سرفیس نئو با دو نمایشگر و سیستم‌عامل ویندوز 10 ایکس معرفی شد

سرفیس نئو با دو نمایشگر و سیستم‌عامل ویندوز 10 ایکس معرفی شد

سرفیس نئو، جدیدترین عضو خانواده‌ی سرفیس، از دو نمایشگر مجزا بهره می‌برد و به نسخه‌ی ویژه‌ی ویندوز ۱۰ با نام ویندوز ۱۰ ایکس مجهز شده است.

بیش از ۱۰ سال پس از انتشار نخستین گزارش‌ها درباره‌ی تلاش مایکروسافت برای تولید محصول مجهز به دو نمایشگر، سرانجام روز موعود فرارسید. ردموندی‌ها ساعاتی پیش حین برگزاری کنفرانس اختصاصی‌شان، دستگاهی جدید از خانواده‌ی سرفیس را با عنوان سرفیس نئو رونمایی کردند.

سرفیس نئو به‌عنوان محصولی که از دو نمایشگر مجزا بهره می‌گیرد، به نسخه‌ی ویژه‌ی سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ با نام ویندوز ۱۰ ایکس مجهز شده است. ظاهرا مایکروسافت قصد ندارد سرفیس نئو را تا فصل تعطیلات سال آینده‌ی میلادی روانه‌ی بازار کند؛ ازاین‌رو، جزئیات زیادی ازآن منتشر نکرده است.

مایکروسافت سرفیس نئو / Microsoft Surface Neo

همان‌طورکه گفته شد، سرفیس نئو مایکروسافت دو نمایشگر مجزا دارد و محصولی تاشدنی به‌شمار می‌آید. در بین این دو نمایشگر، فاصله‌ای درخورتوجه دیده می‌شود که ممکن است در نگاه اول، جذابیت چندانی نداشته باشد.

با درنظرگرفتن این موضوع، پیش‌بینی می‌کنیم بازکردن یک پنجره در هر دو نمایشگر کار چندان جذابی نباشد. درواقع، دو نمایشگر سرفیس نئو بیشتر به این منظور طراحی شده‌اند تا کاربر بتواند روی هریک از آن‌ها کار جداگانه‌ای انجام دهد. 

هریک از نمایشگرهای سرفیس نئو، اندازه‌ای ۹ اینچی دارند و در طرفین راست و چپ دستگاه حاشیه‌ای ۵/۶ میلی‌متری را شاهد هستیم. سرفیس دونمایشگره‌ی مایکروسافت ۶۵۵ گرم وزن دارد. پانوس پانای، مدیر بخش سرفیس، هنگام رونمایی سرفیس نئو روی صحنه آمد و مدعی شد این دستگاه به باریک‌ترین LCD ساخته‌شده تاکنون مجهز است. ناگفته نماند ردموندی‌ها در ساخت سرفیس نئو از شیشه‌ی گوریلا گلس استفاده کرده‌اند. 

مایکروسافت سرفیس نئو / Microsoft Surface Neo

سرفیس نئو هنگام بازشدن، شبیه نوت‌بوکی بزرگ به‌نظر می‌رسد. این محصول برخلاف آنچه انتظارش را داشتیم، از تراشه‌ی ساخت اینتل بهره می‌برد. پانای می‌گوید تراشه‌ی مذکور درحقیقت نسخه‌ی سفارشی‌سازی‌شده‌ی پردازنده‌‌های هیبریدی سری لیک‌فیلد اینتل است. ظاهرا این تراشه‌ی جدید از موتور گرافیکی نسل یازدهم برای کنترل هر دو نمایشگر استفاده می‌کند. 

سرفیس نئو با  قلم لمسی جدید سرفیس (سرفیس پن) کاملا سازگار است و به‌خوبی با آن کار می‌کند. شایان ذکر است سرفیس پن جدید به بخش پشتی سرفیس نئو متصل و ازطریق آن شارژ می‌شود. افزون‌بر‌این، کیبورد سرفیس نئو ظاهر بسیار جالبی دارد و درحقیقت، وسیله‌ای جدا از سرفیس نئو به‌شمار می‌آید؛ اما می‌تواند به‌شکل مغناطیسی به بخش پشتی دستگاه متصل شود.

مایکروسافت سرفیس نئو / Microsoft Surface Neo

کاربر می‌تواند کیبورد مجزای دستگاه را بچرخاند و روی یکی از نمایشگرها قرار دهد. با انجام این کار، در فضای اضافی باقی‌مانده از نمایشگری که کیبورد روی آن جای گرفته است، گزینه‌های مختلفی نظیر فهرست اموجی‌ها پدیدار خواهند شد. درضمن، امکان استفاده از آن بخش از نمایشگر به‌عنوان ترک‌پد وجود خواهد داشت. افزون‌بر آنچه گفته شد، کاربر می‌تواند از کیبورد به‌شکل مجزا استفاده کند تا از هر دو نمایشگر بهره‌ ببرد.

مایکروسافت عاشق ساخت لولاهای پیچیده است و درواقع، لولاها همواره جزو یکی از مهم‌ترین ارکان طراحی رایانه‌های ساخت مایکروسافت بوده‌اند. سرفیس نئو از نوعی لولای جدید و بسیار محکم بهره می‌گیرد که ۳۶۰ درجه می‌چرخد تا کاربر بتواند در حالت‌های مختلف، به‌راحتی از دستگاه استفاده کند. یکی از این حالت‌ها، حالت لپ‌تاپ‌مانند خواهد بود؛ بدین‌ترتیب که کاربر می‌تواند از یکی از نمایشگرها به‌عنوان کیبورد و از نمایشگر دیگر به‌عنوان نمایشگر اصلی استفاده کند.

مایکروسافت سرفیس نئو / Microsoft Surface Neo

همان‌طورکه در ابتدا گفتیم، سرفیس نئو از سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ ایکس برخوردار است. ویندوز ۱۰ ایکس در مقایسه با نسخه‌ی معمولی ویندوز ۱۰ از منو استارت و نوار وظیفه‌ی جدیدی استفاده می‌کند؛ اما در‌هر‌صورت شباهت بسیار زیادی با این نسخه دارد. کارمن زلاتف، رهبر تیم توسعه‌دهنده‌ی ویندوز ۱۰ ایکس، هنگام معرفی این نسخه روی صحنه آمد و توضیح داد اپلیکیشن‌ها روی هر نمایشگری اجرا خواهند شد که کاربر ازطریق آن برای اجراشدن اپلیکیشن اقدام کند.

درواقع، کاربر می‌تواند اپلیکیشنی را روی یکی از نمایشگرها و اپلیکیشن دیگری را روی نمایشگر دیگر بازکند. زلاتف می‌گوید ویندوز ۱۰ ایکس از تمامی اپلیکیشن‌ها ازجمله آفیس پشتیبانی خواهد کرد. براساس شایعه‌های پیشین، ویندوز ۱۰ ایکس از نوعی «محفظه‌ی خاص» برای اجرای اپلیکیشن‌های معمولی ویندوز استفاده می‌کند که احتمالا منظور از این اپلیکیشن‌ها، همان اپلیکیشن‌های win32 هستند که اهمیتی بسیار زیاد در اکوسیستم مایکروسافت دارند.

نظر شما در مورد این محصول چیست؟ آیا این محصول آینده‌‌ای خواهد داشت؟ ردموندی‌ها در مراسم معرفی اعضای جدید خانواده‌ی سرفیس محصولات دیگری از جمله سرفیس لپ‌تاپ ۳، سرفیس پرو ۷،‌ سرفیس پرو ایکس و سرفیس دوئو را نیز معرفی کرده‌اند.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده