اسنپدراگون 765 معرفی شد؛ نخستین پردازنده کوالکام با مودم یکپارچه 5G

جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
اسنپدارگون ۷۶۵، نخستین پردازنده‌ی کوالکام با مودم یکپارچه‌ی 5G و قدرتمندترین محصول میان‌رده‌ی این شرکت به‌حساب می‌آید.
تبلیغات

کوالکام در کنار اسنپدارگون ۸۶۵، پرچم‌دار موردانتظار خود، عضوی جدید را نیز به‌ خانواده‌ی میان‌رده‌ی اسنپدراگون ۷۰۰ اضافه کرد. پردازنده‌ی جدید تراشه‌ساز آمریکایی جایگزینی برای اسنپدراگون ۷۳۰ به‌حساب می‌آید و در دو نسخه‌ به‌نام‌های اسنپدراگون 765 و اسنپدراگون 765G با تفاوت‌های جزئی در عملکرد در دسترس تولیدکنندگان قرار خواهد گرفت.

پردازنده‌های میان‌رده‌ی جدید کوالکام از نظر معماری تفاوت فاحشی با نسل گذشته ندارند. تفاوت نخست به تغییر در نوع چینش هسته‌های CPU‌ بازمی‌گردد. هسته‌های پردازشی قدرتمند اسنپدراگون ۷۶۵ به‌جای یک جفت یکسان، مانند آنچه از اسنپدراگون ۷۳۰ سراغ داریم، اکنون در قالب هسته‌های Prime و Gold تعیین شده‌اند. درحال حاضر اطلاعات دقیقی از جزئیات این چینش در دسترس نیست؛ اما احتمالا هسته‌ی Prime از حافظه‌ی کش L2 بیشتری نسبت به نمونه‌ی دیگر بهره خواهد برد.

اسنپدراگون ۷۶۵ دربرابر نسل قبل

پارامترها / پردازنده

اسنپدراگون ۷۶۵ و ۷۶۵جی

اسنپدراگون ۷۳۰

CPU

یک هسته‌ی Kryo 475 Prime مبتنی‌بر A76

با فرکانس

۲.۳

گیگاهرتز (

عادی

)

۲.۴

گیگاهرتز (

۷۶۵جی

)

یک هسته‌ی Kryo 475 Gold مبتنی‌بر A76

با فرکانس ۲.۲ گیگاهرتز

۶ هسته‌ی Kryo 485 Silver مبتنی‌بر A55

با فرکانس ۱.۸ گیگاهرتز

۲ هسته‌ی Kryo 470 Gold مبتنی‌بر A76

با فرکانس ۲.۲ گیگاهرتز

۶ هسته‌ی Kryo 470 Silver مبتنی‌بر A55

با فرکانس ۱.۸ گیگاهرتز

GPU

Adreno 620

Adreno 618 

حافظه‌ی رم

۲ کانال ۱۶ بیتی LPDDR4X با فرکانس ۲۱۳۳ مگاهرتز

پهنای باند ۱۷.۰ گیگابایت‌برثانیه

۴ کانال ۱۶ بیتی LPDDR4X با فرکانس ۱۸۶۶ مگاهرتز

پهنای باند ۱۴.۹ گیگابایت‌برثانیه

پردازنده‌ی سیگنال تصویر

Spectra 355

یک حسگر ۱۹۲ یا ۳۶ مگاپیکسلی تکی با شاترلگ صفر

یا ۲۲ مگاپیکسلی دوگانه با شاترلگ صفر

Spectra 350

یک حسگر ۳۶ مگاپیکسلی یا ۲۲ مگاپیکسلی دوگانه با شاترلگ صفر

ان‌کُد / دی‌کُد

2160p30 یا 1080p120

H.264 و H.265

پایپ‌لاین ۱۰ بیتی HDR

مودم

Snapdragon X52 5G

LTE Cat.24/22

دانلود ۲۰۰۰ مگابیت‌برثانیه

آپلود ۳۱۶ مگابیت‌برثانیه

(5G NR Sub-6 4x4 100MHz + mmWave 2x2 400MHz)

دانلود ۳۷۰۰ مگابیت‌برثانیه

آپلود ۱۶۰۰ مگابیت‌برثانیه

Snapdragon X15 LTE

Cat.15/13

دانلود ۸۰۰ مگابیت‌برثانیه

آپلود ۱۵۰ مگابیت‌برثانیه

فرایند ساخت

۷ نانومتری EUV 7LPP

۸ نانومتری 8LPP

فرکانس کاری هسته‌ی Prime در اسنپدراگون ۷۶۵ معادل ۲.۳ گیگاهرتز و در نسخه‌ی G برابر با ۲.۴ گیگاهرتز خواهد بود؛ اما فرکانس هسته‌ی Gold در هر دو پردازنده یکسان و برابر با ۲.۲ گیگاهرتز تعیین شده است. متأسفانه مهندسان کوالکام ریزمعماری هسته‌ها را تغییر نداده‌اند و بدین ترتیب هر دو هسته‌ی قدرتمند از هسته‌های Cortex-A76 بهره می‌برند؛ درحالی‌که اکسینوس ۹۸۰، رقیب سامسونگی اسنپدراگون ۷۶۵ از هسته‌های جدید A77 استفاده می‌کند.

نخستین پردازنده‌ی کوالکام با مودم یکپارچه‌ی 5G

در کنار هسته‌های قدرتمند مبتنی بر Cortex A76، کوالکام کماکان از ۶ هسته‌ی Cortex A55 با فرکانس کاری ۱.۸ گیگاهرتز، به‌عنوان کلاستر کم‌مصرف در هر دو پردازنده‌ی جدید اسنپدراگون ۷۶۵ و اسنپدراگون ۷۶۵جی استفاده کرده است. کوالکام ادعا می‌کند که واحد پردازش گرافیکی آدرنو ۶۲۰ به‌کاررفته در اسنپدراگون ۷۶۵ حدود ۲۰ درصد بهتر از آدرنو ۶۱۸ در اسنپدراگون ۷۳۰ عمل می‌کند؛ در‌حالی‌که برتری اسنپدراگون 765G در پردازش‌های گرافیکی به ۳۸ درصد نیز می‌رسد.

بزرگ‌ترین تغییر پردازنده‌های میان‌رده‌ی جدید به نوع مودم آن‌ها بازمی‌گردد. اسنپدراگون ۷۶۵ نخستین پردازنده‌ی کوالکام با مودم یکپارچه‌ی 5G‌ به‌حساب می‌آید. مودم جدید از نظر معماری و کارکردی تفاوتی با مودم مجزای X55 ندارد و صرفا از پهنای باند کمتری پشتیبانی می‌کند. سرعت دانلود و آپلود 4G LTE به‌ترتیب به ۱۲۰۰ و ۲۱۰ مگابیت‌برثانیه می‌رسد؛ درحالی‌که نرخ دانلود و آپلود 5G مبتنی‌بر sub-6 و mmWave در بیشترین حالت به ۳۷۰۰ و ۱۶۰۰ مگابیت‌برثانیه می‌رسد.

اسنپدراگون 5G

نکته‌ی جالب‌توجه دیگر درباره‌ی اسنپدراگون ۷۶۵ به فرآیند ساخت آن مربوط می‌شود. تولید پردازنده‌ی میان‌رده‌ی کوالکام برعهده‌ی سامسونگ با لیتوگرافی ۷ نانومتری EUV 7LPP قرار دارد؛ بنابراین پردازنده‌ی میانی کوالکام به‌لحاظ فنی فرآیند ساخت بسیار پیشرفته‌تری نسبت به پردازنده‌ی پرچم‌دار اسنپدراگون ۸۶۵ خواهد داشت؛ هرچند که در دنیای واقعی نمی‌توان انتظار برتری اسنپدراگون ۷۶۵ به ۸۶۵ را داشت.

انتظار می‌رود که نخستین دستگاه‌های مبتنی بر پردازنده‌های اسنپدراگون 765 و اسنپدراگون 765G در سه‌ماهه‌ی نخست سال ۲۰۲۰ از راه برسند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات