شیائومی شیوه کار دوربین سلفی زیر نمایشگر را شرح داد

شیائومی شیوه کار دوربین سلفی زیر نمایشگر را شرح داد

شیائومی چندی پیش تصاویری از گوشی هوشمند با دوربین زیر نمایشگر منتشر کرد و اکنون، شیوه‌ی پیاده‌سازی این طرح را شرح داده است.

شیائومی درحال طراحی و ساخت گوشی هوشمندی است که دوربین جلوی آن در زیر نمایشگر قرار دارد. درنتیجه‌ی طراحی جدید، دیگر نیاز به بریدگی یا سوراخ برای دوربین جلویی در نمایشگر نخواهد بود. شرکت چینی چند روز پس از نمایش اولیه‌ی طرح گوشی موردنظر، توضیحاتی را درباره‌ی چگونگی پیاده‌سازی و عملکرد آن منتشر کرد.

نصب دوربین زیر نمایشگر، قطعا برای همه‌ی کاربران جذاب و قابل‌توجه خواهد بود. درواقع به‌نظر نمی‌رسد هیچ کاربری طراحی‌های کنونی را به دوربین زیر نمایشگر ترجیح دهد. به‌هرحال، طرح شیائومی نیز در آینده‌ی نزدیک اجرایی نخواهد شد و کاربران فعلا باید با طراحی‌های کنونی کنار بیایند. راهکار شیائومی برای دوربین‌های جلویی در گوشی‌های با نمایشگر کامل، نیاز به بریدگی یا سوراخ را از بین می‌برد، اما نمایشگر باید به‌گونه‌ای متفاوت و خاص طراحی شود.

معاون ارشد شیائومی، وانگ ژیانگ در توییتی به شرح نحوه‌ی پیاده‌سازی و عملکرد نمایشگرهای جدید پرداخت. در نگاه اول می‌دانیم که دلیل ایجاد بریدگی یا سوراخ در نمایشگر برای دوربین‌های جلویی، ازبین‌بردن هرگونه مانع نوری برای این دوربین‌ها است. به‌بیان‌دیگر هر جسمی که در جلوی لنز دوربین قرار می‌گیرد، باید نور را از خود عبور دهد. در نمایشگرهای معمولی امکان اجرای چنین طرحی وجود ندارد؛ چون لایه‌های کاتد و آند در نمایشگر پیاده می‌شوند که شفاف نیستند.

شیائومی با پیاده‌سازی طرحی به‌صورت نمایشگر در نمایشگر، مشکل شفاف بودن را حل کرد. شرکت چینی یک منطقه‌ی مربعی را در داخل نمایشگر اصلی گوشی ایجاد می‌کند. این ناحیه، از شیشه‌ی با بازتاب بسیار پایین و عبور نور بالا بهره می‌برد. دوربین جلویی باز هم زیر نمایشگر قرار دارد، اما نمایشگر ویژه، مسیر نور تابیده شده به لنز را مسدود نمی‌کند.

همان‌طور که در تصاویر توییت ژیانگ می‌بینیم، دوربین باز هم در زیر نمایشگر دیده می‌شود، اما شکل آن تقریبا محو است و قطعا زیباتر از طراحی‌های کنونی بریدگی یا سوراخ خواهد بود. شیائومی برای بهینه‌تر شدن دوربین جلویی هم راهکار هوشمندانه‌ای پیاده کرد. آن‌ها از حسگر ۲۰ مگاپیگسلی برای دوربین استفاده می‌کنند که تصاویر سلفی شفاف و زیبا را به کاربر ارائه خواهد داد.

شیائومی و اوپو به‌صورت هم‌زمان از طرح دوربین زیر نمایشگر رونمایی کردند؛ اما مشخص نیست که کدام‌یک محصول نهایی را زودتر به بازار عرضه می‌کند. درباره‌ی شیائومی پیش‌بینی می‌شود که گوشی جدید Mi Mix 4 به نمایشگر ویژه و دوربین زیر نمایشگر مجهز خواهد بود.

منبع pcmag
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده