جان مک‌آفی در زندان اسپانیا خودکشی کرد

جان مک‌آفی در زندان اسپانیا خودکشی کرد

پس از اینکه دادگاه اسپانیا به استرداد جان مک‌آفی به ایالات متحده رأی داد، فشار روحی مک‌آفی به قدری افزایش یافت که در نهایت تصمیم به خودکشی گرفت.

جان مک‌آفی یکی از جنجالی‌ترین شخصیت‌های حوزه‌ی فناوری طی سال‌های اخیر بوده است. نظرات جنجالی مک‌آفی به‌خصوص در حوزه‌ی رمزارزها حاشیه‌های فراوانی برای وی ایجاد کرد؛ اما او جدا از حواشی که برای خود ایجاد می‌کرد، شخصیتی تأثیرگذار در حوزه‌ی امنیت به شمار می‌رفت.

بسیاری از علاقه‌مندان به حوزه‌ی فناوری احتمالاً مک‌آفی را به خاطر آنتی‌ویروسی به همین نام می‌شناسند که یکی از برترین نرم‌افزارهای امنیتی شناخته می‌شد. در سال ۱۹۹۴ جان مک‌آفی از شرکت مک‌آفی اسوشیت (سازنده‌ی آنتی‌ویروس مک‌آفی) رفت تا شرکت نرم‌افزاری Tribal Voice را تأسیس کند؛ شرکتی که توسعه‌دهنده‌ی یکی از اولین پیام‌رسان‌ها بود. مک‌آفی دو شرکت دیگر به نام‌های QuorumEx و Future Tense Central نیز تأسیس کرد که البته FTC در زمینه‌ی امنیت سایبری فعالیت داشت.

آنچه باعث جنجالی شدن شخصیت جان مک‌آفی در رسانه‌ها و فضای مجازی شد، سخنان وی در مورد رمزارزها و به‌خصوص آینده‌ی بیت کوین بود. در جولای ۲۰۱۷ مک‌آفی مدعی شد که قیمت بیت کوین تا سال ۲۰۲۰ به ۵۰۰ هزار دلار می‌رسد. با وجود رشد موقتی بیت کوین، شرایط برای این رمز ارز در ماه نوامبر ۲۰۱۷ به حالت نزولی درآمد؛ اما مک‌آفی ادعای جاه‌طلبانه‌تری کرد و گفت ارزش بیت کوین در سال ۲۰۲۱ از مرز ۱ میلیون دلار خواهد گذشت.

جالب است بدانید که مک‌آفی وعده داده بود اگر پیش‌بینی وی در مورد قیمت بیت کوین محقق نشود دست به اقدامی غیر قابل تصور در پخش زنده‌ی شبکه‌ی ملی ایالات متحده خواهد زد. البته نه ارزش بیت کوین به رقمی که مک‌آفی تخمین زده بود رسید و نه وی وعده‌ای که داده بود انجام داد.

کمی بعد، مک‌آفی مورد اتهامات شدیدی قرار گرفت که یکی از آن‌ها فرار مالیاتی از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ بود. همچنین به او اتهام وارد شد که با تشویش اذهان عمومی توانسته است بازار رمزارزها را ملتهب و دارایی خود را بیشتر کند. در اکتبر سال ۲۰۲۰ زمانی که مک‌آفی از ایالات متحده خارج شد و به اسپانیا سفر کرد، مقامات این کشور وی را در فرودگاه دستگیر کردند و به زندان بردند.

مک‌آفی در یکی از زندان‌های اسپانیا محبوس شد تا دادگاه عالی این کشور در مورد سرنوشت وی تصمیم بگیرد.Cointelegraph گزارش می‌دهد که مک‌آفی ۷۵ ساله در سلولش خود را حلق‌آویز کرده است. مک‌آفی در طول دوران حبس از طریق حساب شخصی توییتر با دنبال‌کنندگان خود در ارتباط بود و شرایط مختلف زندگی شخصی و اتفاقات زندان را با کاربران توییتر به اشتراک قرار می‌داد.

در توییتی، مک‌آفی گفته بود تمامی دارایی خود در زمینه‌ی رمزارز را از دست داده است و بیشتر دوستان جان نیز وی را طرد کرده‌اند. روز چهارشنبه، دادگاه اسپانیا رأی استرداد مک‌آفی به ایالات متحده را صادر کرد. مک‌آفی در گذشته گفته بود بسیاری از اتهامات وی جنبه‌ی سیاسی دارد و اگر به ایالات متحده فرستاده شود، باید تا پایان عمر خود در پشت میله‌های زندان زندگی کند.

منبع cointelegraph
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده