سیستم دوربین متحرک شیائومی می‌تواند به بهبود تصاویر زاویه‌باز دوربین‌های گوشی‌های آن کمک کند

سیستم دوربین متحرک شیائومی می‌تواند به بهبود تصاویر زاویه‌باز دوربین‌های گوشی‌های آن کمک کند

شیائومی احتمالا می‌خواهد یک دوربین قابل جداسازی با طراحی ضعیف برای افزایش میدان دید تصاویر دوربین‌های گوشی‌هایش تولید کند.

سایت LetsGoDigital تصاویری از پتنت‌های شیائومی منتشر کرده است که نشان می‌دهد این شرکت چینی در حال کار روی یک سیستم دوربین قابل جداسازی برای گوشی‌های هوشمند آتی خود است.

وسیله‌ای که در این پتنت‌ها توصیف شده شامل یک آرایه‌ی متشکل از دو دوربین است. هر دو دوربین روی یک صفحه‌ی قابل جداسازی قرار دارند که می‌تواند زوایای دید دوربین‌ها را تغییر دهد. در یکی از حالت‌ها، زاویه‌ی بین دوربین‌ها می‌تواند حول یک لولا تغییر کند تا میدان دید، گسترده‌تر شود. با روی هم انداختن دو عکس در یک نرم‌افزار می‌توان یک عکس دارای زاویه‌ی بازتر ایجاد کرد.

اختراع دوربین قابل جداسازی شیائومی روی گوشی خاکستری شیائومی

وب‌سایت LetsGoDigital مدل دو دوربین را به‌صورت افقی درکنار هم دیگر نشان می‌دهد ولی شیائومی می‌تواند چنین سیستمی را با آرایش عمودی نیز به کار گیرد.

هنوز مشخص نیست که شیائومی با این پتنت می‌خواهد چه مشکلی را برطرف کند. بااینکه این آرایه‌ی دوربین به گوشی‌های هوشمند شیائومی این امکان را می‌دهد تا عکس‌های زاویه-باز دقیق‌تر و با جزئیات بیشتری بگیرد، ولی طراحی چنین وسیله‌ای به‌نظر غیرضروری می‌رسد.

به‌نظر نمی‌رسد که هدف از این ثبت‌اختراع، کاهش تعداد حسگرهای روی گوشی هوشمند باشد. گوشی‌های هوشمند معمولی می‌توانند تنها با یک دوربین عکس‌های زاویه-باز بگیرند اما این سیستم برای گرفتن چنین عکس‌هایی، نیازمند دو دوربین مشابه است. اگر شیائومی می‌خواهد کیفیت عکس‌های دوربین‌های گوشی‌هایش را بهبود بخشد می‌تواند روی مشکلات قابلیت زوم و دوربین ماکروی آن‌ها کار کند.

به‌علاوه، همان‌طور که در مورد نسل پیشین گوشی‌های تاشو دیدیم، اضافه‌کردن قطعات قابل جداسازی می‌تواند سبب افزایش آسیب‌پذیری فیزیکی گوشی‌های هوشمند شود. اگر گوشی از دستتان بیافتد، ممکن است دو دوربین روی این آرایه، اندکی جا‌به‌جا شده و از یک ردیف خارج شوند. این مشکل سبب کاهش شدید کیفیت عکس‌های گرفته شده توسط این دوربین‌ها می‌شود.

به دلایل بالا، نباید خیلی به این ثبت‌اختراع شیائومی امید داشت. ظاهرا شیائومی علاقه‌ی زیادی به ثبت پتنت‌هایی مثل صفحه‌نمایش جداپذیر و گوشی دارای قابلیت نگه‌داشتن ایرپاد دارد. خیلی کم پیش می‌آید که چنین طراحی‌هایی، گامی بزرگ در پیشرفت یک شرکت باشند.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده