احتمال افزایش قیمت محصولات آینده اپل به دلیل آلودگی گسترده تأسیسات حافظه

جمعه ۲۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۰
مطالعه 2 دقیقه
گفته می‌شود به‌دلیل آلودگی گسترده‌ی تأسیسات تولید حافظه کیوکسیا، ممکن است قیمت تراشه‌های NAND را تا ۱۰ درصد افزایش دهد.
تبلیغات

اپل در بسیاری از محصولاتش نظیر کامپیوترهای مک، آیفون، آیپد و... از تراشه‌های NAND شرکت Kioxia (بخش حافظه سابق توشیبا) استفاده می‌کند؛ بنابراین وجود اختلال در زنجیره تأمین حافظه‌های پرسرعت یادشده می‌تواند برای این شرکت بسیار گران تمام شود. اکنون گفته می‌شود که تأسیسات تولید حافظه کیوکسیا با آلودگی گسترده‌ای مواجه شده است که می‌تواند هزینه‌ها را تا ۱۰ درصد افزایش دهد.

از قرار معلوم، آلودگی در تأسیسات دو کارخانه‌ی ژاپنی مشترک کیوکسیا و وسترن دیجیتال رخ داده و حداقل ۶.۵ اگزابایت (هر اگزابایت = یک‌میلیارد گیگابایت) حافظه فلش از دست رفته است. شرکت تحقیقاتی ترندفورس می‌گوید که مشکلات لجستیکی یا نوسانات قیمت می‌تواند بر بازار رایانه‌های شخصی در چند ماه آینده تأثیر بگذارد و این در حالی است که تولید سایر محصولات نیمه‌هادی از قبل نیز با مشکل دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

جالب است بدانید که وسترن دیجیتال و Kioxia در‌ مجموع حدود ۳۰ درصد از بازار فلش NAND را در‌ اختیار دارند؛ بنابراین نه‌تنها اپل، بلکه سایر شرکت‌های تولیدکننده سخت‌افزار نیز تحت‌تأثیر قرار خواهند گرفت. در این مقطع، عامل آلودگی تأسیسات در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و مشخص نیست که تولید چه زمانی از سر گرفته خواهد شد.

به‌طور کلی، به‌نظر نمی‌رسد که محصولات کنونی اپل با افزایش قیمت مواجه شوند؛ اما ازآنجاکه هزینه‌ی خرید تراشه‌های حافظه افزایش خواهد یافت، همیشه این احتمال وجود دارد که قیمت محصولات آینده هرچند ناچیز افزایش یابد. البته گمان می‌رود که با مشکل حادی مواجه نباشیم و طی ماه‌های آینده خطوط تولید به حالت عادی خود بازگردند؛ ازاین‌رو اپل می‌تواند افزایش قیمت‌ها را به مصرف‌کنندگان تحمیل نکند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات