گلکسی اس 10 5G امتیاز مشابه پی 30 پرو را از DxOMark دریافت کرد

گلکسی اس 10 5G امتیاز مشابه پی 30 پرو را از DxOMark دریافت کرد

پس از هفته‌ها انتظار، سرانجام مؤسسه‌ی DxOMark بررسی عمیق خود را از دوربین گلکسی اس 10 5G منتشر کرد و امتیاز چشمگیری به آن داد.

دی‌ایکس‌اُ‌مارک مؤسسه‌ای است که به‌طور دقیق و عمیق دوربین گوشی‌های هوشمند را بررسی می‌کند. اخیرا این مؤسسه دوربین گوشی گلکسی اس ۱۰ فایو جی را زیر ذره‌بین برده است. این مؤسسه پس از روزها بررسی، درنهایت تصمیم گرفت امتیاز کلی ۱۱۲ را به دوربین اصلی و امتیاز ۹۷ را به دوربین سلفی آن اختصاص دهد. این، یعنی گوشی جدید سامسونگ هم‌اکنون به‌همراه پی ۳۰ پرو هواوی در صدر جدول DxOMark قرار گرفته که اتفاق مهم و جالبی به‌حساب می‌آید.

درضمن، دوربین سلفی گلکسی اس ۱۰ فایو جی به‌لطف دریافت امتیاز ۹۷ هم‌اکنون بالاتر از اس ۱۰ پلاس و پیکسل ۳ و حتی پی ۳۰ پرو در صدر جدول برترین دوربین‌ سلفی گوشی‌های هوشمند جای گرفته است. افزون‌براین‌ها،‌ امتیاز عکس‌برداری و فیلم‌برداری دوربین اصلی اس ۱۰ فایو جی سامسونگ به‌ترتیب، ۱۱۷ و ۱۰۰ اعلام شده است. گلکسی اس ۱۰ پلاس پیش‌تر، موفق شده بود درزمینه‌ی عکس‌برداری و فیلم‌برداری امتیاز ۱۱۴ و ۹۷ را کسب کند.

یکی از نکات جالب به تفاوت بین امتیازات کسب‌شده‌ی اس ۱۰ فایو جی و اس ۱۰ پلاس مربوط می‌شود. آن‌طورکه DxOMark ادعا می‌کند، این تفاوت امتیازات به‌دلیل بهبود سخت‌افزار دوربین گوشی به‌دست نیامده و به اعمال بهبود در نرم‌افزار آن مربوط می‌شود. درواقع در بین نرم‌افزار دوربین این گوشی‌ها، برخی تفاوت‌ها به‌چشم می‌خورد.

گلکسی اس 10 / Galaxy S10

برای نمونه، گلکسی اس ۱۰ 5G به کاربر امکان می‌دهد بنابه‌ سلیقه‌‌اش برای ثبت تصاویر پرتره با فوکوس زنده (Live Focus) از لنز تله‌فوتو یا فوق‌عریض بهره بگیرد. این درحالی است که دیگر مدل‌های گلکسی اس ۱۰ برای ثبت این تصاویر فقط از دوربین مجهز به لنز فوق‌عریض استفاده می‌کنند. استفاده از این لنز باعث می‌شود بخش بیشتری از محیط در تصویر جای بگیرد و حتی امکان ثبت تصویر با فوکوس زنده برای گوشی گلکسی اس ۱۰ ای هم فعال شود. بااین‌حال به‌عقیده‌ی کارشناسان DxOMark، می‌تواند برخی نکات منفی به‌همراه بیاورد؛ مثلا این لنز می‌تواند در تصاویر پرتره، باعث ایجاد اعوجاج شود.

گفته می‌شود امکان انتخاب دوربین‌های تله‌فوتو یا فوق‌عریض برای ثبت تصاویر پرتره، احتمالا اواخر ماه جاری میلادی ازطریق به‌روزرسانی نرم‌افزاری برای گوشی‌های گلکسی اس ۱۰ و گلکسی اس ۱۰ پلاس هم دردسترس قرار می‌گیرد. دی‌ایکس‌اُ‌مارک می‌گوید نسخه‌ی نرم‌افزار محصولی که آن‌ها بررسی‌ کرده‌اند، هنوز به‌صورت عمومی برای کاربران دردسترس قرار نگرفته است.

گلکسی اس 10 5G بهترین دوربین سلفی را در بین گوشی‌ها دارد

گفته می‌شود به‌روزرسانی نرم‌افزاری جدید گوشی‌های سامسونگ حالت مستقل نایت مود (Night Mode) را شامل نخواهد شد. در بررسی DxOMark، به این موضوع اشاره‌ای نشده که اس ۱۰ فایو جی از نایت مود بهره‌مند بوده یا نه. بنابراین، احتمال می‌دهیم به‌ این‌ زودی‌ها قرار نیست انتظار برای ثبت تصاویر عالی در محیط‌هایی با نور بسیار کم به‌پایان برسد.

یکی دیگر از تغییرات مهم دوربین مدل 5G گلکسی اس ۱۰، این است که تنظیمات فیلم‌برداری گوشی مذکور به‌صورت پیش‌فرض روی 4K قرار گرفته است. این درحالی است که تمامی دستگاه‌های دیگر خانواده‌ی گلکسی که توانایی ضبط ویدئو 4K را دارند، به‌طور پیش‌فرض با وضوح فول HD ویدئو ضبط می‌کنند. این موضوع درکنار توانایی دوربین سلفی برای ضبط ویدئو با فوکوس دقیق در محیط‌های داخلی باعث شده‌اند امتیاز ۱۰۰ برای فیلم‌برداری گلکسی اس ۱۰ فایو جی در نظر گرفته شود.

به‌علاوه، دیده‌شدن آرتیفکت کمتر در ویدئوهایی که گوشی به‌هنگام ضبط آن‌ها در حالت حرکت بوده است، به‌نوبه‌ی خود توانسته روی امتیاز نهایی تأثیر مهمی بگذارد. یکی از قابلیت‌های دوربین گوشی سامسونگ، این است که حسگر مدت‌پرواز (ToF) امکان فوکوس زنده در ویدئوها را فراهم می‌کند. بااین‌حال، ویژگی یادشده در امتیاز نهایی تآثیری نگذاشته است؛ چراکه DxOMark درحال‌حاضر، ویدئوهای بوکه را در معیارهایش برای بررسی دوربین‌ها مدنظر قرار نداده است. 

DxOMark می‌گوید گلکسی اس ۱۰ پلاس همچنان برای عکاسی گوشی فوق‌العاده‌ای به‌شمار می‌آید. بااین‌حال، نمی‌توان به‌سادگی از کنار بهبودهایی گذشت که اس ۱۰ فایو جی به‌خود دیده است. یکی از اتفاقات موردانتظار کاربران سامسونگ احتمال انتشار ویژگی‌های دوربین اس ۱۰ فایو جی برای دیگر گوشی‌های خانواده‌ی گلکسی اس ۱۰ است که عملی‌شدن این اتفاق چندان دورازانتظار به‌نظر نمی‌رسد. 

امتیاز دی ایکس او مارک گلکسی اس 10 5g

بررسی کامل دوربین این گوشی را می‌توانید از وب‌سایت رسمی DxOMark مطالعه کنید.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره‌ی امتیاز دوربین گلکسی اس ۱۰ فایو جی چیست؟ آیا انتظار کسب این امتیاز را داشتید؟

منبع dxomark sammobile
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده