گوشی موبایل در مسیر سبز واردات

یک‌شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
هنوز طرح رجیستری گوشی موبایل‌ اجرا نشده است؛ اما مسئولان رؤیای واردات بدون توقف در گمرک را در سر می‌پرورانند.
تبلیغات

طرح رجیستری از دو سال پیش مطرح شده؛ اما هنوز اجرایی نشده است و اجرای آن مدام به ماه‌های آتی موکول می‌شود. اکنون ظاهرا پیشنهادهایی مطرح شده است مبنی بر اینکه پس از اجرای طرح رجیستری، تدابیری اندیشیده شود تا گوشی در رده‌ی کالاهای مسیر سبز قرار گیرد؛ به این ترتیب شرایط مناسبی برای افزایش واردت قانونی فراهم می‌شود و گوشی بدون قرار گرفتن در صف طولانی گمرک، به‌سرعت ترخیص شود.

تأیید نمونه‌ی تجهیزات الکترونیکی برای ورود به کشور معمولا زمان‌بر است و واردکنندگان از این شرایط گلایه دارند. در حوزه واردات گوشی تلفن همراه، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) به نمایندگی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مسئولیت تست گوشی‌های موبایل از نظر مطابقت با استانداردها را بر عهده دارد. پیش‌تر رگولاتوری برای تست گوشی‌ها، روی یک عدد از هر محموله وارداتی تست انجام می‌‌داد که گاهی محموله‌ها عینا مشابه بودند و به دلیل مطابقت با محموله‌های قبلی تست‌شده، در عمل نیازی به این کار نبود.

چندی پیش برای تسهیل شرایط واردات قانونی تمهیداتی در نظر گرفته شد که بر اساس مقررات جدید مقرر شد پس از تست یک نمونه، تا سه سال واردات آن نمونه از نظر قانونی بلامانع باشد. در حال حاضر یک پروسه حداقل دوهفته‌ای شامل یک هفته تست فنی استاندارد و یک هفته ترخیص از گمرک پیش روی واردات گوشی تلفن همراه است و هر روز معطلی برای واردکننده مصداق خواب سرمایه و زیان تلقی می‌شود.

پس از اصلاح مقررات برای کاهش نسبی پیچیدگی‌ فرآیندهای زمان‌بر تست‌ فنی، پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیک با اجرای طرح رجیستری گوشی تلفن همراه مدت‌زمان ترخیص کالا از گمرک نیز کاهش یابد؛ زیرا وقتی گوشی‌های غیر قانونی در کشور سرویس نگیرند و بی‌استفاده باشند، گمرک کمتر نیاز به سخت‌گیری و اعمال مراحل پیچیده برای اثبات اصالت کالا خواهد داشت و همین امر ورود و خروج کالای گوشی موبایل از گمرک را تسریع می‌کند.

بر این اساس، حتی پیشنهادهایی مطرح است که پس از اجرای رجیستری گوشی موبایل، گمرک جمهوری اسلامی ایران می‌تواند گوشی را جزو کالاهای مسیر سبز قرار دهد که این امر شرایط بسیار مناسبی برای افزایش واردات قانونی این کالا فراهم خواهد کرد. کالاهایی که در مسیر سبز قرار می‌گیرند بدون نیاز به مجوز هستند و گمرک می‌تواند در حداقل زمان ممکن پیش‌بینی شده (یک ساعت یا حتی نیم ساعت) کالا را ترخیص کند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات