برای تور استانبول لیر بخریم یا دلار؟

برای تور استانبول لیر بخریم یا دلار؟

یکی از مهم‌ترین سؤال‌هایی که ذهن هر گردشگری را در تور استانبول به خود مشغول می‌کند، این است که به‌عنوان پول نقد با خود لیر ترکیه ببرند یا دلار؟

شهر استانبول، پایتخت فرهنگی کشور ترکیه، یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در جهان است که هر سال گردشگران زیادی را به‌سمت خود می‌کشاند. تاریخ و فرهنگ غنی و جاهای دیدنی استانبول از مساجد و موزه‌ها گرفته تا مراکز خرید و اماکن تفریحی، آن‌قدر جذاب هستند که هر گردشگری را عاشق این شهر خواهند کرد. 

سؤال‌های بسیاری در سفر به استانبول وجود دارند؛ اما شاید یکی از مهم‌ترین آن‌ها این باشد که چه ارزی را با خود به‌همراه ببریم؟ لیر ترکیه یا دلار؟ لیر، واحد پول ترکیه است و هر لیر، معادل صد کروش است. پول کشور ترکیه به‌شکل اسکناس‌های پنج، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ لیره‌ای و سکه‌های یک لیره‌ای و همچنین سکه‌های پنج، ۱۰، ۲۵ و ۵۰ کروشی در دسترس است. در ادامه با ما همراه باشید تا به پاسخ این سؤال مهم پی ببریم که چه ارزی را در سفر به ترکیه به‌صورت شخصی یا با تور استانبول به‌عنوان پول نقد به‌همراه ببریم.

برای سفر به ترکیه لیر به‌ صرفه‌تر است یا دلار؟

همان‌طور که می‌دانید، دلار یک ارز بین‌المللی است و می‌توان آن را در هر کشوری تبدیل کرد. در ضمن اگر درباره نرخ تبدیل ارز دلار و لیر کمی تحقیق کنید، متوجه می‌شوید که بهتر است در سفر به استانبول دلار بخرید و آن را در ترکیه به لیر تبدیل کنید. البته فراموش نکنید که باید مقداری لیر (حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ لیر) نیز همراه داشته باشید تا بتوانید قبل از رفتن به صرافی و تبدیل پول، خرج و مخارج و هزینه حمل و نقل خود را بدهید. در ضمن در هر بار تبدیل ارز در استانبول به مقدار نیاز خود لیر بخرید و همه دلارهای خود را یک‌باره به لیر تبدیل نکنید؛ اما چرا استفاده از دلار در ترکیه بهتر است؟

اسکناس ۱۰۰ دلاری آمریکا

منبع عکس: همشهری آنلاین

یکی از دلایل بهتر بودن دلار این است که نرخ تبدیل ارز در ایران و ترکیه متفاوت است و ارز لیر نیز در برابر دلار افت دارد و مدام در حال نوسان است؛ پس در یک سفر چند روزه در استانبول ممکن است ارزش لیر تغییر کند. بنابراین اگر شما همه بودجه خود را لیر بخرید، ضرر خواهید کرد. خرید دلار از یک جنبه دیگر نیز سودآور است. اگر پولتان اضافه آمد، پس از برگشت به ایران می‌توانید آن را با نرخ بهتری به ریال تبدیل کنید؛ اما در صورت خرید لیر، در زمان تبدیل لیر به ریال نیز ضرر می‌کنید. با وجود تمام این نکات باید بدانید که در برخی از مواقع، لیر، ارز مناسب‌تری در سفر به استانبول است؛ اما چه زمان‌هایی لیر ترکیه بیشتر از دلار برای ما مناسب‌تر است؟

چه زمانی داشتن لیر برای سفر به ترکیه مناسب‌تر است؟

در ایام تعطیل کشور ترکیه مانند عید فطر، عید قربان و کریسمس و همچنین در فصل حراجی‌ها، بهتر است در سفر به استانبول، لیر به‌همراه ببرید؛ زیرا در این زمان از سال، صرافی‌ها با نرخ‌های غیرواقعی و غیر منصفانه دلار شما را به لیر تبدیل می‌کنند. پس اگر قرار است در این ایام از سال به ترکیه سفر کنید، بهتر است از ایران لیر بخرید و خود را درگیر تبدیل ارز در استانبول نکنید.

با صرفه‌ترین تبدیل ارز در کجا انجام می‌شود؟

برای تبدیل کردن پول خود به لیر، چند گزینه پیش روی شما است که در میان آن‌ها می‌توان به بانک‌ها و صرافی‌های ترکیه، جواهر فروشی‌ها، هتل‌ها و فروشگاه‌های برندهای معروف اشاره کرد. بانک‌های ترکیه به‌صرفه‌تر از صرافی‌ها هستند؛ زیرا در روزهای کاری، بانک‌ها با نرخ ارزی نزدیک به آنچه بانک مرکزی اعلام کرده است، پول شما را تبدیل می‌کنند و پس از پایان ساعات کاری بانک‌ها، نرخ ارز در بازار با نوسانات روبه‌رو می‌شود. پروسه تبدیل ارز در بانک‌ها بسیار ساده است و کافی است که شما در ساعات اداری و کاری به بانک مراجعه کنید و خریدوفروش ارز را در آنجا و به‌صورت حضوری انجام دهید.

اسکناس ۱۰۰ لیری ترکیه

منبع عکس: همشهری آنلاین

شما همچنین می‌توانید به صرافی‌های ترکیه که به آن‌ها «دوویز» (Doviz) گفته می‌شود، مراجعه کنید و پول خود را بدون پرداخت کمیسیون به لیر تبدیل کنید. جلوی در صرافی‌ها، تابلوهای بزرگی وجود دارد که نرخ لحظه‌ای ارزهای مختلف را نشان می‌دهند و شما می‌توانید با مقایسه قیمت‌ها به‌راحتی تصمیم بگیرید که پول خود را کجا تبدیل کنید.

یک گزینه دیگر تبدیل کردن پول در فروشگاه‌های برندهای مشهور مانند مانگو، ال‌سی‌وایکیکی و غیره است. با خرید یک جنس کوچک و ارزان‌قیمت به این فروشگاه‌ها دلار بدهید و بقیه پول خود را قیمت بسیار عالی به لیر تبدیل کنید. در زمان اضطرار و عدم دسترسی به هیچ یک از گزینه‌های ذکر شده، به جواهرفروشی‌ها مراجعه کنید یا از بخش خدمات هتل بخواهید تا شماره مراکز تبدیل ارز در هتل را در اختیار شما قرار دهد. یک نکته حائز اهمیت دیگر این است که تبدیل ارز در روزهای آخر هفته به‌صرفه نیست؛ پس اگر دو روز اول سفر شما مصادف با شنبه و یکشنبه است، به‌اندازه این دو روز در ایران لیر تهیه کنید.

کدام صرافی‌های ترکیه برای تبدیل ارز منصف‌تر هستند؟

یکی از سؤال‌های متداول در میان گردشگران تور استانبول این است که در صورت به‌همراه بردن دلار، در کدام صرافی پول خود را به لیر تبدیل کنند تا ضرر نکنند. سه قانون را در تبدیل ارز در استانبول فراموش نکنید؛ اول اینکه فقط به صرافی‌های معتبر مراجعه کنید و اگر تمام صرافی‌ها بسته بودند، ارز خود را خارج از صرافی تبدیل نکنید. دومین قانون این است که به‌هیچ‌وجه به صرافی‌های فرودگاه و مراکز خرید یا خدمات تبدیل ارز در هتل‌های استانبول اطمینان نکنید؛ زیرا نرخ تبدیل ارز در این صرافی‌ها به‌صرفه نیست و در برخی موارد برای تبدیل پول خود در هتل، باید هزینه ایاب و ذهاب کارمند صرافی را نیز پرداخت کنید. قانون سوم نیز این است که قبل از تبدیل دلار به لیر، نرخ صرافی‌های مختلف را در استانبول مقایسه کنید تا بتوانید ارز خود را در به‌صرفه ترین حالت تبدیل کنید.

به خاطر داشته باشید که صرافی‌های اطراف بازار بزرگ استانبول یا «کاپالی چارشی» منصف‌تر هستند؛ زیرا صرافی‌های کوچک و بزرگ بسیاری در این منطقه وجود دارد و شما می‌توانید علاوه بر مقایسه نرخ تبدیل ارز آن‌ها، از رقابت بین صرافی‌ها در جذب مشتری به نفع خود استفاده کنید. 

چه مقدار پول با خودمان به ترکیه ببریم؟

مسجد سلیمانیه در منطقه سلطان احمد

منبع عکس: همشهری آنلاین

به‌غیر از قیمت تور ترکیه، تصمیم‌گیری درباره مقدار پولی که هر گردشگری باید با خود به‌همراه ببرد، به‌طور مستقیم به سبک و هدف سفر وی به استانبول بستگی دارد. قطعا هر گردشگری با پول بیشتر می‌تواند خرید بیشتری از فروشگاه‌ها کند، در رستوران‌های بهتری غذا بخورد و تفریحات جذاب‌تری را تجربه کند. به‌طور متوسط می‌توان گفت که هر گردشگر به‌ازای هر روز اقامت در استانبول، به حدود ۲۰ تا ۵۰ دلار نیاز دارد؛ اما آیا گردشگران گزینه دیگری به غیر از به‌همراه بردن پول نقد دارند؟ 

استفاده از کارت‌های اعتباری در ترکیه بین گردشگران بسیار رایج است. اگر به کارت‌های بین‌المللی اعتباری مانند مستر کارت، ویزا کارت و امریکن اکسپرس دسترسی دارید، به‌راحتی می‌توانید از دستگاه‌های خودپرداز پول برداشت کنید یا در فروشگاه‌ها کارت بکشید؛ اما باید بدانید که بسیاری از رستوران‌ها، کافه‌ها، موزه‌ها، وسایل حمل و نقل عمومی، جاذبه‌های گردشگری و مراکز تفریحی ترجیح می‌دهند که پول نقد دریافت کنند. چک‌های مسافرتی در سفر به ترکیه، یک گزینه دیگر هستند. البته بانک‌های ترکیه برای تبدیل چک مسافرتی به پول نقد، کمیسیون زیادی می‌گیرند؛ بنابراین بهتر است که فقط از چک‌‌های مسافرتی با واحد پوند استرلینگ، یورو یا دلار آمریکا استفاده کنید. 

در انتها پیشنهاد می‌کنیم که اگر قصد خرید تور مسافرتی استانبول را دارید، حتما قبل از خرید سری به وب‌سایت رسمی کجارو بزنید تا با مشاهده تورهای مسافرتی ترکیه آژانس‌های مختلف ایران، بهترین انتخاب را داشته باشید.

منبع عکس کاور: agoda.com

منبع کجارو
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده