اپل حسگر اثر انگشت اولتراسونیک توسعه می‌دهد

اپل حسگر اثر انگشت اولتراسونیک توسعه می‌دهد

اپل در تلاش است تا گوشی‌ آیفون بعدی خود را با سنسور اثر انگشت اولتراسونیک زیر نمایشگر، به بازار معرفی کند. 

پس از آنکه اپل توانست در فناوری تشخیص هویت چهره (FaceID)‌ در گوشی‌ آیفون ۱۰ گام جدیدی را در این حوزه بردارد؛ اکنون مصمم است قدم‌های بلندتری در حوزه فناوری‌های تشخیص هویت بردارد و سنسور اثر انگشت اولتراسونیک ادغام‌شده در صفحه نمایش را که به آن حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر هم گفته می‌شود، معرفی کند. 

ظاهرا اپل همانند بسیاری از برندهای دیگر بازار، در تلاش است بهینه‌ترین فناوری سنسور اثر انگشت زیر نمایشگر را برای گوشی‌های هوشمند خود ارائه دهد. بر اساس گزارش نشریه Chosun، اپل در حال بررسی و بهینه‌سازی فناوری حسگر اثر انگشت روی صفحه نمایش است. این سنسورها که اصطلاحا به نام in-display معروف هستند،‌ می‌توانند زیر صفحه نمایش قرار بگیرند و اصطلاحا با صفحه نمایش ادغام می‌شوند و دیگر نیازی به قرار دادن سنسور اثر انگشت در قاب پشتی گوشی نیست. 

در حال حاضر ۳ فناوری مختلف برای سنسور اثر انگشت زیر صفحه نمایش عبارتند از: نوری، خازنی و اولتراسونیک. شرکت‌های سیناپتیکس (Synaptics)‌ و گودیکس (Goodix) در حوزه سنسور اثر انگشت نوری فعالیت دارند و در حال حاضر سنسورهای نوری را برای گوشی‌های هواوی،‌ ویوو و شیائومی تولید می‌کنند. این حسگرها قیمت مناسب و نسبتا ارزانی دارند ولی دقت آن‌ها پایین است.

بر اساس گزارش Chosun، سامسونگ الکترونیکس، کوالکام و اپل در فاز طراحی و توسعه سنسور اثر انگشت اولتراسونیک زیر نمایشگر هستند. این فناوری از نظر قطعات و تکنولوژی، گران‌قیمت ولی دقیق‌تر از سنسورهای نوری است. عملکرد این سنسورها خیلی قوی نیست؛ ولی کاربر تجربه بهتری برای قفل‌گشایی گوشی هوشمند خود با آن‌ها خواهد داشت.

برا ساس همین گزارش، سامسونگ از این فناوری در آینده‌ی نزدیک در گوشی سامسونگ گلکسی اس ۱۰ استفاده خواهد کرد. گلکسی اس ۱۰ قرار است ماه مارس ۲۰۱۹ رونمایی شود. هنوز مشخص نیست که آیا اپل هم می‌تواند تا آن زمان گوشی آیفون بعدی خود را مجهز به فناوری سنسور اثر انگشت اولتراسونیک زیر نمایشگر به بازار عرضه کند یا خیر. باید منتظر باشیم تا ببینیم کدام برند سریع‌تر اولین گوشی هوشمند با این فناوری را به بازار عرضه خواهد کرد. 

منبع mspoweruser
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده