بررسی گلکسی S20 و S20 پلاس سامسونگ

چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۵
مطالعه 35 دقیقه
گلکسی S20 و S20 پلاس برخلاف نسخه‌ی اولترا، پرچم‌دار اصلی سامسونگ برای عامه‌ی مردم به‌شمار می‌آیند.
تبلیغات

سامسونگ به‌خوبی می‌داند برچسب قیمتی ۱۴۰۰ دلاری و جثه‌ی عظیم گلکسی S20 اولترا، آن را از فهرست خرید بسیاری از علاقه‌مندان سری محبوب Galaxy S خط خواهد زد؛ بنابراین، طبیعی است که به موفقیت دو عضو دیگر خانواده‌ی S20 دل ببندد و بر بازاریابی برای این گوشی‌های هوشمند به‌طورویژه تمرکز کند؛ اما آیا کسانی که به‌دلیل قیمت نجومی یا ابعاد بسیار بزرگ از مدل اولترا گریزان هستند، به خرید گلکسی S20 یا گلکسی S20 پلاس ترغیب خواهند شد؟

دو برادر کوچک‌تر گلکسی S20 Ultra به‌ترتیب ۴۰۰ و ۲۰۰ دلار از آن ارزان‌تر هستند و ارگونومی بسیار بهتری دارند و توان سخت‌افزاری یکسانی ارائه می‌دهند؛ اما در این دستگاه‌ها، از دوربین ۱۰۸ مگاپیکسلی و «زوم فضایی» ۱۰۰ برابری یا باتری حجیم‌ترِ ۵۰۰۰ میلی‌آمپرساعتی خبری نیست. حال باید دید مدل‌های ارزان‌ترِ خانواده‌ی S20 در خلأ قابلیت‌های یادشده، چه عملکردی دارند و مهم‌تر از همه، درمقایسه‌با نسل پیشین چقدر پیشرفت کرده‌اند. با بررسی گلکسی S20 و گلکسی S20 پلاس سامسونگ همراه زومیت باشید.

پیشنهاد می‌کنیم که بررسی سامسونگ گلکسی S20 اولترا را برای آگاهی از عملکرد فوق‌العاده‌ و مشاهده‌ی نمونه‌عکس‌های این گوشی هوشمند از دست ندهید. برای اطلاع از جدیدترین قیمت گوشی و مقایسه مشخصات و قیمت موبایل در فروشگاه‌های اینترنتی از بخش محصولات زومیت استفاده کنید؛ آخرین قیمت گوشی سامسونگ، قیمت گوشی شیائومی، قیمت گوشی هواوی و قیمت آیفون در این بخش دردسترس شما است.

طراحی

چنانچه بحث‌های فنی مربوط به دوربین و صدالبته برچسب قیمیتی نجومی گلکسی اس ۲۰ اولترا را کنار بگذاریم، ماژول غول‌پیکر دوربین و جثه‌ی عظیم و وزن بسیار سنگین، تنها تفاوت‌های چشمگیر بین پرچم‌دار تما‌م‌عیار سامسونگ و دو عضو دیگر خانواده‌ی گلکسی اس ۲۰ به‌حساب می‌آیند؛ تفاوت‌هایی که ممکن است تعداد زیادی از خریداران بالقوه‌ی گلکسی S20 اولترا را به‌سمت دو برادر دیگرش سوق دهند. اس ۲۰ و اس ۲۰ پلاس با بدنه‌ی ظریف و سبکشان، چشم‌نوازتر از گلکسی S20 اولترا هستند.

چشمگیرترین تفاوت ظاهری گلکسی اس ۲۰ و اس ۲۰ پلاس با نسل گذشته به چینش و محل قرارگیری دوربین سه‌گانه (چهارگانه در مدل پلاس) در پنل پشتی بازمی‌گردد. طراحان سامسونگ مجموعه‌دوربین پشتی را به‌جای نوار افقی نسل پیشین، در قالب مستطیل نسبتا بزرگی در گوشه‌ی سمت چپ دستگاه جای داده‌اند. برآمدگی دوربین گکلسی S20، تنها نیمی از ضخامت دوربین مدل اولترا را دارد؛ اما بازهم در تجربه‌ی استفاده از گوشی روی سطوح صاف تداخل ایجاد می‌کند. تردیدی نداریم نمی‌توان ماژول دوربین گلکسی اس ۲۰ و اس ۲۰ پلاس را در میان جاذبه‌های بصری‌شان برشمرد؛ هرچند در گذر زمان، با وجودش کنار می‌آییم. 

صرف‌نظر از چینش بحث‌برانگیز دوربین، بدنه‌ی گلکسی اس ۲۰ تغییر فاحش دیگری را فریاد نمی‌زند و طراحان سامسونگ بازهم به ترکیب محبوب شیشه و فلزشان پایبند بوده‌اند؛ البته اکنون برخلاف نسل گذشته، پنل شیشه‌ای هر دو سمت دستگاه از جنس نسل ششم گوریلا گلس ساخته‌ شده‌اند. هرچهار ضلع شیشه‌ی پشتی انحنادار هستند؛ اما دو ضلع کناری با خمیدگی شدیدتری به‌سمت چهارچوب دستگاه پیشروی کرده‌اند تا به‌دست‌گرفتن گوشی، حسی درخور قیمت آن به‌ارمغان بیاورد.

نمایشگر ۶/۱ و ۶/۴ اینچی به‌کاررفته در سری گلکسی S10 در نسل جدید جای خود را به پنل‌هایی ۶/۲ و ۶/۷ اینچی داده‌اند؛ هرچند بهای دستیابی به نمایشگرهای بزرگ‌تر، افزوده‌شدن بر ابعاد و وزن دو دستگاه است. با وجود تغییر در ابعاد، همچنان هر دو گوشی درزمینه‌ی ارگونومی (خوش‌دستی) و راحتیِ استفاده با اختلافی فاحش مدل اولترا را پشت‌سر می‌گذارند. نگارنده گلکسی S20 را درکنار آیفون ۱۱ پرو، ارگونومیک‌ترین پرچم‌داران مطرح بازار می‌داند. 

حاشیه‌های مجاورِ سه ضلع نمایشگر در هر دو مدل گلکسی اس ۲۰ و اس ۲۰ پلاس بسیار باریک و ضخامت حاشیه‌ی پایینی آن کمتر از ۳ میلی‌متر است؛ به‌طوری‌که اکنون نمایشگر دو گوشی به‌ترتیب ۸۹/۵ و ۹۰/۵ درصد از نمای جلو را دراختیار دارند. خوشبختانه طراحان سامسونگ تا حدود زیادی از شدت خمیدگی کناره‌های نمایشگر کاسته‌اند؛ بنابراین، لمس تصادفی نمایشگر به‌ندرت پیش می‌آید.

مهندسان سامسونگ دوربین سلفی دوگانه را به‌طورکامل کنار گذاشته‌اند و اکنون در تمام مدل‌های گلکسی S20، دوربین سلفی درون حفره‌ای کوچک به ‌قطر کمتر از ۳ میلی‌متر در میانه‌ی لبه‌ی بالا قرار دارد تا ضمن حفظ تقارن در نمای جلویی، در تجربه‌ی بصری کاربر نیز تداخل اندکی ایجاد شود.

گلکسی اس ۲۰ و اس ۲۰ پلاس به‌میزان اندکی بزرگ‌تر و سنگین‌تر از نسل گذشته هستند؛ البته همچنان درزمینه‌ی ارگونومی، با اختلافی فاحش مدل اولترا را پشت‌سر می‌گذارند. حسگر اثرانگشت خانواده‌ی اس ۲۰ همانند نسل قبل از نوع اولتراسونیک است و زیر نمایشگر در مجاورت لبه‌ی پایین دارد. سامسونگ حین انجام فرایند ثبت اثرانگشت از کاربر می‌خواهد از محافظ نمایشگر استفاده نکند. این فرایند حدود ۳۰ ثانیه به‌طول می‌انجامد؛ اما سرعت کارکرد حسگر و قابلیت اتکای آن بهتر از گذشته ارزیابی می‌شود.

چهارچوب آلومینیومی گوشی‌های خانواده‌ی گلکسی اس ۲۰‌ ظاهر آشنایی دارد و درعین‌حال تغییراتی نیز به‌خود می‌بیند. گوشه‌های گرد و پوشش براقِ ‌هم‌رنگ بدنه و ضخامت کمترِ دو ضلع کناری چهارچوب درمقایسه‌با لبه‌های بالا و پایین براثر پیش‌روی پنل‌های شیشه‌ای پشتی و جلویی از کناره‌ها، باردیگر تکرار شده است؛ اما اکنون دیگر از کلید اختصاصی بیکسبی خبری نیست و هر دو کلید کنترل صدا و پاور به لبه‌ی سمت راست منتقل شده‌اند. دسترسی به کلیدهای فیزیکی در مدل کوچک به‌سادگی هرچه‌تمام‌تر و در مدل پلاس با جابه‌جایی اندک دست صورت می‌پذیرد.

حذف کلید اختصاصی بیکسبی به‌ مفهوم کم‌رنگ‌ترشدن حضور دستیار دیجیتالی سامسونگ نیست و درحقیقت، کلید کنونی با یک‌بار فشرده‌شدن بیکسبی را فرامی‌خواند و با دوبار فشرده‌شدن نیز دسترسی به دوربین را دراختیار کاربر می‌گذارد. اکنون تنها راه خاموش‌کردن یا راه‌اندازی مجدد گلکسی اس ۲۰ استفاده از کلید نرم‌افزاری موجود در مرکز اعلانات یا نگه‌داشتن هم‌زمان کلید پاور و کلید کاهش حجم صدا است. با قرارگیری کلیدهای فیزیکی در سمت راست گلکسی S20، لبه‌ی چپ فریم عاری از هرگونه کلید یا درگاهی شده است. در لبه‌ی بالایی گوشی، روزنه‌ی میکروفون، درگاه سیم‌کارت / کارت حافظه (مشترک با سیمکارت دوم) به‌چشم می‌خورد و لبه‌ی پایینی نیز از دریچه‌ی اسپیکر، پورت USB 3.2 Type-C و روزنه‌ی دوم میکروفون میزبانی می‌کند.

برخلاف گلکسی اس ۲۰ اولترا که تنها در دو رنگ نه‌چندان هیجان‌انگیز مشکی و خاکستری فروخته می‌شود، دو مدل دیگر در رنگ‌های خاصی همچون آبی، صورتی (تنها مدل گلکسی اس ۲۰)، سفید و قرمز درکنار دو رنگ یادشده دردسترس کاربر قرار دارند. در تمامی رنگ‌ها، بدنه‌ی گلکسی اس ۲۰ براق و لک‌پذیر است؛ بنابراین، باید از بین حمل دستمال میکروفایبر به‌همراه گوشی یا استفاده از آن درون قاب، یکی را انتخاب کنید!

گلکسی S20 و گلکسی S20 Plus گواهی IP68 دارند و به‌ادعای شرکت سازنده، می‌توانند تا ۳۰ دقیقه در عمق ۱/۵ متری آب دوام آورند.

نمایشگر و اسپیکر

وقتی به مشخصات نمایشگر گوشی‌های سری گلکسی اس ۲۰ نگاهی می‌اندازیم، تشابه زیادی در آن‌ها به‌چشم می‌خورد؛ از نام Dynamic AMOLED 2X گرفته تا رزولوشن و نرخ نوسازی تصویر همگی یکسان هستند؛ اما در عمل چه تفاوتی بین آن‌‌ها وجود دارد؟ گلکسی اس ۲۰ و اس ۲۰ پلاس و اس ۲۰ اولترا به‌ترتیب نمایشگرهایی ۶/۲ و ۶/۷ و ۶/۹ اینچی دارند که به‌خوبی گروه بزرگی از کاربران را از نظر اندازه راضی خواهد کرد. هر سه نمایشگر حداکثر رزولوشن ۳۲۰۰ در ۱۴۴۰ پیکسل و تراکم پیکسلی بیش از ۵۰۰ را ارائه می‌کنند که ارائه‌ی تصاویر شارپ را تضمین می‌کند.

سامسونگ برای کهکشانی‌های جدید خود از پنلی با نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتز بهره گرفته است که با ترکیب با نرخ ۲۴۰ هرتزی دریافت لمس، باردیگر استانداردهای نمایشگر را در بحث تجربه‌ی کاربری بهبود داده است. سامسونگ نمایشگر جدید خود را Dynamic AMOLED 2X  می‌نامد که عبارت «2X» در آن به دوبرابرشدن نرخ نوسازی تصویر درمقایسه‌با نسل‌های گذشته اشاره می‌کند. در هر سه گوشی، نرخ ۱۲۰ هرتزی به رزولوشن ۲۴۰۰ در ۱۰۸۰ محدود شده است؛ ولی وان‌پلاس ۸ پرو این نرخ نوسازی را در رزولوشن QHD نیز دراختیار کاربران قرار می‌دهد. اسکرول‌کردن و انیمیشن‌ها به‌اندازه‌ای در نمایشگر سری جدید گلکسی اس و دیگر گوشی‌های با فرکانس به‌روزرسانی درخورتوجه لذت‌بخش است که درصورت تجربه، دیگر سراغ گوشی‌هایی با نمایشگر ۶۰ هرتزی نخواهید رفت.

پشتیبانی از HDR10+ و امکان تغییر رزولوشن و نمایشگر همیشه روشن نیز (Always-on Display) موارد دیگری هستند که در هر سه گوشی دیده می‌شوند. حداقل روشنایی ۲ نیتی و ۱/۹ نیتی به‌ترتیب برای گلکسی اس ۲۰ و اس ۲۰ پلاس به‌دست آمد که اعدادی کاملا مناسب برای استفاده از گوشی در محیط‌های تاریک محسوب می‌شوند. البته هنوز اطلاعاتی از استفاده از DC Dimming در نمایشگر این گوشی در دست نیست.

در آزمایش روشنایی حداکثر، تشابه زیادی بین هر سه گوشی وجود داشت و اختلاف زیاد بین روشنایی بالا و پایین نمایشگر باردیگر تکرار شد که در گلکسی اس ۲۰ اولترا شاهدش بودیم. برای گلکسی اس ۲۰ روشنایی بالا و پایین نمایشگر در حالت تنظیم دستی به‌ترتیب ۵۳۰ و ۵۹۵ و برای اس ۲۰ پلاس به‌ترتیب ۵۴۷ و ۶۰۴ نیت به‌دست آمد که بالاترین در بین پرچم‌داران نیستند. گوشی‌های سامسونگ به روشنایی چشمگیر خود در حالت تنظیم خودکار معروف هستند که در آزمایش ما، حداکثر روشنایی ثبت‌شده (در الگوی ۵۰ درصد سفید) در پایین نمایشگر برای اس ۲۰ و اس ۲۰ پلاس به‌ترتیب ۱۲۰۵ و ۱۱۷۲ نیت بود.

در بررسی گلکسی اس ۲۰ اولترا، به بی‌نقص‌نبودن آن در بحث دقت رنگ اشاره کردیم. بررسی‌های ما روی نمایشگر گلکسی اس ۲۰ و اس ۲۰ اولترا نیز حاکی از آن است که هر سه گوشی در این بخش عملکرد تقریبا یکسانی دارند. پوشش کامل DCI-P3 در حالت پیش‌فرض Vivid و پوشش کامل فضای sRGB در حالت Natural برای کهکشانی‌های جدید سامسونگ دورازذهن نبود. خوشبختانه رنگ سفید در حالت Vivid درمقایسه‌با نسل‌های گذشته گرم‌تر و دقیق‌تر شده است؛ اما هنوز در بازار پرچم‌داران گوشی‌هایی با خطای کمتر در هر دو فضای sRGB و DCI-P3 وجود دارند. لطفا از جدول بالا و تصاویر ضمیمه‌شده به‌منظور مقایسه‌ی اعداد به‌دست‌آمده برای دقت رنگ استفاده کنید.

با‌ وجود حاشیه‌های بسیار باریک نمایشگر، خانواده‌ی گلکسی اس ۲۰ از اسپیکر استریو بهره می‌برند. کانال اصلی اسپیکر در لبه‌ی پایین بدنه و کانال ثانویه‌ی آن داخل شکاف بسیار باریکی بین نمایشگر و فریم فلزی گوشی در لبه‌ی بالا قرار دارد. اگرچه شفافیت و حجم صدای خروجی اسپیکر بسیار عالی و در ردیف بهترین‌های بازار قرار دارد، نبود توازن بین حجم صدای دو کانال، افکت صدای استریو را اندکی کم‌رنگ می‌کند.

گلکسی اس ۲۰ به‌مدد Dolby Atmos تجربه‌ی صدای فراگیری دراختیار کاربر قرار می‌دهد و امکان سفارشی‌سازی صدا ازطریق اکولایزر ۹ خطی خود به‌ارمغان می‌آورد؛ هرچند با فعال‌سازی Dolby Atmos، اندکی نویز، به‌ویژه در موسیقی راک و متال به صدا افزوده می‌شود. متأسفانه در خانواده‌ی اس ۲۰ از جک هدفون خبری نیست؛ اما ایرفون‌های AKG مبتنی‌بر Type-C همراه دستگاه، تجربه‌ی موسیقایی مناسبی حاصل می‌کند.

نرم‌افزار و رابط کاربری

خانواده‌ی گلکسی S20 نخستین دستگاه‌های پرچم‌دار سامسونگ به‌شمار می‌آیند که به‌صورت پیش‌فرض به سیستم‌عامل اندروید ۱۰ و رابط کاربری One UI 2.0 مجهز شده‌اند. One UI 2.0 را می‌توان نمونه‌ی تکامل‌یافته و بهینه‌شده‌ از نسخه‌ی پیشین دانست؛ بنابراین، بدیهی است One UI 2.0 برای کاربر کهکشانی‌های سامسونگ حس‌و‌حال آشنایی داشته باشد. از تغییرات مهم One UI 2.0 می‌توان به ژست‌های حرکتی بهبودیافته‌، تم تیره‌ی فراگیر، صفحه‌ی لاک‌اسکرین پویا و اصلاحات رابط کاربری برای رفع مزاحمت گوشی و افزایش بهره‌وری کاربر اشاره کرد.

زومیت پیش‌تر در مقاله‌ای جامع، تمام تغییرات ریز و درشت One UI 2.0 درمقایسه‌با نسخه‌ی پیشین را زیر ذره‌بین قرار داده است؛ بنابراین، در بررسی حاضر قابلیت‌های رابط کاربری شرح نمی‌دهیم.

دوربین

صرف‌نظر از ماژول ۰/۳ مگاپیکسلی ToF موجود در مدل بزرگ‌تر که برای تشخیص عمق به‌کار می‌رود، مجموعه‌‌دوربین پشتی و جلویی گلکسی اس ۲۰ تفاوتی با اس ۲۰ پلاس ندارد؛ البته مایه‌ی تعجب نیست که سامسونگ دوربین ۱۰۸ مگاپیکسلی غول‌آسای اس ۲۰ اولترا را در دو پرچم‌دار دیگرش کنار بگذارد. دوربین اصلی ۱۲ مگاپیکسلی، دوربین زوم ۶۴ مگاپیکسلی، دوربین اولتراواید ۱۲ مگاپیکسلی و دوربین سلفی تکی ۱۰ مگاپیکسلی، ماژول‌های دوربین گلکسی S20 و گلکسی S20 پلاس را شکل می‌دهند.

در مدل گلوبال گلکسی اس ۲۰ با پردازنده‌ی اکسینوس ۹۹۰، دوربین اصلی از حسگر ۱۲ مگاپیکسلی ساخت سامسونگ با نام S5K2LD و سیستم فوکوس خودکار تشخیص فاز Dual Pixel بهره می‌برد؛ در‌حالی‌که مقابل خود لنز واید (۲۶ میلی‌متری) با f/1.8 و لرزش‌گیر اپتیکال می‌بیند. اگرچه وضوح حسگر اصلی تفاوتی با نسل گذشته ندارد، افزایش ۲۶۵ درصدی ابعاد و رسیدن آن به 1/1.76‌ اینچ به‌همراه بهره‌گیری از پیکسل‌های بزرگ‌ترِ ۱/۸ میکرومتری، عکس‌هایی واضح و روشن در محیط‌های کم‌نور را نوید می‌دهند.

خانواده‌ی گلکسی اس ۲۰ به‌جای نمونه‌ی ۱۶ مگاپیکسلی نسل گذشته، حسگر S5K2LA ISOCELL با وضوح ۱۲ مگاپیکسل و قطر 1/2.55 اینچ و پیکسل‌های ۱/۴ میکرومتری را در دوربین اولتراوایدشان به‌کار می‌گیرند. این حسگر اکنون مقابل خود لنزی ۱۳ میلی‌متری با دیافراگم f/2.2 و زاویه‌ی دید ۱۲۰ درجه‌ای می‌بیند. مانند بسیاری دیگر از پرچم‌‌داران موجود در بازار، دوربین اولتراواید گلکسی S20 نیز فاقد فوکوس خودکار و لرزش‌گیر اپتیکال است.

جذاب‌ترین و درعین‌حال بحث‌برانگیزترین بخش دوربین گلکسی اس ۲۰، ماژول ۶۴ مگاپیکسلی آن‌ است؛ حسگری به‌نام Bright S5KGW2 ساخت سامسونگ که با ابعاد بسیار بزرگِ 1/1.72 اینچی، ۶۴ میلیون پیکسل‌ ۰/۸ میکرومتری ISOCELL Plus را روی سطحش دارد، لنزی با دیافراگم f/2.0 و لرزش‌گیر اپتیکال مقابل خود می‌بیند و از فوکوس خودکار تشخیص فاز پشتیبانی می‌کند. حسگر Bright S5KGW2، تنها در سری گلکسی اس ۲۰ استفاده می‌شود و برخلاف ماژول ۶۴ مگاپیکسلی دیگر سامسونگ با مدل S5KGW1، به‌جای فیلتر رنگی Tetracell از نمونه‌ی RGB عادی بهره می‌برد. این یعنی به‌جای تجمیع داده‌‌های هر ۴ پیکسل مجاور برای دستیابی به عکس‌های ۱۶ مگاپیکسلی، دوربین امکان عکاسی با وضوح کل حسگر (۶۴ مگاپیکسل) را دارد.

سامسونگ گلکسی اس ۲۰ را با شعار تبلیغاتی «زوم اپتیکال هیبریدی ۳ برابری» و دوربین ۶۴ مگاپیکسلی آن‌ را با نام «دوربین تله‌فوتو» معرفی می‌کند. ازلحاظ فنی، این لنز را می‌توان تله‌فوتو نامید؛ اما میدان دید عریض ۷۶ درجه‌ای آن‌، صرفا بزرگ‌نمایی اپتیکال ۱/۰۷ برابری را برای دوربین اصلی به‌ارمغان می‌آورد. بدین‌ترتیب، بزرگ‌نمایی ۳ برابری گلکسی اس ۲۰ بیش از هرچیز حاصل ایجاد کراپی از تصویر خام ۶۴ مگاپیکسلی دوربین است. عکس‌های دوربین «تله‌فوتو» گلکسی اس ۲۰ به‌صورت پیش‌فرض با وضوح ۱۲ مگاپیکسلی ذخیره می‌شوند.

اپلیکیشن دوربین گلکسی اس ۲۰ ظاهر و کارکردی مشابه با سایر گوشی‌های سامسونگ دارد؛ اما به‌لطف رابط کاربری One UI 2.0، بهبودهایی جزئی تجربه کرده است که از بین آن‌ها می‌توان به تغییر ظاهر آیکون‌ها و نوع چینش حالت‌های پیش‌فرض دوربین اشاره کرد. رابط کاربری دوربین اکنون حالت‌های Photo (عکاسی خودکار) و Video (فیلم‌برداری خودکار) و حالت جدید SINGLE TAKE به‌همراه گزینه‌ی More برای دسترسی به سایر حالت‌ها را دراختیار کاربر می‌گذارد؛ اما می‌توان چیدمان حالت‌ها را به‌دلخواه تغییر داد.

همان‌طورکه از نام آن نیز برمی‌آید، حالت SINGLE TAKE به‌کمک هوش مصنوعی تا مدتی بالغ‌بر ۱۰ ثانیه و با مجموعه‌ای از حالت‌های دوربین از سوژه‌ی مدنظر محتوایی مانند تایم‌لپس یا ویدئو وارونه یا عکس ثبت می‌کند و از بین آن‌ها، محتوای منتخب را برمی‌گزیند؛ اما کاربر می‌تواند این انتخاب را تغییر دهد.

مانند بسیاری دیگر از اپلیکیشن‌های دوربین، با سوایپ در نیمه‌ی پایین رابط کاربری، می‌توان بین حالت‌های پیش‌فرض دوربین جابه‌جا شد. با لمس گزینه‌ی More، می‌توان به حالت‌های زیر نیز دسترسی داشت:

 • Pro: حالت عکاسی حرفه‌ای با امکان تغییر سطح ISO در محدوده‌ی ۵۰ تا ۳۲۰۰، سرعت شاتر در محدوده‌ی یک به ۱۲۰۰۰ تا ۳۰ ثانیه، تنظیم پارامترهایی همچون دما، اشباع، فام، کنتراست، سایه‌ها و هایلایت‌ها، تراز سفیدی در محدوده‌ی ۲۳۰۰ تا ۱۰ هزار کلوین، نوردهی در محدوده‌ی +۲/-۲EV و نوع فوکوس
 • Panorama: ثبت عکس‌های فوق عریض پانوراما
 • Pro Video: فیلم‌برداری حرفه‌ای با امکان تغییر پارامترهای مشابه عکاسی حرفه‌ای
 • Food: عکاسی از غذا با رنگ‌های جذاب‌تر
 • Night: حالت عکاسی در محیط‌های تاریک با نوردهی طولانی‌تر تا سقف ۳۰ ثانیه با تمام دوربین‌ها
 • Live Focus: عکاسی از سوژه‌های جان‌دار و بی‌جان با افکت بوکه و امکان تنظیم شدت آن
 • Live Focus: فیلم‌برداری از سوژه با پیاده‌سازی افکت بوکه
 • Super Slow-Mo: فیلم‌برداری فوق‌آهسته‌ی ۹۶۰ فریم‌برثانیه‌ای در بازه‌های زمانی کوتاه
 • Slow Motion: فیلم‌برداری آهسته
 • Hyperlapse: ضبط تصاویر هایپرلپس

در صفحه‌ی پیش‌فرض رابط کاربری دوربین گلکسی اس ۲۰، امکان دسترسی مستقیم به قابلیت Scene Optimizer، برای تنظیم خودکار پارامترهای عکاسی با تشخیص سوژه به‌کمک هوش مصنوعی، فلش، تایمر، نسبت‌های مختلف تصویر از جمله ۳:۴ با وضوح ۶۴ مگاپیکسلی، منوی تنظیمات و زیباسازی چهره درکنار قابلیت متحرک‌سازی عکس (Motion photo) وجود دارد.

با سوایپ بالا یا پایین روی منظره‌یاب، می‌توان بین دوربین پشتی و دوربین جلو جابه‌جا شد؛ درحالی‌که سه آیکون مجزا نیز برای جابه‌جایی بین زوایای دید واید، اولتراواید و 3.0X نیز به‌چشم می‌خورد. با لمس گزینه‌ی تله‌فوتو، دوربین به بزرگ‌نمایی هیبریدی 3.0X سوئیچ می‌کند و به‌صورت هم‌زمان چندین گزینه‌ی بزرگ‌نمایی پیش‌فرض نیز در قالب نواری عمودی ظاهر می‌شود که به کاربر امکان انتخاب از بین نسبت‌های بزرگ‌نمایی زیر را می‌دهد:

نسبت‌های بزرگ‌نمایی در شرایط نوری ایدئال:

 • 0.5X
 • 1.0X
 • 2.0X
 • 4.0X
 • 10X
 • 30X

نسبت‌های بزرگ‌نمایی در شرایط نوری ضعیف با Night Mode:

 • 0.5X
 • 1.0X
 • 2.0X
 • 4.0X
 • 10X

توجه کنید به‌جز دو حالت 0.5X و 1.0X که‌ گلکسی اس ۲۰ برای ثبتشان به‌ترتیب به دوربین‌های اولتراواید و اصلی اتکا دارد، باقی بزرگ‌نمایی‌ها بسته به شرایط نوری محیط با دوربین ۶۴ مگاپیکسلی یا ماژول ۱۲ مگاپیکسلی و با اتکا بر الگوریتم پردازش تصویر و ایجاد کراپ صورت می‌گیرد.

عکاسی در طول‌روز با گلکسی اس ۲۰ سامسونگ

*برای دیدن عکس‌ها در ابعاد بزرگ، روی آن‌ها کلیک کنید.

طبق انتظارمان از پرچم‌داران سامسونگ، عکس‌های دوربین اصلی گلکسی اس ۲۰ در روشنی روز پر از جزئیات و عاری از نویز و با گستره‌ی دینامیکی بسیار وسیع هستند. البته اندکی می‌توان به سطح شارپ‌بودن عکس‌ها و میزان اشباع آن‌ها خرده گرفت؛ هرچند ویژگی‌های یادشده برای دنیای اینستاگرامی امروز ضروری به‌نظر می‌رسند. درحالی‌که گلکسی اس ۲۰ و اس ۲۰ اولترا از دو حسگر کاملا متفاوت با الگوریتم‌های پردازش تصویر ناهمگون بهره می‌برند، بررسی‌های ما از دو گوشی هوشمند نشان می‌دهد رنگ‌ها و سطح جزئیات در عکس‌های ۱۲ مگاپیکسلی آن‌ها برابری می‌کند.

مقایسه‌ی عکس ۱۲ مگاپیکسلی گلکسی اس ۲۰ و گلکسی اس ۲۰ اولترا

*برای دیدن عکس‌ها در ابعاد بزرگ، روی آن‌ها کلیک کنید.

دوربین اولتراواید گلکسی اس ۲۰ تفاوتی با مدل اولترا ندارد. عکس‌های دوربین اولتراواید در طول روز رنگ‌هایی زنده و گستره‌ی دینامیکی مناسب و اعوجاج اندکی دارند؛ اما سطح جزئیات آن‌ها مطابق انتظار در سطح دوربین اصلی نیست.

برخلاف گوشی‌های هوشمند دیگر با دوربین‌های چند ۱۰ مگاپیکسلی، گلکسی اس ۲۰ پیوسته کاربر را به عکاسی با وضوح ۶۴ مگاپیکسلی برای دستیابی به سطح جزئیات بیشتر دعوت می‌کند. صرف‌نظر از نویز اندک و گستره‌ی دینامیکی محدودتر، عکس‌های گلکسی اس ۲۰ در این حالت پر از جزئیات هستند و حتی در پاره‌ای از مواقع، نظیر آنچه در تصویر زیر می‌بینید، درزمینه‌ی سطح جزئیات، از عکس‌های ۱۰۸ مگاپیکسلی گلکسی اس ۲۰ اولترا نیز پیشی می‌گیرند.

مقایسه‌ی جزئیات عکس‌ ۱۰۸ مگاپیکسلی گلکسی اس ۲۰ اولترا با عکس ۶۴ مگاپیکسلی گلکسی اس ۲۰

همان‌طورکه پیش‌تر اشاره شد، لنز به‌کاررفته در دوربین ۶۴ مگاپیکسلی گلکسی اس ۲۰ بزرگ‌نمایی اپتیکال فوق‌العاده محدودی (1.06X) فراهم می‌سازد؛ بنابراین، تمام بزرگ‌نمایی‌های انجام‌شده‌ی این دوربین کراپی از تصاویر ۶۴ مگاپیکسلی آن هستند. براساس بررسی‌های ما، در شرایط نوری ایدئال، بهترین نتایج تا سقف 4X به‌دست می‌آیند. عکس‌های بزرگ‌نمایی‌شده‌ی گلکسی اس ۲۰ از حیث سطح جزئیات، ضعیف‌تر از نمونه‌های ثبت‌شده با گلکسی اس ۲۰ اولترا هستند.

مقایسه‌ی عملکرد زوم در گلکسی اس ۲۰ و گلکسی اس ۲۰ اولترا سامسونگ

*برای دیدن عکس‌ها در ابعاد بزرگ، روی آن‌ها کلیک کنید.

یکی از وجوه تمایز گلکسی اس ۲۰ با مدل پلاس، در عکاسی پرتره با افکت بوکه نمایان می‌شود. براثر فقدان ماژول ToF در مدل عادی، گاهی اوقات گوشی در تشخیص مرز بین سوژه و پس‌زمینه دچار خطا می‌شود؛ البته این اتفاق پیوسته رخ نمی‌دهد. در عکس‌های پرتره‌ی زیر که با گلکسی اس ۲۰ و اس ۲۰ پلاس ثبت ‌شده‌اند، به‌سختی می‌توان تفاوتی بین کیفیت پیاده‌سازی افکت بوکه یافت.

مقایسه‌ی عکس پرتره‌ی گلکسی اس ۲۰ و گلکسی اس ۲۰ پلاس سامسونگ

*برای دیدن عکس‌ها در ابعاد بزرگ، روی آن‌ها کلیک کنید.

در محیط‌های تاریک، دوربین اصلی گلکسی S20 همچنان به ارائه‌ی تجربه‌ای پایدار ادامه می‌دهد. در این وضعیت نیز، گستره‌ی دینامیکی و سطح نویز و جزئیات بسیار مطلوب هستند و منابع مصنوعی نور به‌ندرت جزئیات عکس را از بین می‌برند. استفاده از حالت اختصاصی Night نیز به‌لطف نوردهی چندین‌ثانیه‌ای بر میزان روشنایی تصویر می‌افزاید.

عکس‌های اولتراواید گلکسی اس ۲۰ در محیط‌های تاریک، تا وقتی منابع مصنوعی کافی نور موجود باشد، رضایت‌بخش هستند؛ در‌حالی‌که به‌لطف حالت Night، اندکی بر سطح جزئیات و روشنایی تصویر افزوده می‌شود. حتی در محیط‌های تاریک نیز می‌توان عکس‌های ۶۴ مگاپیکسلی گرفت؛ هرچند در این وضعیت، امکان استفاده از حالت Night وجود ندارد و نتیجه‌ی کار نیز عکس‌هایی سافت با هایلایت‌ها سوخته است.

حالت Night با گلکسی اس ۲۰ سامسونگ

*برای دیدن عکس‌ها در ابعاد بزرگ، روی آن‌ها کلیک کنید.

سامسونگ در محیط‌های تاریک محدودیتی در بزرگ‌نمایی عکس‌ها به‌وجود نمی‌آورد و می‌توان بزرگ‌نمایی 30X را نیز تجربه کرد؛ اما با فعال‌سازی حالت Night، بزرگ‌نمایی تا سقف 10X محدود می‌شود. توجه کنید برخلاف گلکسی اس ۲۰ اولترا، لزوما تمام عکس‌های بزرگ‌نمایی‌شده‌ی گلکسی اس ۲۰ در محیط‌های تاریک با دوربین تله‌فوتو ثبت نمی‌شوند و پرچم‌دار سامسونگ بسته به شرایط نوری، گاهی از دوربین اصلی برای ثبت عکس‌ها استفاده می‌کند.

عکاسی در تاریکی با گلکسی اس ۲۰ سامسونگ

*برای دیدن عکس‌ها در ابعاد بزرگ، روی آن‌ها کلیک کنید.

در گلکسی اس ۲۰، از ماژول عمق‌سنج مجزا برای دوربین سلفی خبری نیست و کره‌ای‌ها ماژول ۱۰ مگاپیکسلی S5K3J1 با ابعاد 1/3.2 اینچی و پیکسل‌های ۱٫۲۲ میکرومتری به‌همراه لنزی واید با دیافراگم تنگ‌ترِ f/2.2 را به‌عنوان دوربین سلفی به‌کار می‌گیرند. گلکسی اس ۲۰ حتی روی دوربین سلفی نیز امکان استفاده از حالت Night را دراختیار کاربر می‌گذارد که نتیجه‌ی آن روشن‌ترشدن تصویر و افزایش سطح جزئیات است. دوربین سلفی توانایی ضبط ویدئوهای 4K با نرخ ۳۰ و ۶۰ فریم‌برثانیه یا 1080p با نرخ ۳۰ فریم‌برثانیه را نیز دارد.

گالری‌ عکس‌های گلکسی اس ۲۰ سامسونگ در طول روز

فیلم‌برداری با وضوح خارق‌العاده‌ی 8K با نرخ ۲۴ فریم‌برثانیه نیازمند حسگری با وضوح کمینه‌ی ۳۳ مگاپیکسل است؛ بنابراین، گلکسی S20 برای نیل به ‌چنین هدفی، کراپی ۳۳ مگاپیکسلی روی دوربین ۶۴ مگاپیکسلی‌اش به‌وجود می‌آورد. در چنین حالتی، افکت‌‌های ویدئویی و قابلیت تعقیب سوژه با فوکوس خودکار دردسترس نخواهند بود.

اس ۲۰ با هر سه دوربینش امکان فیلم‌برداری UHD با وضوح ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسل و FHD با وضوح ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل و نرخ ۳۰ فریم‌برثانیه را می‌دهد؛ اما دسترسی به نرخ ۶۰ فریم‌برثانیه در هر دو وضوح، تنها با دوربین اصلی میسر خواهد بود. همچنین، قابلیت حذف لرزش‌ تصویر Super steady و ویدئو با افکت بوکه Live Focus Video و تعقیب سوژه با فوکوس خودکار نیز تنها با فیلم‌برداری 1080p@30fps دردسترس کاربران قرار دارد.

گالری عکس‌های گلکسی S20 سامسونگ در تاریکی

گلکسی اس ۲۰ قابلیت‌هایی همچون ضبط ویدئو با فرمت بهینه‌ و فشرده‌تر HEVC و ضبط ویدئو با استاندارد +HDR10 برای بهینه‌سازی کنتراست و رنگ‌ها را نیز دراختیار کاربر می‌گذارد که قابلیت دوم، تنها در نرخ ۳۰ فریم‌برثانیه‌ای FHD و UHD دردسترس است و با فعال‌سازی آن کاربر نمی‌تواند از تعقیب سوژه با فوکوس خودکار استفاده کند.

کارایی و عملکرد

اسنپدراگون یا اکسینوس؟ اگر به‌دنبال خرید پرچم‌دار سامسونگ باشید، به‌احتمال زیاد این سؤال برایتان موضوعیتی نخواهد داشت؛ چراکه از گذشته تاکنون، صرف‌نظر از چند بازار انگشت‌شمار، نظیر ایالات متحده و چین، در باقی نقاط دنیا ازجمله ایران، پرچم‌داران سامسونگ همواره با پردازنده‌های اختصاصی اکسینوس فروخته‌ شده‌اند. سران سامسونگ درباره‌ی خانواده‌ی گلکسی S20‌ نیز استراتژی یکسانی به‌کار گرفته‌اند. خوشبختانه سامسونگ بین گلکسی اس ۲۰ اولترا، به‌عنوان پرچم‌دار تمام‌عیارش و دو مدل دیگر، از حیث قدرت پردازشی تفاوتی قائل نیست و هر سه مدل را با پردازنده‌ی اکسینوس ۹۹۰ یا اسنپدراگون ۸۶۵ عرضه می‌کند. پیش‌تر در مقاله‌ای جامع، مشخصات و ویژگی‌های اکسینوس ۹۹۰ را شرح داده‌ایم؛ بنابراین در بررسی گلکسی S20، به ارائه‌ی جدولی از مشخصات فنی آن بسنده می‌کنیم.

سامسونگ می‌گوید گلکسی S20 به‌مدد پردازنده‌ی اکسینوس ۹۹۰، درمقایسه‌با نسل گذشته ۲۰ درصد بهبود در عملکرد GPU و CPU را تجربه خواهد کرد. علاوه‌بر‌این، پردازنده‌ی یادشده به‌لطف مودم مجزای اکسینوس ۵۱۲۳ اتصال 5G با سرعتی بالغ‌بر ۵،۱۰۰ مگابیت‌برثانیه و به‌کمک ISP جدیدش امکان فیلم‌برداری 4K با نرخ ۲۴ فریم‌برثانیه را خواهد داشت. البته در مدل‌های 4G، وظیفه‌ی برقراری اتصال دیتا برعهده‌ی مودم اکسینوس ۵۲۱۳ خواهد بود که به‌ترتیب سرعت دانلود و آپلودی بالغ‌بر ۳،۰۰۰ و ۴۲۲ مگابیت‌برثانیه را به‌ارمغان می‌آورد. به‌نظر می‌رسد بازار ایران میزبان نسخه‌ی 4G گلکسی اس ۲۰ و اس ۲۰ پلاس است.

مدل 4G سامسونگ گلکسی S20 و سامسونگ گلکسی S20 پلاس، تنها در یک نسخه با ۱۲۸ گیگابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی و ۸ گیگابایت رم ‌فروخته می‌شود. خانواده‌ی گلکسی اس ۲۰ نخستین گوشی‌های هوشمند دنیا با رم LPDDR5 به‌شمار می‌آیند که سرعت و بهینگی بیشتری از نمونه‌ی LPDDR4X رایج به‌ارمغان می‌آورد. ناگفته نماند حافظه‌ی ذخیره‌سازی UFS 3.0 نرخ خواندن و نوشتن را به‌میزان چشمگیری افزایش می‌دهد که نتیجه‌ی آن را می‌توان در مواردی همچون نصب سریع‌تر اپلیکیشن‌ها جست‌وجو کرد. اگرچه رم ۱۲ گیگابایتی گلکسی اس ۲۰ اولترا تجربه‌ی چندوظیفگی کم‌نظیری را فراهم می‌سازد، رم ۸ گیگابایتی گلکسی اس ۲۰ و اس ۲۰ پلاس نیز تجربه‌ی مشابهی دراختیار کاربر قرار می‌دهند.

سامسونگ طبق معمول اجازه‌ی تغییر وضوح نمایشگر را می‌دهد. در منو تنظیمات گلکسی اس ۲۰ و گلکسی اس ۲۰ پلاس می‌توان وضوح نمایشگر را روی یکی از دو حالت +WQHD یا +FHD قرار داد؛ موضوعی که تأثیر شگرفی بر عملکرد گرافیکی دستگاه می‌گذارد. همچنین، سامسونگ نخستین‌بار در وضوح +FHD امکان افزایش نرخ نوسازی نمایشگر به ۱۲۰ هرتز را نیز فراهم کرده است که با نرم‌ترکردن فرایند جابه‌جایی بین منوها یا اسکرول در صفحات مختلف، تجربه‌ی بی‌نهایت لذت‌بخشی به‌ارمغان می‌آورد. نمایشگر هر سه مدل خانواده‌ی سامسونگ S20 به‌صورت پیش‌فرض روی وضوح +FHD و نرخ نوسازی ۶۰ هرتزی تنظیم شده‌اند. 

برای ارزیابی کارایی گلکسی اس ۲۰ و اس ۲۰ پلاس، ابتدا‌ آزمون‌های متداول زومیت را روی آن‌ها اجرا می‌کنیم. آزمون‌های زیر کارایی کلی گوشی (Antutu 7 و PCMark) و عملکرد پردازنده‌ی مرکزی (GeekBench) و بازده‌ی گرافیکی گوشی (3DMark و GFXBench) را زیر ذره‌بین قرار می‌دهند و همگی به‌صورت Offscreen اجرا می‌شوند؛ بنابراین، وضوح یا نرخ نوسازی نمایشگر تأثیری بر نتیجه‌ی حاصل نخواهد گذاشت. در‌هر‌صورت، آزمون‌های زیر با تنظیمات پیش‌فرض نمایشگر (نرخ ۶۰ هرتزی و وضوح +FHD) اجرا شده‌اند.

توجه کنید با‌توجه‌به بهره‌گیری گلکسی اس ۲۰ و گلکسی اس ۲۰ پلاس از مشخصات سخت‌افزاری کاملا یکسان، نتیجه‌ی اجرای بنچمارک‌ها صرفا برای گلکسی اس ۲۰ گزارش می‌شود.

پرچم‌داران سامسونگ رفتار متناقضی در بنچمارک‌ها دارند. به‌عنوان مثال، با تکرار آزمونی مانند T-Rex offscreen یا Manhattan 3.1 offscreen که وضوح یا نرخ نوسازی نمایشگر بر نتیجه کاملا بی‎تأثیر است، گلکسی اس ۲۰ به امتیازهایی با اختلاف بیش از ۱۰۰ درصد دست می‌یافت. زومیت با گلکسی اس ۲۰ اولترا نیز تجربه‌ی مشابهی داشت.  

پیش‌تر در بررسی گلکسی اس ۲۰ اولترا، اشاره کردیم نرخ نوسازی نمایشگر نمی‌تواند بر توان پردازشی پردازنده تأثیری بگذارد؛ اما باید در نظر داشت پایین‌بودن آن می‌تواند کاربر را از تجربه‌ی تمام توان پردازشی محروم سازد. این یعنی حتی اگر پردازنده‌ای بتواند محتوایی با نرخ ۲۰۰ فریم‌برثانیه نیز رندر کند، کاربر روی نمایشگر ۶۰ هرتزی نتیجه را با نرخ به‌مراتب پایین‌تری تماشا خواهد کرد.

به‌لحاظ تئوری، نرخ نوسازی نمایشگر باعث تغییر توان پردازشی پردازنده نمی‌شود؛ اما پایین‌بودن آن می‌تواند کاربر را از تجربه‌‌کردن تمام این توان پردازشی محروم سازد. چنانچه پردازنده‌ای محتوای گرافیکی را با نرخ ۱۲۰ فریم‌برثانیه رندر کند، کاربر روی نمایشگر ۶۰ هرتزی با نرخ به‌مراتب کمتری این محتوا را می‌بیند. برای نشان‌دادن تأثیر نرخ‌ نوسازی روی تجربه‌ی کاربر و وضوح نمایشگر بر نرخ فریم بازی‌، آزمون‌های Onscreen بنچمارک GFXBench‌ را با نرخ‌های ۱۲۰ و ۶۰ به‌همراه وضوح +FHD و +WQHD اجرا می‌کنیم. توجه کنید وضوح +WQHD، تنها با نرخ نوسازی ۶۰ هرتزی دردسترس است.

ازآنجاکه آزمون PCMark Work 2.0 با شبیه‌سازی کاربری‌های روزمره امتیازی را به عملکرد دستگاه نسبت می‌دهد، آزمون یادشده را با دو نرخ نوسازی ۶۰ و ۱۲۰ هرتز روی گلکسی اس ۲۰ اجرا می‌کنیم تا به‌نوعی تجربه‌ی لذت‌بخش حاصل از ارتقای نرخ نوسازی را در مواردی همچون وب‌گردی به‌تصویر بکشیم.

پیش‌تر، مشاهده‌‌های خود درباره‌ی نتایج متناقض بنچمارک‌ها روی خانواده‌ی گلکسی اس ۲۰ را با شما به‌اشتراک گذاشتیم. حال اجازه دهید با زیر‌فشار گذاشتن گوشی، پایداری عملکرد آن را زیر بار پردازشی مداوم زیر ذره‌بین قرار دهیم. در این مرحله، آزمون گرافیکی سنگین Sling Shot Extreme OpenGL ES3.1 را ۱۰ بار به‌صورت متوالی روی گوشی با وضوح +FHD و نرخ نوسازی ۶۰ هرتز اجرا می‌کنیم. این آزمون محتوای گرافیکی را با رزولوشن ۲۵۶۰ در ۱۴۴۰ پیکسل رندر می‌کند و با رزولوشن یکسان با صفحه‌نمایش گوشی به‌نمایش می‌گذارد.

عملکرد فاجعه‌بار پرچم‌داران سامسونگ با پردازنده‌های اختصاصی اکسینوس در حفظ توان پردازشی در کاربری‌های مداوم همچنان ادامه دارد و نمودار بالا نشان می‌دهد گلکسی اس ۲۰ پس از طی تنها پنج مرحله، بیش از ۵۰ درصد افت عملکرد را در آزمون استرس زومیت تجربه می‌کند. 

باتری

باتری ۴۰۰۰ و ۴۵۰۰ میلی‌آمپرساعتی گلکسی اس ۲۰ و اس ۲۰ پلاس نشان‌دهنده‌ی افزایش ۱۰ تا ۱۷ درصدی ظرفیت آن‌ها است. سامسونگ آمار دقیقی درباره‌ی میزان شارژدهی پرچم‌دارانش ارائه نمی‌دهد؛ اما مدعی است به‌لطف الگوریتم هوشمند پایش رفتار کاربر، می‌توان ساعت‌ها بدون نیاز به شارژ مجدد به استریم محتوا یا اجرای بازی یا ارسال پیام پرداخت.

خانواده‌ی گلکسی S20 به‌صورت پیش‌فرض با وضوح +FHD و نرخ نوسازی ۶۰ هرتزی و پروفایل باتری Optimized به‌دست کاربر می‌رسند؛ بنابراین، آزمون‌های شارژدهی زومیت را با حفظ همین شرایط روی گوشی اجرا می‌کنیم. سپس برای بررسی تأثیر انتخاب نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتزی بر عمر باتری، شرایط آزمون‌ها را تغییر می‌دهیم.

مطابق معمول، ابتدا صدای اسپیکر و همه‌ی اتصالات بی‌سیم را قطع می‌کنیم. سپس با تنظیم روشنایی نمایشگر روی ۲۰۰ نیت، ویدئو HD معیار زومیت را تا زمان خالی‌شدن شارژ باتری به‌طورمداوم پخش می‌کنیم. گلکسی اس ۲۰ و اس ۲۰ پلاس با نرخ نوسازی ۶۰ هرتزی و وضوح +FHD، به‌ترتیب ۱۶ ساعت و ۴۰ دقیقه و ۱۷ ساعت و ۱۳ دقیقه دوام می‌آورند؛ اما با رساندن نرخ نوسازی به ۱۲۰ هرتز، شارژدهی پرچم‌داران کره‌ای با افت حدودا ۲۵ تا ۳۷ درصدی، به ۱۲ ساعت و ۴۲ دقیقه و ۱۱ ساعت و ۳۸ دقیقه کاهش می‌یابد.

آزمون Work 2.0 Battery از بنچمارک PCMark با شبیه‌سازی کاربری‌های روزمره نظیر وب‌گردی، ویرایش عکس، فیلم و اسناد، می‌تواند در قالب معیاری استاندارد، مدت روشن‌ماندن دستگاه را در استفاده‌های نیمه‌سنگین تخمین بزند. گلکسی S20 و گلکسی S20‌ پلاس با شرایط پیش‌فرض در آزمون PCMark به‌ترتیب ۹ ساعت و ۱۹ دقیقه و ۸ ساعت و ۵۹ دقیقه را ثبت کردند؛ اما با تغییر نرخ نوسازی به ۱۲۰ هرتز، افت ۱۶ تا ۲۲ درصدی را در شارژدهی شاهد هستیم.

برخلاف گلکسی S20 اولترا، هیچ‌یک از دو مدل دیگر از شارژ سریع ۴۵ واتی پشتیبانی نمی‌کنند؛ اما سیستم شارژ سریع کابلی مبتنی‌بر USB Power Delivery 3.0 و شارژ بی‌سیم Qi/PMA در آن‌ها با شارژ ۱۵ واتی سازگاری دارند. شارژر موجود در جعبه‌ی گلکسی اس ۲۰ و اس ۲۰ پلاس را طی ۳۰ دقیقه‌ی ابتدایی به‌میزان حدودی ۶۰ درصد شارژ می‌کند.

جمع‌بندی

اگر عملکرد فوق‌العاده‌ی گلکسی S20‌ اولترا در بزرگ‌نمایی را کنار بگذاریم، تقریبا در هیچ میدان دیگری نمی‌‌توان این گوشی ۱۴۰۰ دلاری را نسبت به دو برادر دیگرش برتر بدانیم. دوربین اصلی گلکسی S20 در اغلب اوقات پابه‌پای ماژول ۱۰۸ مگاپیکسلی اس ۲۰ اولترا می‌آید، توان سخت‌افزاری دو دستگاه یکسان است و عمر باتری آن‌ها نیز در دنیای واقعی و کاربری‌ روزمره اختلاف فاحشی ندارد؛ در عین‌حال گلکسی S20 به‌مدد ابعاد مناسبش، ارگونومی را در بالاترین سطح به‌نمایش می‌گذارد. هنگامی که به موارد یادشده، برتری قیمتی ۴۰۰ دلاری مدل کوچک‌تر را می‌افزاییم، گلکسی S20 بیش‌از‌پیش خودنمایی می‌کند.

با گذر از گلکسی اس ۲۰ و اس ۲۰ اولترا به اس ۲۰ پلاس می‌رسیم؛ مدل میانی در دنیای کهکشانی‌های پرچم‌دار سامسونگ، تمام ویژگی‌های فنی مدل کوچک‌تر را در بطن خود دارد، اما تنها برای کاربرانی مناسب خواهد بود که به‌دنبال نمایشگری بزرگ هستند، به‌شرطی که این نمایشگر بزرگ به‌ بهای داشتن دستگاهی زمخت با وزن بسیار زیاد نباشد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات