اپل با قرار دادن سنسور اثر انگشت زیر نمایشگر مخالف است

شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
اپل ظاهرا با ایده‌ی قرار دادن سنسور تاچ آی‌دی در زیر نمایشگر گوشی آیفون ۸ مخالف است.
تبلیغات

 بر اساس اعلام یکی از تحلیل‌گران معروف اخبار فناوری به‌نام مینگ‌چی کو، شرکت اپل راه را برای سامسونگ باز گذاشته است تا این غول کره‌ای اولین شرکتی باشد که سال آینده فناوری مشابهی را در فبلت هوشمند گلکسی نوت ۹ خود قرار خواهد داد.

مینگ‌چی کو در یادداشتی خطاب به سرمایه‌گذاران که به دست وب‌سایت اپل‌اینسایدر رسیده است، می‌گوید اپل برنامه‌های خود برای قرار دادن سنسور اثر انگشت در زیر نمایشگر نسل بعدی گوشی هوشمند پرچم‌دار آیفون را لغو کرده است. تحلیل‌گر نامبرده، در ماه جولای و در پیش‌بینی ویژگی‌های گوشی آیفون ۸، نامی از سنسور تاچ‌ آی‌دی تعبیه‌شده در زیر نمایشگر نبرده؛ اما این بدان معنا نیست که اپل به‌طور کامل نسبت به نوآوری روی سنسور یادشده منصرف شده باشد. هنوز مشخص نیست که اپل این تصمیم را چه زمانی گرفته است؛ اما سنسور اثر انگشت تاچ‌ آی‌دی در زیر نمایشگر، یکی از مورد انتظارترین قابلیت‌هایی است که بارها در خبرها و شایعات در مورد آیفون اولد امسال مطرح شده است. مینگ‌چی کو خود نیز در ماه ژانویه برای اولین بار اعلام کرد که سنسور اثر انگشت آیفون ۸ اولد در زیر نمایشگر این محصول جای خواهد گرفت. این تحلیل‌گر گفته بود که اپل به‌جای استفاده از تکنولوژی حسگرهای خازنی از یک راهکار اپتیکال استفاده خواهد کرد که امکان تشخیص الگوی اثر انگشت را از روی پنل‌های اولد فراهم خواهد کرد. این نوع سیستم‌ها برای تشخیص اثر انگشت دیگر نیازی به یک دکمه‌ی اختصاصی فیزیکی هوم نخواهند داشت و در نتیجه می‌توان با بهره گرفتن از فناوری یادشده، از نمایشگرهای تمام‌صفحه در جلوی گوشی‌های هوشمند بهره برد.

در برخی از گزارش‌ها پیش‌بینی شده که اپل از قبل اقداماتی برای آماده کردن فناوری سنسور اثر انگشت زیر نمایشگر انجام داده است. به‌عنوان مثال در ماه ژوئن کووِن و شرکت تیموتی آرکیوری اعلام کردند که اپل در این زمینه با سه گزینه مواجه است؛ پوشش شیشه‌ای بخش قرارگیری سنسور اثر انگشت را نازک‌تر کند؛ یک بخش مخصوص برای دسترسی به سنسور اثر انگشت کوچک‌تر روی شیشه ایجاد کند؛ یا یک حسگر نازک فیلم را با نمایشگر یکپارچه کند.

با توجه به اطلاعاتی که اخیرا با انتشار فرم‌ور اسپیکر هوشمند هوم‌پاد اپل به دست آمده است، به نظر می‌رسد برخی از اظهارات کو واقعیت دارد. برخی از خطوط کدهای این فرم‌ور موسوم به «FaceDetect» به نرم‌افزار تشخیص چهره مربوط بوده و در فرم‌ور یادشده به «Pearl ID» ارجاع داده شده است؛ Pearl ID نیز با بخش احراز هویت برای استفاده از سرویس پرداخت اپل‌پی مرتبط است. ارجاع به دو بخش pearl.field-detect و earl.pre-arm در بخشی از کد فرم‌ور هوم‌پاد به سرویس پرداخت اپل‌پی و پرداخت‌ با رمز عبور اختصاص یافته و به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود که این روش‌ها با استفاده از فناوری تشخیص چهره، این امکان را به وجود می‌آورند تا کاربر با سرعت زیاد به سرویس پرداخت اپل‌پی دسترسی داشته باشد.

افزون بر آنچه گفته شد، توسعه‌دهنده‌ای به نام استیون تروتن اسمیت که هفته‌ی قبل اطلاعاتی از دل کدهای اسپیکر هوشمند هوم‌پاد بیرون کشید، تاکنون هیچ تصویر گرافیکی که نشان‌دهنده‌ی استفاده از سنسور تاچ‌ آی‌دی در زیر نمایشگر باشد، به دست نیاورده است. 

با توجه به اینکه فناوری سنسورهای اثر انگشت زیر نمایشگر هنوز به تکامل نرسیده است، مشخص نیست که اپل دقیقا از چه سنسور بیومتریکی برای آیفون ۸ استفاده خواهد کرد. مینگ‌چی کو قبلا در گمانه‌زنی‌های خود اعلام کرده بود که آیفون بعدی اپل به‌جای بهره گرفتن از سنسور تاچ آی‌دی، به یک سنسور اثر انگشت دومرحله‌ای و یک سیستم تشخیص چهره مجهز خواهد شد. همچنین بسیاری از منابع خبری دیگر، این موضوع را تأیید کرده‌اند که نسل بعدی گوشی هوشمند آیفون اپل، به یک دوربین جلویی پیشرفته مجهز خواهد بود؛ دوربینی که می‌تواند عملیات‌ پیچیده‌ی تشخیص عمق را به‌خوبی انجام دهد، اما اینکه سیستم یادشده دقت و امنیت لازم را برای حفظ اطلاعات شخصی کاربر را دارد یا خیر هنوز مشخص نیست.

کو در یادداشت امروز خود به این نکته اشاره کرده است که شرکت اپل تصمیم دارد کار روی سنسور اثر انگشت زیر نمایشگر را به رقیب خود در این زمینه یعنی سامسونگ واگذار کند و این یعنی احتمالا تا سال ۲۰۱۸ خبری از فناوری سنسور اثر انگشت در زیر نمایشگر گوشی‌های هوشمند نخواهد شد. با توجه به نبود سنسور اثر انگشت زیر نمایشگر آیفون ۸، مسلما فشارها برای قرار دادن این فناوری در گوشی هوشمند گلکسی اس ۹ روی سامسونگ کم‌تر خواهد بود. با به وجود آمدن این شرایط، غول کره‌ای می‌تواند بر توسعه‌ی آینده فناوری تشخیص عنبیه‌ و قابلیت‌های مرتبط با دوربین دوگانه‌ی گلکسی اس ۹ تمرکز بیشتری داشته باشد.

کو پیش‌بینی کرده است که سامسونگ نهایتا فناوری سنسور اثر انگشت در زیر نمایشگر را در فبلت هوشمند گلکسی نوت ۹ ارائه خواهد کرد. انتظار می‌رود مثل همیشه، این شرکت گوشی هوشمند گلکسی نوت ۹ را چند ماه پس از معرفی گوشی‌های هوشمند سری گلکسی اس ۹ و پیش از آیفون ۲۰۱۸ اپل رونمایی کند. کو می‌گوید این احتمال وجود دارد که شرکت سامسونگ برای تأمین سنسورهای اثر انگشت مورد نیاز برای دو گوشی هوشمند گلکسی اس ۹ و گلکسی نوت ۹، به‌جای تأمین‌کننده‌ی کنونی خود یعنی سیناپتیکز از یک کمپانی دیگر استفاده کند.

برای مطالعه‌ی تمام مقالات مرتبط با آیفون ۸ به این صفحه مراجعه کنید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات