یک‌چهارم از حجم تولید آیفون به کارخانه‌های هند منتقل می‌شود

جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۰
مطالعه 2 دقیقه
پنل پشت آیفون ۱۵ پرو و آیفون ۱۵ پرو مکس
اپل تصمیم دارد تا دوسال آینده بیش از ۵۰ میلیون آیفون در هند تولید کند.
تبلیغات

اپل بیش از هر مدل دیگری، آیفون ۱۵ در هند ساخته است و قصد دارد این روند را ادامه دهد. به گزارش وال استریت ژورنال، این شرکت یک چهارم از ظرفیت تولید آیفون، یعنی بیش از ۵۰ میلیون گوشی را ظرف دو تا سه سال آینده به این کشور منتقل خواهد کرد. با این حال چین همچنان با حاشیه‌ی سود بالا، بزرگ‌ترین تأمین کننده‌ی آیفون باقی خواهد ماند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که فاکسکان و دیگر تأمین کنندگان اپل معتقدند که فشار به هند به خوبی پیش رفته است، بنابراین درحال آماده شدن برای توسعه‌های بیشتر در آینده هستند. این شرکت در ابتدا به دلیل مشکلات زیرساختی و اتحادیه‌های قدرتمندی که به وضع قوانین کاری محدودتر کمک کرده‌اند، به آرامی پیش رفت.

وزیر بازرگانی هند در ابتدای سال ۲۰۲۳ گفت که اپل قصد دارد ۲۵ درصد از گوشی‌های خود را در این کشور بسازد، اما هیچ بازه زمانی برای آن در نظر نگرفت. باتوجه به اینکه آیفون ۱۵ اولین مدلی است که از ابتدای عرضه در هند ساخته شده است، به نظر می‌رسد این چشم‌انداز، خیلی دور نیست.

همچنین مشخص شده است که فاکسکان، تعداد بیشتری گوشی آیفون ۱۵ نسبت به مدل‌های گذشته در کارخانه‌ی خود در تامیل‌نادو هند تولید خواهد کرد. این بخشی از برنامه‌ی اپل برای تنوع بخشیدن به تولید در مواجهه با محدودیت‌های زنجیره‌ی تأمین به دلیل تنش‌های بین آمریکا و چین است.

فاکسکان در حال حاضر در حال ساخت کارخانه‌ای در ایالت جنوبی کارناتاکا است که انتظار می‌رود در آوریل ۲۰۲۴ (فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۳) افتتاح شود و یک ابرکارخانه‌ی دیگر نیز در دست طراحی دارد.

تا به امروز، اپل تنها درصد کمی از آیفون‌های خود را در هند ساخته و تولید آن‌ها تا ۹ ماه از چین عقب مانده است. این موضوع با آیفون ۱۴ تغییر کرد که تولید آن از همان ماه در چین آغاز شد، و سری آیفون ۱۵ شامل آیفون ۱۵ پرو و آیفون ۱۵ پرو مکس که در هند ساخته شد، از ابتدای عرضه در فروشگاه‌ها موجود بود.

روابط بین آمریکا و چین در حال حاضر حساس است و آمریکا اخیراً اقداماتی را برای مسدود کردن دسترسی به فناوری پیشرفته در این کشور انجام داده است. با این حال اپل همچنان بر اهمیت چین تأکید می‌کند و تیم کوک، مدیرعامل این شرکت در سال ۲۰۲۳ دو بار به آنجا سفر کرده است.

اپل همچنین تعداد زیادی گوشی در چین به فروش می‌رساند که حدود ۱۹ درصد از کل درآمد این شرکت را تشکیل می‌دهد و در عین حال تأکید می‌کند که تمام گوشی‌های فروخته شده در چین از طریق کانال‌های مجاز در چین ساخته می‌شوند و از تأمین کنندگان محلی استفاده می‌کنند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات