مک بوک ایر 2020 دربرابر مک بوک ایر 2019 اپل

مک بوک ایر 2020 دربرابر مک بوک ایر 2019 اپل

مک‌بوک ایر ۲۰۲۰ اپل چه تفاوت‌هایی با نسل قبل کرده است؟ در مقاله‌ی پیش‌ رو، زومیت دو نسل اخیر از لپ‌تاپ‌های سری مک‌بوک ایر را دقیق مقایسه می‌کند.

پس از مدت‌ها انتظار، اپل سرانجام نسل جدید سری‌ لپ تاپ های مک‌بوک ایر را رونمایی کرد. مک‌بوک ایر ۲۰۲۰ اپل (Apple Macbook Air 2020) تفاوت‌های متعددی درمقایسه‌با مدل سال گذشته‌ به‌خود دیده است که از بین آن‌ها می‌توانیم به پردازنده‌ی مرکزی قدرتمندتر و حافظه ذخیره‌سازی بیشتر و صفحه‌کلید جدید با مکانیزم قیچی اشاره کنیم. تمامی این‌ها در حالی اتفاق افتاده‌ است که مدل پایه‌ی مک‌بوک ایر امسال قیمتی ارزان‌تر از مدل پایه‌ی مک‌بوک ایر ۲۰۱۹ (Apple MacBook Air 2019) دارد.

شاید بتوان مهم‌ترین به‌روزرسانی اعمال‌شده در مک‌بوک ایر ۲۰۲۰ را تغییرات صفحه‌کلید آن دانست. کاربران و کارشناسان بارهاوبارها از مکانیزم پروانه‌ایِ صفحه‌کلیدهای اپل انتقاد کرده بودند و پس از مدت‌ها، این شرکت سرانجام به استفاده از مکانیزمی دیگر روی آورد. مکانیزم سوئیچ قیچی که پیش‌تر در مک‌بوک پرو ۱۶ اینچ شاهدش بودیم، عملکردی بسیار بهتر دارد. از صفحه‌کلید جدید اپل با نام «مجیک کیبورد» (Magic Keyboard) یاد می‌کنند. به‌غیر از این صفحه‌کلید،‌ مک‌بوک ایر ۲۰۲۰ شباهت‌های دیگری به مدل سال گذشته دارد. به‌طورکلی، تغییرات اعمال‌شده در مک‌بوک ایر ۲۰۲۰ به‌اندازه‌ای است که این لپ‌تاپ را به گزینه‌ی خرید منطقی تبدیل می‌کنند. حتی اگر قیمت مک ‌بوک ایر ۲۰۲۰ در‌مقایسه‌با مدل ۲۰۱۹ درحدود ۱۰۰ دلار کاهش پیدا نمی‌کرد، این لپ‌تاپ همچنان گزینه‌ی مناسبی برای خرید به‌شمار می‌آمد.

مک بوک ایر 2020 اپل / Apple MacBook Air 2020

مک‌بوک ایر ۲۰۲۰ اپل

شماری از کارشناسان معتقد هستند صفحه‌کلید به‌کاررفته در مک‌بوک ایر ۲۰۲۰ می‌تواند در نقش برگ برنده برای این لپ‌تاپ ظاهر شود و روی فروش آن تأثیر بسزایی بگذارد. مک‌بوک ایر سال گذشته صفحه‌کلیدی با مکانیزم پروانه‌ای داشت که بسیاری از کاربران آن را صفحه‌کلیدی نه‌چندان کارآمد می‌شناختند. هنگام عرضه‌ی مک‌بوک پرو ۱۶ اینچ در نوامبر ۲۰۱۹، بازگشت مکانیزم سوئیچ قیچی را شاهد بودیم. به‌دنبال عرضه‌ی لپ‌تاپ یادشده، استقبال چشمگیری از صفحه‌کلید آن شد و کاربران بسیاری از آن رضایت داشتند. با درنظرگرفتن این موضوع، کاربران فراوانی انتظار داشتند اهالی کوپرتینو در مک‌بوک ایر جدید و نسل جدید مک‌بوک پرو ۱۳ اینچ به استفاده از این صفحه‌کلید روی بیاورند. در مکانیزم سوئیچ قیچی، کلیدها مسیری طولانی‌تر طی می‌کنند و سروصدای کمتری دارند. به‌طورکلی، این صفحه‌کلید بسیار قابل‌اتکا است.

هنگام بسته‌بودن لپ‌تاپ، مک‌بوک ایر ۲۰۲۰ و مک‌بوک ایر ۲۰۱۹ از یکدیگر تشخیص‌دادنی نیستند. افزون‌بر‌این، نمایشگر به‌کاررفته در هر دو محصول شبیه به‌هم است و این موضوع درباره‌ی ابعاد کلی آن‌ها نیز صدق می‌کند. اپل حتی با وجود مهاجرت از مکانیزم پروانه به مکانیزم سوئیچ قیچی، بدنه‌ی مک‌بوک ایر ۲۰۲۰ را از لحاظ اندازه دستخوش تغییر نکرده است. همچنین، مک‌بوک ایر ۲۰۲۰ در‌مقایسه‌با مک‌بوک ایر ۲۰۱۹ درگاه‌ تاندربولت ۳ بیشتری ندارد و همچنان از دو درگاه بهره می‌ببرد. علاوه‌بر‌این، دوربین جلویی مک‌بوک ایر ۲۰۲۰ همچون نسل قبل است و ویدئو را با وضوح 720p ضبط می‌کند. 

مک‌بوک ایر ۲۰۲۰ با ۱/۲۹ کیلوگرم وزن، اندکی سنگین‌تر از مک‌بوک ایر ۲۰۱۹ است که ۱/۲۵ کیلوگرم وزن داشت؛ البته این تغییر چندان محسوس نخواهد بود. نکته‌ی جالب‌ به کاهش عمر باتری مک‌بوک ایر ۲۰۲۰ مربوط می‌شود. اپل می‌گوید لپ‌تاپ جدیدش هنگام وب‌گردی عمومی پس از هربار شارژ، حداکثر ۱۱ ساعت دوام می‌آورد. این در حالی است که عدد یادشده برای مک‌بوک ایر ۲۰۱۹ اپل ۱۲ ساعت بود. با‌این‌حال، فراموش نکنید نسل جدید لپ‌تاپ‌های سری مک‌بوک ایر به تنوع بیشتری از پردازنده‌های مرکزی مجهز شده است.

مک‌بوک ایر ۲۰۱۹ فقط با پردازنده‌ی دوهسته‌ای Core i5 اینتل عرضه شده بود که فرکانس پردازشی ۱/۶ گیگاهرتز داشت؛ درحالی‌که مدل پایه‌ی مک‌بوک ایر ۲۰۲۰ از پردازنده‌ی دوهسته‌ای Core i3 اینتل با فرکانس ۱/۱ گیگاهرتز استفاده می‌کند. درصورت تمایل، کاربر می‌تواند مک‌بوک ایر ۲۰۲۰ را با پردازنده‌های دیگری ازجمله پردازنده‌ی دوهسته‌ای Core i7 با فرکانس ۱/۲ گیگاهرتز تهیه کند.

اپل در حافظه‌ی ذخیره‌سازی لپ‌تاپ جدیدش نیز تغییراتی درمقایسه‌با قبل اعمال کرده است. برخلاف انتظارمان، مدل پایه‌ی مک‌بوک ایر ۲۰۲۰ با ۲۵۶ گیگابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی SSD روانه‌ی بازار می‌شود که دوبرابر مدل پایه‌ی مک‌بوک ایر ۲۰۱۹ است. بیشترین میزان حافظه‌ی ذخیره‌سازی نیز دوبرابر شده است و این‌بار اگر کاربران بخواهند، می‌توانند مک‌بوک ایر جدید را با دوترابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی SSD بخرند. باوجوداین‌، حافظه‌ی رم مدل‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۱۹ مثل هم است و تغییری در آن‌ها دیده نمی‌شود. لپ‌تاپ‌های یادشده حداقل ۸ و حداکثر ۱۶ گیگابایت حافظه‌ی رم دارند. 

Apple MacBook Air MVFM2 2019

مک‌بوک ایر ۲۰۱۹ اپل

شاید بتوان مهم‌ترین نکته‌ی سخت‌افزاری مربوط به مک‌بوک ایر ۲۰۲۰ را پشتیبانی از مانیتور خارجی به‌شمار آورد. لپ‌تاپ مذکور همچون مدل سال ۲۰۱۹ می‌تواند محتوای بصری را روی یک نمایشگر 5K با وضوح ۵،۱۲۰ در ۲،۸۸۰ پیکسل و دو نمایشگر 4K با وضوح ۴،۰۹۶ در ۲،۳۰۴ پیکسل نمایش دهد. تمامی این محتوا روی نمایشگرهای یادشده با نرخ نوسازی ۶۰ هرتز به‌نمایش درمی‌آیند. مک‌بوک ایر ۲۰۲۰ و ۲۰۱۹ از این حیث کاملا شبیه هستند؛ اما مدل ۲۰۲۰ افزون‌براین، می‌تواند محتوای بصری را روی یک نمایشگر 6K با وضوح ۶،۰۱۶ در ۳،۳۸۴ پیکسل نیز به‌تصویر بکشد. به‌عبارت‌دیگر، مک‌بوک ایر جدید کاملا با مانیتور Pro Display XDR اپل سازگار است. توانایی نمایش محتوا روی نمایشگر 6K به‌دلیل بهره‌مندی مک‌بوک ایر ۲۰۲۰ از پردازنده‌ی گرافیکی Iris Plus اینتل به‌جای UHD Graphics 617 به‌دست آمده است. 

مک‌بوک ایر ۲۰۲۰ اپل هم‌اکنون با قیمت پایه‌ی ۹۹۹ دلار در بازار موجود است. درادامه، مقایسه‌ی عمیق این لپ‌تاپ با مدل سال ۲۰۱۹ را می‌توانید مشاهده کنید. اگر به چنین مقایسه‌هایی علاقه‌مند هستید، می‌توانید وارد بانک محصولات زومیت شوید. در این بخش از سایت، امکان مشاهده‌ی مشخصات فنی و تصاویر انواع محصولات الکترونیکی نظیر لپ‌تاپ و گوشی هوشمند و تبلت فراهم شده است.

مقایسه‌ی مک‌بوک ایر ۲۰۲۰ و مک‌بوک ایر ۲۰۱۹
پارامتر / نام لپ‌تاپمک‌بوک ایر ۲۰۲۰ اپلمک‌بوک ایر ۲۰۱۹ اپل
قیمت پایه۹۹۹ دلار۱،۰۹۹ دلار
صفحه‌نمایش۱۳/۳ اینچ LED دارای نور پس‌زمینه با پنل IPS، وضوح ۲،۵۶۰ در ۱،۶۰۰ پیکسل با تراکم ۲۲۷ پیکسل در هر اینچ، توانایی نمایش میلیون‌ها رنگ، پشتیبانی از فناوری True Tone ۱۳/۳ اینچ LED دارای نور پس‌زمینه با پنل IPS، وضوح ۲،۵۶۰ در ۱،۶۰۰ پیکسل با تراکم ۲۲۷ پیکسل در هر اینچ، توانایی نمایش میلیون‌ها رنگ، پشتیبانی از فناوری True Tone 
پشتیبانی از مانیتور خارجینمایشگر 6K (نظیر Pro Display XDR) با وضوح ۶،۰۱۶ در ۳،۳۸۴ پیکسل و نرخ نوسازی ۶۰ هرتز، نمایشگر 5K با وضوح ۵،۱۲۰ در ۲،۸۸۰ پیکسل و نرخ نوسازی ۶۰ هرتز، دو نمایشگر 4K با وضوح ۴،۰۹۶ در ۲،۳۰۴ پیکسل و نرخ نوسازی ۶۰ هرتزیک نمایشگر 5K با وضوح ۵،۱۲۰ در ۲،۸۸۰ پیکسل و نرخ نوسازی ۶۰ هرتز، دو نمایشگر 4K با وضوح ۴،۰۹۶ در ۲،۳۰۴ پیکسل و نرخ نوسازی ۶۰ هرتز
پردازنده‌ی گرافیکیIntel Iris Plus Graphics Intel UHD Graphics 617
ابعاد۰/۴۱ تا ۱/۶۱ در ۳۰/۴۱ در ۲۱/۲۴ سانتی‌متر۰/۴۱ تا ۱/۶۱ در ۳۰/۴۱ در ۲۱/۲۴ سانتی‌متر
وزن۱/۲۹ کیلوگرم۱/۲۵ کیلوگرم
ضعیف‌ترین پردازنده‌ی مرکزیپردازنده‌ی نسل دهمی دو هسته‌ای Core i3 اینتل با فرکانس ۱/۱ گیگاهرتزپردازنده‌ی نسل هشتمی دو هسته‌ای Core i5 اینتل با فرکانس ۱/۶ گیگاهرتز
قوی‌ترین پردازنده‌ی مرکزیپردازنده‌ی نسل دهمی چهار هسته‌ای Core i7 اینتل با فرکانس ۱/۲ گیگاهرتزپردازنده‌ی نسل هشتمی دو هسته‌ای Core i5 اینتل با فرکانس ۱/۶ گیگاهرتز
حافظه‌ی رم۸ گیگابایت برای مدل پایه، ۱۶ گیگابایت برای قدرتمندترین مدل۸ گیگابایت برای مدل پایه، ۱۶ گیگابایت برای قدرتمندترین مدل
حافظه‌ی ذخیره‌سازی SSD۲۵۶ گیگابایت برای مدل پایه، ۲ ترابایت برای قدرتمندترین مدل۱۲۸ گیگابایت برای مدل پایه، ۱ ترابایت برای قدرتمندترین مدل
عمر باتریحداکثر ۱۱ ساعت با وب‌گردی معمولیحداکثر ۱۲ ساعت با وب‌گردی معمولی
دوربین جلویی720p FaceTime HD720p FaceTime HD
درگاهدو عدد تاندربولت ۳دو عدد تاندربولت ۳

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره‌ی مک‌بوک ایر مدل ۲۰۲۰ اپل چیست؟

قیمت لپ تاپ، قیمت مک بوک و مشخصات فنی و هر اطلاعات موردنیاز دیگر برای خرید ارزان‌ و آگاهانه‌ی انواع مک‌بوک‌های اپل را در بخش محصولات زومیت بیابید. در این بخش، علاوه‌بر مشخصات فنی دقیق و پاسخ به پرسش‌های شما، امکان مقایسه‌ی دو یا چند محصول درکنار گالری تصاویر رسمی محصولات دردسترس خواهد بود.

منبع appleinsider
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده