اشتباه آیفون ۱۴ در تماس با اورژانس خبرساز شد: پرچم‌دار اپل حرکات ترن هوایی را با تصادف اشتباه می‌گیرد

یک‌شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
قابلیت تشخیص تصادف آیفون به‌اشتباه حرکات ناگهانی ترن هوایی را به‌عنوان تصادف تشخیص می‌دهد و با اورژانس تماس می‌گیرد.
تبلیغات

اپل هنگام رونمایی آیفون ۱۴ گفت گوشی‌های این خانواده می‌توانند تصادف را تشخیص دهند تا درصورتی‌که کاربر با تصادف شدید مواجه شد و هوشیاری خود را از دست داد، اورژانس سریعاً به محل برسد. به‌گزارش ورج و به‌نقل از وال‌استریت ژورنال، قابلیت Crash Detection آیفون هنگام حضور کاربر در ترن هوایی به‌اشتباه فکر می‌کند که تصادف رخ داده است و با اورژانس و پلیس تماس می‌گیرد.

وال‌استریت ژورنال می‌گوید نیروهای پلیس چند بار به‌دلیل تماس خودکار گوشی آیفون به شهربازی‌ها مراجعه کرده‌اند و متوجه شده‌اند هیچ مشکلی وجود ندارد. به‌نظر می‌رسد گوشی‌های نسل جدید اپل حرکات و تغییر مسیر ناگهانی ترن هوایی را با تصادف اشتباه می‌گیرند.

سیستم تشخیص تصادف در آیفون ۱۴ پرو مکس اپل

اپل ماه گذشته‌ی میلادی، قابلیت تشخیص تصادف را نه‌تنها در گوشی‌های سری آیفون ۱۴، بلکه در اپل واچ سری ۸ و اپل واچ SE نسل جدید و اپل واچ اولترا دردسترس قرار داد. این دستگاه‌ها در خود حسگر ژیروسکوپ و شتاب‌سنجِ بسیار دقیقی دارند که به‌ادعای اپل، برپایه‌ی تصادف شبیه‌سازی‌شده تعلیم داده شده‌اند. اگر حسگرها تشخیص دهند که کاربر تصادف کرده است، آیفون هشداری روی صفحه نشان می‌دهد و در‌صورتی‌که کاربر پس از ۲۰ ثانیه به آن واکنش نشان ندهد، با اورژانس تماس گرفته می‌شود.

آیفون هنگام تماس با اورژانس و پلیس، پیغامی صوتی پخش می‌کند تا به آن‌ها اطلاع دهد که کاربر تصادف کرده است. همچنین، محل دقیق کاربر را برای اورژانس و پلیس ارسال می‌کند. اپل واچ مجهز به سیستم Crash Detection صرفاً می‌تواند به نهادها اطلاع دهد که کاربر آیفونش را همراه خود دارد یا نه. اپل واچ مشخص می‌کند که آیفون به شبکه‌ی موبایل یا وای‌فای متصل است یا ارتباطی با اینترنت و شبکه ندارد.

آیفون‌های شماری از افراد به‌اشتباه تشخیص داده‌اند که آن‌‌ها تصادف کرده‌اند؛ اما حقیقت چیز دیگری بوده است. یکی از روزنامه‌نگاران وال‌استریت ژورنال در توییتی نمونه‌ای از تماس‌هایی را منتشر کرده است که آیفون به‌صورت خودکار با اورژانس و پلیس می‌گیرد. گفته می‌شود دارنده‌ی آیفونی که این تماس را گرفته، در شهربازی شهر وارن ایالت اوهایو روی ترن هوایی بوده است. هنگام پخش پیغام صوتی آیفون، می‌توانید صدای جیغ افراد حاضر در ترن هوایی را بشنوید.

قابلیت تشخیص تصادف افزون‌بر حسگرهای شتاب‌سنج جدید، به سایر حسگرهای به‌کاررفته در آیفون اتکا می‌کند. حسگر بارومتر در آیفون‌های نسل جدید می‌تواند تغییرات فشار کابین خودرو را نیز تشخیص دهد و GPS دقت بیشتری از نسل قبل دارد و میکروفون می‌تواند صداهای شدیدی را شناسایی کند که درنتیجه‌ی تصادف ایجاد می‌شوند.

ماه گذشته‌ی میلادی فردی سراغ بررسی قابلیت تشخیص تصادف آیفون رفت و درنهایت متوجه شد که این قابلیت به‌طورکامل قابل‌اتکا نیست. سیستم Crash Detection چند روز پیش جزئیات تصادفی مرگ‌بار را در ایالت نبراسکا برای اورژانس ارسال کرد و از این حیث قابلیت مهمی محسوب می‌شود؛ اما همچنان نقص‌هایی دارد.

وال‌استریت ژورنال می‌گوید اورژانس شهرستان وارن از زمان عرضه‌ی رسمی آیفون ۱۴ به بازار، ۶ تماس اورژانسی از طرف قابلیت تشخیص تصادف دریافت کرده است؛ درحالی‌که در تمامی موارد،‌ فرد در شهربازی حضور داشته است. این رسانه ادعا می‌کند کاربران دیگری در سایر نقاط آمریکا با مشکل مشابهی مواجه شده‌اند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات