راه‌ اندازی تایید هویت دو مرحله ای بدون کد گوگل (Google Prompt)

دوشنبه ۷ تیر ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
تایید هویت دو مرحله‌ای راهکاری عالی برای اطمینان از امنیت حساب‌های کاربری است. اما اجبار در وارد کردن یک کد در هر بار استفاده از حساب کابری واقعا می‌تواند آزار دهنده باشد. به لطف تایید هویت بدون کد Prompt گوگل، این مشکل هم برطرف شده است. برای راه‌اندازی تایید هویت دو مرحله‌ای بدون کد در حساب کاربری، همراه زومیت باشید.

تایید هویت دو مرحله‌ای یک راه بسیار عالی برای کسب اطمینان از امنیت حساب‌های کاربری است. اما اجبار در وارد کردن یک کد در هر بار استفاده از حساب کابری واقعا می‌تواند آزار دهنده باشد. به لطف تایید هویت بدون کد Prompt گوگل، دسترسی به اکانت گوگل بسیار ساده‌تر از قبل شده است؛ فقط کافی است که به گوشی هوشمند خود دسترسی داشته باشید.

اساسا تایید هویت دو مرحله‌ای Prompt به جای ارسال یک کد، اعلانیه‌ی سریعی (push notification) را به گوشی هوشمند کاربر ارسال می‌کند که حاوی سوالی مبتنی‌بر تایید یا عدم تایید ورود به حساب کاربری از دستگاه‌های دیگر است. در صورت تایید شما، تقریبا به طور خودکار و با ضربه روی یک دکمه وارد حساب کاربری خواهید شد. جالب‌تر آن که، این روش در هر دو سیستم عامل‌های اندروید و iOS (منوط به نصب بودن نرم‌افزار گوگل) قابل استفاده است.

اول از همه، شما نیازمند داشتن تایید هویت دو عاملی (Two-Factor Authentication) یا دو مرحله‌ای (Two-Step Verification) فعال شده در حساب کاربری خود هستید ( گوگل بیشتر به نام بردن مورد دوم تاکید دارد). برای این کار به صفحه‌ی Google’s Sign-in & Security مراجعه کرده و وارد حساب کاربری خود شوید. از طریق بخش Signing in to Google می‌توانید تایید هویت دو مرحله‌ای را فعال کنید.

پس از انجام همه این کارها یا در صورتی که قبلا اقدام به این کار کرده باشید، کافی است پس از کلیک روی 2Step Verification و وارد کردن دوباره‌ی رمز عبور مربوط به حساب کاربری خود، وارد بخش تنظیمات مربوطه شوید. در صفحه‌ی جاری، چندین گزینه‌ی متفاوت شامل گزینه‌ی پیش‌فرض که هر چیزی می‌تواند باشد، وجود دارد. برای مثال گزینه‌ی پیش‌فرض ما پیام صوتی و متنی همراه با ۱۰ عدد کد پشتیبان (Backup codes) است. به منظور شروع استفاده از راهکار گوگل پرامپت صفحه را به طرف پایین مرور کرده و به بخش Set up alternative second step مراجعه کنید. گزینه‌های مختلفی در این بخش وجود دارد اما گزینه‌ی مورد نظر ما Google Prompt است. برای شروع کار روی Add Phone کلیک کنید.

صفحه‌ای فرعی نمایان می‌شود که باید روی Get started کلیک کنید.

در صفحه‌ی بعدی، باید گوشی هوشمند مورد تایید خود را از فهرست کشویی انتخاب کنید. قبل از این کار باید صفحه‌ی قفل ایمن در گوشی مورد نظر شما فعال باشد؛ پس در صورتی که قبلا از آن استفاده نمی‌کردید، هم‌اکنون باید آن را فعال کنید. در صورتی که کاربر سیستم عامل iOS هستید، نیازمند دریافت و نصب Google app از اپ استور اپل خواهید بود.

پس از انتخاب گوشی یا تبلت مورد نظر، روی Next کلیک کنید. این کار باعث ارسال یک اعلانیه‌ی فوری به دستگاه انتخابی خواهد شد که تایید یا عدم تایید ورود به حساب کاربری را از شما سوال می‌کند. برای دریافت این اعلانیه، گوشی شما باید آنلاین باشد.

پس از لمس دکمه‌ی Yes، بازخورد تاییدیه را طی فرآیندی شسته و رفته در رایانه‌ی خود دریافت خواهید کرد. همچنین، این کار باعث تغییر مرحله‌ی دوم پیش‌فرض ورود به حساب کاربری به Google Prompt خواهد شد که بسیار آسوده‌تر از روش‌های قبلی بوده و حس خوش‌آیندی را به کاربر القا می‌کند.

تایید هویت دو مرحله‌ای یک لایه‌ی امنیتی مضاعفی است که باید در همه‌ی حساب‌های کاربری خود از آن استفاده کنید. باید از گوگل بابت سیستم جدید تایید هویت تشکر کرد که طی فرآیندی ساده و بدون هیچ زحمتی عمل تایید هویت را برای برقراری امنیت بیش‌تر، فراهم می‌کند.

آیا از تایید هویت بدون کد گوگل استفاده می‌کنید؟ لطفا تجربیات خود را در بخش دیدگاه سایت به اشتراک بگذارید.

مطالب مشابه

نظرات