عملکرد مطلوب مک بوک ایر با تراشه M1 اپل در بنچمارک انتوتو

چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۵
مطالعه 3 دقیقه
نتایج آزمایش‌های صورت‌گرفته نشان می‌دهد که مک‌بوک ایر اپل توانسته است در بنچمارک انتوتو، امتیازی فراتر از یک میلیون کسب کند.

چندی پیش اپل جدیدترین محصولات خود را به علاقه‌مندان معرفی کرد که شامل لپ‌تاپ‌های جدیدی از سری مک‌بوک می‌شود؛ اما آنچه محصولات جدید کوپرتینویی‌ها را از مدل‌های دیگر متمایز می‌سازد، برخورداری مدل‌های به‌روزشده از تراشه M1 اپل باست. تراشه M1 اپل مانند تراشه‌های سری A که در آیفون و محصولات دیگر کوپرتینویی‌ها استفاده می‌شود، پردازنده‌ای است که اپل وظیفه طراحی آن را به عهده دارد و تنها مرحله تولید انبوه آن به شرکت دیگری سپرده می‌شود.

M1 اپل درواقع تراشه‌ای است که جایگزین پردازنده‌های اینتل شده و به ‌نظر می‌رسد توانسته است نسبت به محصولات اینتل موفق‌تر ظاهر شود؛ این موضوعی را می‌توان در نتایج بنچمارک انتوتو مشاهده کرد. اخیرا گزارشی منتشر شده است که مک‌بوک ایر جدید اپل توانسته است در بنچمارک انتوتو نسخه ۸، امتیازی فراتر از یک میلیون به دست آورد. برای آزمایش از نسخه iOS بنچمارک انتوتو استفاده شده است؛ زیرا سیستم‌عامل macOS Big Sur می‌تواند برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های iOS را  بدون نیاز به شبیه‌ساز اجرا کند.

در بنچمارک، نام دستگاه به اشتباه آیپد پرو با سیستم‌عامل iOS 14.2 ثبت شده است؛ اما امتیازهای قبلی که مدل‌های مختلف آیپد پرو به دست آورده‌اند، صحت این موضوعی را رد می‌کند. درواقع به دلیل اینکه بنچمارک انتوتو در حال‌ حاضر با مک‌بوک ایر جدید و به‌خصوص سیستم‌عامل macOS Big Sur سازگار نشده است، دستگاه مد نظر را نسخه‌ای از آیپد پرو در نظر می‌گیرد.

در مقایسه‌ای کوتاه می‌توان اشاره کرد که مک‌بوک ایر جدید توانسته است در بخش عملکرد پردازنده مرکزی ۵۰ درصد و در بخش پردازنده گرافیکی ۴۵ درصد سریع‌تر از  آیپد پرو ۴ باشد. پردازنده M1 در مقایسه با پردازنده A14 که در محصولات اخیر اپل استفاده می‌شود، توانسته است برتری خود را اثبات کند؛ برای مثال می‌توان امتیاز مک‌بوک ایر را با مدل‌های مختلف سری آیفون ۱۲ یا مدل‌های سری آیپد پرو در جدول زیر مقایسه کرد.

هردو پردازنده A14 و M1 از لیتوگرافی ۵ نانومتری بهره می‌برند؛ اما M1 از تعداد هسته‌های بیشتر استفاده می‌کند و عوامل مختلف باعث می‌شود که پردازنده M1 امکان استفاده از حداکثر توان خود را داشته باشد. ازجمله این دلایل می‌توان به محدودیت مدل‌های مختلف سری آیفون ۱۲ در ظرفیت باتری اشاره کرد.

نتایج آزمایش‌های صورت‌گرفته نشان می‌دهد که تراشه M1 در بخش پردازنده مرکزی می‌تواند ۷۸ درصد سریع‌تر از A14 مورد استفاده در آیفون ۱۲ پرو  باشد و در بخش پردازنده گرافیکی تا ۲/۵ برابر سریع‌تر است.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود