند، که این بدان معناست که برای استفاده دوباره از رایانه باید منتظر بالا آمدن (Boot) ویندوز باشند.

windows 8-startup time

اگر از جمله کاربرانی هستید که از زمان انتظارطولانی برای شروع به کار سیستم‌عامل بیزارید، حتما به سراغ ویندوز 8 بروید. سرعت شروع بالای ویندوز8 از جمله نکاتی بوده که مایکروسافت همواره بر روی آن تأکید داشته است و همیشه جزو انتظارات به حق کاربران سیستم‌عامل‌های این شرکت به شمار می‌رفته. ویندوز 8 در آزمایش ما 35 درصد سریعتر ازویندوز ۷ شروع به کار کرد که بسیار تفاوت قابل ملاحظه و خوشحال کننده‌ای است. ویندوز هفت در مدت زمان 56.2 ثانیه بر روی سیستم ما بالا آمد حال آنکه ویندوز 8 برای شروع به کار فقط به 36.8 ثانیه نیاز داشت.

این میزان پیشرفت در سرعت بالا آمدن ویندوز تازه با تست بر روی نسخه آزمایشی به حدی تأثیر گذار بود که نمی‌توانیم شگفتی خود را از آن پنهان کنیم. با اینکه مایکروسافت با ورود هر سیستم‌عامل جدیدش وعده افزایش سرعت بوت ویندوز را می‌داد ولی عملا این افزایش در حدی نبود که کاربران ویندوز را راضی کند در حالی که درست در نقطه مقابل، اپل این افزایش سرعت را به درستی بر روی مک خود پیاده کرد.

برای اندازه‌گیری زمان بالا آمدن ویندوز 8، به ویندوز دستور داده شد که در فولدر startup کامپیوتر یک فایل متنی باز کند و بدین ترتیب زمان بالا آمدن ویندوز را درست از لحظه زدن کلید پاور دستگاه تا باز شدن این فایل محاسبه کردیم. به دلیل آنکه ویندوز 8 به جای آنکه با میزکار سنتی (Desktop) شروع شود با رابط کاربری مترو بالا می‌آید، زمان محاسبه شده برای آن شامل بالا آمدن اولیه(Boot Up)، اجرا شدن مترو و در نهایت باز شدن میزکار برای قرارگیری فایل متنی بر روی آن بود. زمان متوسطی که طول کشید تا صفحه شروع ویندوز 8 پدیدار شود ( بدون رفتن به میزکار) کمتر از زمان ذکر شده کلی یعنی فقط 23.91 ثانیه بود. همانگونه که قبلا گفته شد این آزمایشات با در نظر گرفتن یک هارد دیسک دور بالا انجام گرفته و با استفاده از حافظه های SSD این زمان باز هم کاهش خواهد یافت.

شاید این سوال در ذهنتان نقش بسته باشد که چرا سرعت بوت ویندوز 8 تا به این حد سریع است؟ در آخرین بازسازی ویندوز، مایکروسافت شکل جدیدی از بوت با نام "hybrid boot" را معرفی کرد که در واقع ترکیبی از حالت هایبرنیت (hibernate) و مزایای یک شروع تازه نفس است. ویندوز 8 از hybrid-shutdown استفاده می‌کند که بهhibernation ویندوز قبلی ولی بدون ذخیره کردن همه موارد و بارگذاری آنها موقع شروع شباهت دارد. در واقع ویندوز 8 فقط اطلاعات مربوط به هسته ویندوز را ذخیره می‌کند که هم فضای کمتری را اشغال کرده و هم سرعت بالاتری دارد.

اطلاعات تکمیلی:

زمانی که کامپیوتر خود را خاموش یا به اصطلاح Shut down می‌کنید، ویندوز در ابتدا تمامی برنامه‌ و سرویس‌های در حال اجرا را می‌بندد سپس اقدام به خاموش کردن سیستم می‌نماید. این حالت با زمانی که شما از هایبرنیت استفاده می‌کنید اندکی متفاوت است.

در روش هایبرنیت، ویندوز هر آنچه که در حافظه رم کامپیوتر موجود است را درون فایلی بر روی هارد دیسک ذخیره می‌کند و سپس کامپیوتر را خاموش می‌کند. این کار باعث اضافه شدن زمان خاموش شدن کامپیوتر می‌شود ولی در عوض موجب بالا آمدن سریعتر ویندوز و همچنین حفظ حالت برنامه‌ها و سرویس‌های در حال اجرا می‌شود. با خاموش کردن ویندوز 8، تمامی برنامه‌ها و سرویس‌ها بسته می‌شوند ولی، بستر اصلی سیستم‌عامل به شکلی ذخیره می‌شود. بدین ترتیب هنگام روشن کردن کامپیوتر، ویندوز بسیار سریعتر می‌تواند حالت پایدار خود را بارگذاری کند. این کار دقیقا همانند یک بوت تروتمیز در کسری از زمان است.

وب گردی و تولید محتوا

آزمایشات WorldBench7 ما شامل تست‌های انفرادی نظیر تست کارایی وب گردی، اسناد اداری و خلق صوت و تصویر نیز بوده است. برای اندازه‌گیری کارایی ویندوز در وب‌گردی از بنچمارک WebVizBench استفاده شد. این تست به منظور اندازه‌گیری عملکرد سیستم در رندر محتویات دینامیک صفحات وب نظیر جاوا اسکریپت و HTML 5 به کار می‌رود. ما در آزمایشاتمان از مرورگر پیش فرض سیستم‌عامل‌ها یعنی IE 10 برای ویندوز8 و IE 9 برای ویندوز 7 بهره بردیم.

Windows 8 web performance

به وضوح می‌توان گام‌هایی را که مایکروسافت برای استفاده بهتر از شتاب‌دهنده‌های سخت‌افزاری و بهینه‌سازی مرورگر خود برداشته است را مشاهده کرد. اصلا شوخی نیست!! امتیاز فریم بر ثانیه Windows 8 به اندازه 50 درصد بهتر از Windows 7 بوده است که به آسانی نمی‌توان تلاش‌های مایکروسافت در این زمینه را دست کم گرفت.

تا به اینجا تفاوت‌ها به صورت یک انقلاب یا یک جهش بنیادی بوده است ولی در تست خلق محتوا

windows 8-content creation

(Content Creation) که به منظور کمی سازی عملکرد دستگاه در تبدیل فرمت‌های صوت و تصویر و ویرایش عکس‌ها به کار می‌رود، تفاوت‌ها آنچنان زیاد و چشمگیر نبوده تازه آنکه برعکس هم بوده است. ویندوز 7 در این آزمایش کمی بهتر از ویندوز 8 عمل کرد که البته تفاوت خیلی خیلی ناچیز نبود و بهتر اینکه بگوییم بیش از یک ثانیه بود. اما این نکته را مدنظر داشته باشید که درایور کارت گرافیک ما با ویندوز 8 بهینه نشده بود و اگر به درایور صحیح دسترسی داشتیم احتمالا نتایج به سود ویندوز 8 رقم می‌خورد که در آن شکی نداریم.

بازده در آفیس

تا به حال تمامی آزمایشات را با خوشحالی زایدالوصفی سپری کردیم ولی انگار مایکروسافت تصمیم نداشت که پایان قصه ما بدون پاراگراف دراماتیک به پایان برسد. درست در نقطه‌ای ایستاده‌ایم که مایکروسافت یک شگفتی ناخوشایند برایمان به ارمغان آورده.

انگار در این دنیا خوشی‌ها همیشه پایدار نیست. حکایت همان حکایت تلفن‌های همراهی است که در زمان فرمانروایی نوکیا، همیشه با کمبودهایی همراه بود تا مشتریان به خرید گوشی‌های جدید رغبت کنند. ولی شک نداریم که در این مورد عمدی در کار نبوده است و مایکروسافت در نسخه نهایی این نقیصه را نیز برطرف خواهد کرد. ویندوز 7 توانست قاطعانه در آزمایش عملکرد آفیس

Windows Office Productivity

(Office Productivity) بر ویندوز 8 غلبه کند. در این آزمایش از مجموعه ابزار بنچمارک Futuremark's PCMark استفاده شد که شامل مجموعه عملیات رایج در امور اداری مثل ویرایش متن، راه اندازی برنامه‌های کاربردی و اسکن ویروس‌ها می‌باشد. در این آزمایش ویندوز 8 نزدیک به 8 درصد کندتر از برادر کوچک‌ترش عمل کرد. شایان ذکر است که Futuremark در حال به روز رسانی نرم افزار بنچمارک خود برای انطباق بیشتر با ویندوز 8 است و احتمالا این نتایج در آینده تغییر کنند.

به هر حال تمامی نتایج ذکر شده با عرضه نسخه نهایی ویندوز 8 تغییر خواهند کرد. چرخه توسعه ویندوز در طی چند ماه آینده مواردی از قبیل به روز رسانی درایورها، بالا بردن کارایی و عملکرد سیستمی و بهینه‌سازی‌های کلی و الزام آور را شامل خواهد شد.

رابط کاربری ویندوز 8 که به وضوح قابل درک و لمس برای کاربران است و آنها می‌توانند بدون هیچ شک و تردیدی احساس خود را نسبت به آن بیان کنند ولی در اعداد این تست‌ها که شاید هنوز برایتان ملموس نبوده هم ذره‌ای تردید به خود راه ندهید و همانند ما اعتقاد داشته باشید که با عرضه نسخه نهایی روند برتری ویندوز8 پر رنگ تر از آنچه که ما امروز برای شما بیان کردیم خواهد بود.

مایکروسافت با این جهش عملیاتی در نگرش خود به سیستم‌عامل به درک متقابلی با نیازهای کاربرانش رسیده است و به مخاطبانش امکان تجربه آنچه را که شاید در چند سال اخیر در لیست نیازهای‌شان بوده را هدیه داده است. ما هم همانند شما مشتاقانه در انتظار عرضه نسخه نهایی روزگار سپری می‌کنیم. منتظر نظرات و تجربیات شما خوانندگان عزیز زومیت از کار با این سیستم‌عامل دوست داشتنی هستیم. پس ما را با تجربیات خود در قسمت نظرات همراه کنید.

منبع: PC World

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات