شایعه: هواوی در سری پی 50 از اسنپدراگون ۸۸۸ استفاده خواهد کرد

یک‌شنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
گفته می‌شود به دلیل کمبود تراشه‌‌ی کرین، هواوی در نظر دارد از تراشه‌ی پرچم‌دار اسنپدراگون ۸۸۸ در مدل استاندارد سری پی ۵۰ استفاده کند که فاقد مودم 5G است.
تبلیغات

اگر اخبار و حواشی هواوی را دنبال کرده باشید، حتما مطلع هستید که شرکت چینی در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ مورد تحریم‌های سخت‌گیرانه‌ی ایالات متحده قرار گرفت؛ به شکلی که بخش قابل توجهی از بازار گوشی‌ هوشمند را از دست داد.

تحریم‌های ایالات متحده بخش‌های گسترده‌ای از فعالیت هواوی را تحت تأثیر قرار داده است. شرکت چینی  نه‌تنها حق فعالیت در بازار ایالات متحده نداشت، بلکه شرکت‌های آمریکایی نیز نمی‌توانستند  به‌خصوص در زمینه‌ی ارتباطات نسل نوین 5G با هواوی همکاری داشته باشند. گوگل نیز پیرو تحریم‌های ایالات متحده دسترسی به سرویس‌های موبایل خود را برای محصولات جدید هواوی منع کرد تا گوشی‌های هوشمند جدید شرکت چینی فاقد سرویس‌های گوگل باشند.

تحریم‌های ایالات متحده همچنان پابرجا هستند؛ اما شامل منع هرگونه همکاری با هواوی نمی‌شوند. درواقع هواوی برای تأمین تراشه می‌تواند با کوالکام همکاری داشته باشد؛ اما تنها تراشه‌هایی سفارش بدهد که مودم 4G دارند. گویا شرکت چینی از همین روش برای تأمین تراشه‌های مورد نیاز سری پی ۵۰ هواوی استفاده کرده است.

GSMArena گزارش می‌دهد که شرکت چینی با مشکل شدید کمبود تراشه‌های پرچم‌دار از سری کرین مواجه شده است و تعداد موجودی تراشه‌های مورد نظر برای پوشش مدل‌های مختلف سری پی ۵۰ کافی نیست. سران هواوی برای تأمین تراشه‌های مورد نیاز از کوالکام کمک خواسته‌اند.

مشکل اصلی که هواوی با تراشه‌های سری کرین دارد، محدودیتی است که ایالات متحده برای تولید تراشه‌ در نظر گرفته و شرکت چینی نمی‌تواند به اندازه‌ی نیاز برای تمامی مدل‌های سری پی ۵۰ تراشه تولید کند. به همین علت هواوی در نظر دارد در مدل استاندارد سری پی ۵۰ از مدلی از تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۸۸ استفاده کند که مودم 4G دارد.

چنین اقدامی باعث می‌شود هواوی تراشه‌های کرین ۹۰۰۰ را برای مدل‌های بالارده‌تر در نظر بگیرد و از تراشه‌ی کوالکام در مدل استاندارد سری پی ۵۰ استفاده کند. سری پی ۵۰ دارای سه مدل خواهد بود که شامل مدل استاندارد، پرو و پرو پلاس می‌شود. البته در گزارش آمده است که وضعیت پی ۵۰ پرو پلاس هنوز مشخص نیست و نمی‌دانیم چه تراشه‌ای در آن استفاده خواهد شد و آیا مانند مدل پی ۵۰ پرو از تراشه‌ی کرین ۹۰۰۰ استفاده می‌کند یا خیر.

 هواوی شرایط چندان جالبی ندارد و طی ماه‌های اخیر با چالش‌های متعددی در بازار گوشی‌ هوشمند مواجه شده است. شرکت چینی امید دارد با معرفی سری پی ۵۰ بتواند حضور خود در بازار تلفن‌ هوشمند را پررنگ‌تر سازد. انتظار می‌رود گوشی‌های هوشمند بعدی هواوی در اواسط ماه آگوست معرفی شوند.

سری پی ۵۰ هواوی اهمیت بسیاری برای شرکت چینی دارد؛ زیرا انتظار می‌رود همراه با مدل‌های سری پی ۵۰، هارمونی ۲ نیز عرضه شود. هارمونی ۲ در واقع سیستم‌ عاملی است که شرکت چینی توسعه داده و پاسخی به تحریم محصولاتش توسط گوگل است. باید دید شرکت چینی چه برنامه‌هایی برای آینده دارد و آیا می‌تواند فروش موفقی با عرضه‌ی سری پی ۵۰ تجربه کند یا خیر.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات