پتنت جدید هواوی به گوشی هوشمندی با صفحه‌نمایش خمیده و لبه‌های حساس به لمس اشاره دارد

پتنت جدید هواوی به گوشی هوشمندی با صفحه‌نمایش خمیده و لبه‌های حساس به لمس اشاره دارد

هواوی پتنتی از گوشی هوشمندی را به ثبت رسانده که فاقد دکمه‌های فیزیکی بوده و صفحه‌نمایش نیز تا لبه‌های بدنه‌ی دستگاه کشیده شده است.

در میان شرکت‌های سازنده‌ی گوشی هوشمند می‌توان دو شرکت هواوی و شیائومی را مثال زد که عجیب‌ترین طراحی‌های ممکن را در پتنت‌های خود به تصویر می‌کشند. از مکانیزم‌های مختلف دوربین سلفی تا گوشی‌های هوشمندی با صفحه‌نمایش تاشدنی ازجمله مواردی هستند که در پتنت‌های شرکت‌های چینی می‌توان یافت.

وب‌سایت GSMArena در گزارش اخیر خود این بار نیز به سراغ پتنتی از هواوی رفته که گفته می‌شود متعلق به مدلی از سری میت ۵۰ خواهد بود. در پتنتی که شرکت چینی به ثبت رسانده، تلفن هوشمندی مشاهده می‌شود که صفحه‌نمایشی منحنی با لبه‌های خمیده دارد که سرتاسر پنل جلو را پوشانده و حتی لبه‌های دستگاه را نیز در بر می‌گیرد.

چنین طراحی می‌تواند تغییر بزرگی را در بازار پدید آورد؛ زیرا اکثر گوشی‌های هوشمند حتی پرچم‌داران نیز از دکمه‌های فیزیکی برخوردار هستند، اما آنچه مهندسان و طراحان هواوی در سر دارند، معرفی تلفن هوشمندی است که تمامی دکمه‌های آن لمسی هستند. قسمتی از صفحه‌نمایش که در لبه‌ها قرار می‌گیرد قابلیت چند منظوره دارد و کاربر می‌تواند میزان صدای خروجی، ثبت تصویر در حالت عکاسی، ناوبری در محیط رابط کاربری و موارد دیگر را با لمس لبه‌های صفحه‌نمایش کنترل کند.

پتنت جدید هواوی

هواوی چنین ویژگی را برای چند سالی می‌شود که دنبال می‌کند. در میت ۳۰ می‌شد بخش‌هایی از ایده‌های شرکت چینی را مشاهده کرد. درواقع محصولات سری میت ۳۰ فاقد دکمه‌های کم‌وزیاد کردن صدا بودند و کاربر با دو بار ضربه زدن به لبه‌های گوشی می‌توانست حالت مجازی کنترل صدای خروجی را فعال کرده و حجم صدای خروجی را کاهش یا افزایش دهد.

علاوه بر دکمه‌های کم‌وزیاد کردن صدا، کاربر از طریق لبه‌های گوشی هوشمند جدید هواوی می‌تواند به آیکون‌های مختلف، دکمه‌های مجازی در زمان اجرای بازی‌های اندرویدی و اعلاناتی مانند پیام‌های کوتاه دسترسی داشته باشد. چنین ویژگی درحالی‌که امکانات جالبی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد؛ اما مشکلاتی نیز به همراه خواهد داشت. درواقع طراحی که هواوی به دنبال آن است سامسونگ سال‌ها پیش در سری گلکسی اس اج به کاربران معرفی کرد.

پتنت جدید هواوی

با اینکه از نظر طراحی ظاهری، پتنت جدید هواوی از محصولاتی با طراحی بسیار زیبا برخوردار است؛ اما مشکلاتی مانند صدور فرمان اشتباه به خاطر لمس لبه‌های گوشی هوشمند می‌تواند آسیب بسیار بدی به تجربه‌ی کاربری وارد کند. در هر صورت باید گفت که ثبت پتنت به معنی رسیدن محصولی با ویژگی‌های موجود در پتنت به مرحله‌ی تولید انبوه نیست. درواقع شرکت‌هایی مانند هواوی ایده‌های خود را به‌صورت پتنت به ثبت می‌رسانند تا حق استفاده از آن‌ها محفوظ باقی بماند.

در هر صورت، تصاویری که دیجیتال فاندری از پتنت جدید هواوی خلق کرده نیز اطلاعات جالبی به همراه دارد؛ برای مثال می‌توان به ماژول دوال رینگ در پنل پشتی اشاره کرد که برخلاف مدل‌های فعلی، ماژول از قسمت چپ به مرکز پنل پشتی انتقال یافته و همچنین ابعاد بزرگ‌تری نیز دارد. دیجیتال فاندری ویدئویی نیز از پتنت جدید هواوی ساخته تا نگاه نزدیک‌تری به طراحی محصول مدنظر داشته باشیم. درنهایت باید بدانید که تصاویر و ویدئوی منتشر شده توسط دیجیتال فاندری خلق شده‌اند و محصول مدنظر هواوی ممکن است تفاوت‌هایی با آنچه مشاهده خواهید کرد داشته باشد.


دانلود ویدئو از آپارات - تماشای ویدئو در یوتیوب

به نظر شما اگر محصولی با چنین طراحی خاصی روانه‌ی بازار شود موفق خواهد بود؟ آیا فکر می‌کنید ترند بعدی بازار گوشی‌های هوشمند استفاده از طراحی با دکمه‌های مجازی است یا محصولات آینده همچنان از دکمه‌های فیزیکی برخوردار خواهند بود؟

پتنت جدید هواوی

منبع GSMArena

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده