دوربین فیلتر رنگ وان پلاس 8 پرو با ترفندی ساده فعال می‌شود

یک‌شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۰
مطالعه 3 دقیقه
دوربین فیلتر رنگ وان‌پلاس ۸ پرو که به‌دلیل حواشی‌اش اردیبهشت‌ غیرفعال شده بود، با استفاده از روشی ساده مجددا فعال می‌شود.
تبلیغات

طبق نظر کارشناسان، وان‌پلاس ۸ پرو (OnePlus 8 Pro) یکی از گوشی‌های هوشمند برتر امسال به‌حساب می‌آید که درکنار ظاهر چشم‌نواز، سخت‌افزار قدرتمندی دارد. وان‌پلاس با عرضه‌ی گوشی وان‌ پلاس ۸ پرو نشان داد که از بازار گوشی‌های مقرون‌به‌صرفه فاصله گرفته است؛ اما هنوزهم با دستگاهی طرف هستیم که در ازای مشخصاتش قیمتی منطقی دارد. وان‌پلاس ۸ پرو مخصوص کسانی است که به تهیه‌ی گوشی‌های اندرویدی سامسونگ و شیائومی و شرکت‌های مشابه علاقه ندارند و نمی‌توانند با iOS هم کنار بیایند. 

وان‌پلاس ۸ پرو در پنل پشتی خود میزبان دوربین چهارگانه است: دو دوربین ۴۸ مگاپیکسلی و یک دوربین ۸ مگاپیکسلی و یک دوربین ۵ مگاپیکسلی. دوربین ۵ مگاپیکسلی گوشی چند ماه پیش در رسانه‌ها بسیار خبرساز شد. این دوربین که وان‌پلاس آن را دوربین فیلتر رنگ می‌نامد، از فناوری فوکوس خودکار تشخیص فاز (PDAF) و فوکوس خودکار لیزری بهره‌مند است و ظاهرا می‌تواند پشت برخی اجسام را ببیند. بررسی برخی از یوتیوبرها و کاربران عادی نشان می‌دهد دوربین فیلتر رنگ وان‌پلاس ۸ پرو درون برخی محفظه‌های پلاستیکی و نیز پشت لباس‌های بسیار نازک را می‌بینید.

پس از هفته‌ها، وان‌پلاس در اقدامی بحث‌برانگیز تصمیم گرفت دوربین فیلتر رنگ گوشی پرچم‌دارش را ازطریق به‌روزرسانی نرم‌افزاری غیرفعال کند. در آن زمان اعلام شد غیرفعال‌سازی دوربین فیلتر رنگ صرفا برای کاربران چینی اتفاق می‌افتد که گوشی‌شان متکی‌بر رابط کاربری HydrogenOS است. وان‌پلاس گوشی‌های خود را در خارج از چین با رابط کاربری OxygenOS عرضه می‌کند. از آن زمان تاکنون، دوربین فیلتر رنگ گوشی غیرفعال مانده و ظاهرا وان‌پلاس هنوز راه‌حلی برای آن پیدا نکرده است. بااین‌حال، به‌نظر می‌رسد با استفاده از ترفندی خاص می‌توان این دوربین را مجددا فعال کرد.

درحالی‌که اخبار جدیدی از دوربین فیلتر رنگ وان‌پلاس ۸ پرو وجود نداشتند، یکی از اعضای انجمن XDA Developers با نام کاربری Piskel متوجه شد این دوربین ازطریق اپلیکیشن Factory Mode کاملا کار می‌کند. نکته‌ی تعجب‌برانگیزتر این است که اپلیکیشن ذکرشده در جدیدترین به‌روزرسانی وان‌پلاس ۸ پرو حضور دارد. البته برای استفاده از دوربین فیلتر رنگ باید این اپلیکیشن را ازطریق ADB (همان Android Debug Bridge) اجرا کنید. پس از انجام این کار، می‌توانید اپلیکیشن را در حافظه‌ی گوشی نگه دارید تا دفعات بعد بدون نیاز به ADB بتوانید آن را اجرا کنید. جالب است بدانید برای این کار به روت یا بوت‌لودر آنلاک نیازی ندارید.

به‌منظور دسترسی به دوربین فیلتر رنگ وان‌پلاس ۸ پرو، صرفا کافی است دستور ساده‌ی زیر را در ADB وارد کنید:

adb shellam start -n com.oneplus.factorymode/.camera.manualtest.CameraManualTest

واردکردن دستورهای بالا درنهایت به اجرای اپلیکیشن Factory Mode منتهی می‌شود. زمانی‌که وارد اپلیکیشن شدید، می‌توانید از کلید ویژه‌ای استفاده کنید که برای جابه‌جایی در بین دوربین‌ها در بخش پایین سمت راست صفحه تعبیه شده است. در نظر داشته باشید دوربین فیلتر رنگ وان‌پلاس ۸ پرو کارکرد بسیار محدودی دارد و پشت همه‌چیز را نمی‌بیند؛ بااین‌حال، همچنان نگرانی‌هایی جدی در حوزه‌ی حریم خصوصی ایجاد می‌کند. 

کارشناسان اعلام کردند دوربین فیلتر رنگ وان پلاس 8 پرو عملکردی شبیه به پرتوهای ایکس از خود نشان می‌دهد. یکی از کارشناسان در آن زمان گفت:

به‌نظر می‌رسد قابلیت مذکور از حسگرهای فروسرخ گوشی استفاده می‌کند. این حسگرهای فروسرخ می‌توانند نوع خاصی از تابش را تشخیص دهند که ازطریق چشم غیرمسلح انسان مشاهده‌کردنی نیست. در طیف الکترومغناطیسی پرتوهای فروسرخ دقیقا در بالای نور مرئی جای می‌گیرند و گاهی اوقات از آن‌ها با نام «تابش گرمایی» یاد می‌شود؛ زیرا ازطریق گرما می‌توانیم اثرهای ناشی از تابش پرتوهای فرو سرخ را درک کنیم. برای اینکه چشم ما بتواند اشیاء را ببیند، باید نور بازتابیده‌شده از آن‌ها به چشم برسد. پرتوهای فروسرخ از درون برخی مواد می‌گذرند و ازطریق تجهیزاتی ویژه نظیر دوربین‌های گرمایی به چشم می‌رسند و امکان دیدن اشیاء فراهم می‌شود.

شما کاربران زومیت چه دیدگاهی دراین‌باره دارید؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات