پایان سلطنت سامسونگ؛ اپل حالا بزرگ‌ترین برند بازار موبایل است

سه‌شنبه ۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۹
مطالعه 2 دقیقه
تیم کوک / Tim Cook مدیرعامل اپل خوشحال دست به سمت بالا
اپل پس از سال‌ها تلاش موفق شد سامسونگ را از رتبه‌ی اول برترین برندهای بازار موبایل پایین بکشد و به صدر جدول تکیه بزند.
تبلیغات

مؤسسه‌ی تحقیقاتی IDC در گزارشی جدید می‌گوید اپل پس از مدت‌ها تلاش توانسته است از سامسونگ عبور کند و به برترین برند بازار موبایل (از لحاظ حجم عرضه) تبدیل شود. سامسونگ به‌مدت بیش از یک دهه جایگاه نخست را در اختیار داشت.

مطابق ادعای IDC، اپل توانست در سال گذشته‌ی میلادی ۲۳۴٫۶ میلیون گوشی آیفون روانه‌ی بازار کند و ۲۰٫۱ درصد از سهم بازار جهانی را در اختیار بگیرد.

در طول سال ۲۰۲۳، تعداد گوشی‌های عرضه‌شده‌ی سامسونگ به ۲۲۶٫۶ میلیون دستگاه رسید تا غول کره‌ای با سهم ۱۹٫۴ درصدی در رتبه‌ی دوم جا خوش کند.

نام شرکت

حجم عرضه‌ی ۲۰۲۳ (سهم بازار ۲۰۲۳)

حجم عرضه‌ی ۲۰۲۲ (سهم بازار ۲۰۲۲)

رشد سالانه

۱. اپل

۲۳۴٫۶ میلیون دستگاه (۲۰٫۱ درصد)

۲۲۶٫۳ میلیون دستگاه (۱۸٫۸ درصد)

۳٫۷+ درصد

۲. سامسونگ

۲۲۶٫۶ میلیون دستگاه (۱۹٫۴ درصد)

۲۶۲٫۲ میلیون دستگاه (۲۱٫۷ درصد)

۱۳٫۶- درصد

۳. شیائومی

۱۴۵٫۹ میلیون دستگاه (۱۲٫۵ درصد)

۱۵۳٫۲ میلیون دستگاه (۱۲٫۷ درصد)

۴٫۷- درصد

۴. اوپو

۱۰۳٫۱ میلیون دستگاه (۸٫۸ درصد)

۱۱۴٫۴ میلیون دستگاه (۹٫۵ درصد)

۹٫۹- درصد

۵. ترنشن

۹۴٫۹ میلیون دستگاه (۸٫۱ درصد)

۷۲٫۶ میلیون دستگاه (۶٫۰ درصد)

۳۰٫۸+ درصد

سایر برندها

۳۶۱٫۸ میلیون دستگاه (۳۱٫۰ درصد)

۳۷۷٫۲ میلیون دستگاه (۳۱٫۳ درصد)

۴٫۱- درصد

مجموع

۱٫۱۶۹۹ میلیارد دستگاه (۱۰۰ درصد)

۱٫۲۰۵ میلیارد دستگاه (۱۰۰ درصد)

۳٫۲- درصد

مؤسسه‌ی IDC می‌گوید حجم عرضه‌ی گوشی سامسونگ در سال گذشته‌ی میلادی ۱۳٫۶ درصد کمتر از سال ۲۰۲۲ (با آمار ۲۶۲٫۲ میلیون دستگاه) بوده است.

۲۰۲۳ به‌طور کلی سال بدی برای سامسونگ بود. این شرکت نه‌تنها جایگاه نخست بازار موبایل را از دست داد، بلکه چند فصل متوالی با افت شدید سوددهی دست‌و‌پنجه نرم کرد. البته کسب‌و‌کار موبایل سامسونگ به‌لطف فروش چشمگیر گلکسی S23 و بهترین گوشی های تاشو این شرکت، عملکرد درخشانی از خود برجای گذاشت.

سامسونگ بیش‌از یک دهه جایگاه نخست بازار موبایل را در اختیار داشت

IDC می‌گوید ابعاد بازار موبایل در سال ۲۰۲۳ به‌میزان ۳٫۲ درصد نسبت‌به سال ۲۰۲۲ افت کرد و این یعنی به‌طور کلی تعداد کمتری گوشی هوشمند روانه‌ی بازار شد.

سامسونگ برنامه‌های بزرگی برای سال ۲۰۲۴ دارد و می‌خواهد بار دیگر جایگاه نخست را از اپل پس بگیرد. این شرکت برای عرضه‌ی انبوه سری گلکسی S24 آماده می‌شود. بهترین گوشی های سامسونگ در سال ۲۰۲۴، چهارشنبه‌شب رونمایی خواهند شد.

با وجود کاهش ابعاد بازار موبایل، اپل توانست حجم عرضه‌ی آیفون را در سال ۲۰۲۳ به‌میزان ۳٫۷ درصد افزایش دهد که دستاوردی مهم محسوب می‌شود. موفقیت آیفون در حالی رقم می‌خورد که بسیاری از گزارش‌ها به افت نسبی فروش آیفون ۱۵ خصوصاً در بازار چین اشاره دارند و قیمت گوشی های اپل بسیار زیاد است.

شیائومی پس از اپل و سامسونگ در رتبه‌ی سوم برترین برندهای بازار موبایل قرار گرفت و توانست ۱۴۶ میلیون دستگاه عرضه کند و ۱۲٫۵ درصد از سهم بازار را به خود اختصاص دهد. حجم عرضه‌ی گوشی‌ شیائومی در سال ۲۰۲۳ افت ۴٫۷ درصدی تجربه کرد.

اوپو به‌عنوان چهارمین برند برتر بازار موبایل، با افت ۹٫۹ درصدی مواجه شد و ۸٫۸ درصد از بازار جهانی را در اختیار گرفت. رتبه‌ی پنجم به شرکت ترنشن (مالک برندهایی مثل اینفینیکس، ایتل و تکنو موبایل) رسید که توانست در یک سال حجم عرضه‌ی گوشی‌هایش را ۳۰٫۸ درصد رشد دهد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات