به همراه داشتن چه وسایلی در هواپیما ممنوع است؟

چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
آگاهی از اقلام ممنوعه در هواپیما بسیار اهمیت دارد و می‌تواند از به دردسر افتادن مسافران در قسمت کنترل امنیت فرودگاه جلوگیری کند.
تبلیغات
مقاله‌های مرتبط:

  مسافران اغلب توسط تغییرات ایجادشده در قوانین و دستور‌العمل‌های شرکت‌های هواپیمایی، سر‌درگم و گمراه می‌شوند. نبردن برخی موارد ممنوعه به هواپیما، محدودیت‌هایی منطقی هستند. به‌طور کلی تمام مواردی که به‌صورت بالقوه می‌توانند خطر‌ساز باشند، قرار دادنشان در چمدان و بردنشان به هواپیما ممنوع است، مگر اینکه مجوز لازم برای این کار را داشته باشید.

  اگر در مورد وسیله‌ای که در فهرست ممنوعه وجود ندارد، شک دارید؛ می‌توانید جهت حصول اطمینان، به هنگام خرید بلیط هواپیما از شرکت هواپیمایی مورد‌نظرتان پرس‌وجو کنید. همچنین، می‌توانید برای آگاهی از آخرین قوانین و محدودیت‌ها با مدیریت امنیت حمل‌و‌نقل (TSA) تماس بگیرید. اقلام ممنوعه را می‌توانیم به‌صورت زیر دسته‌بندی کنیم.

  اقلام ممنوعه در هواپیما

  اشیای تیز

  اجسام تیزی که حملشان در کیف دستی ممنوع است، شامل موارد زیر می‌شود:

  • جعبه برش، یخ شکن، چاقو، ساطور، تیغ ریش تراشی، شمشیر، تیغ و قیچی‌ با تیغه‌های بلند‌تر از ۱۰ سانتی‌متر.
  • چاقوی پلاستی با لبه‌ی گرد مجاز است. اشیای تیز اگر غلاف داشته باشند یا به دورشان چیزی بسته شده باشد، می‌توانند در چمدان‌ قرار بگیرند.
  اقلام ممنوعه در هواپیما

  سلاح گرم

  حمل هرگونه سلاح گرم در کیف دستی ممنوع است. داشتن باروت و امثال آنچه در کیف دستی، چه در چمدان غیر‌قانونی است. سلاح گرم و تفنگ‌های انفجاری در صورتی حمل می‌شوند که مورد بررسی قرار بگیرند، خالی از گلوله باشند و در محفظه‌ای بسته با بدنه‌ی محکم قرار داده شوند. تفنگ‌های بادی محکم نیز در صورتی که سیلندر هوایشان خارج شده باشد، می‌توانند در چمدان قرار بگیرند. سایر مهمات هم ممکن است قرار‌دادنشان در چمدان ایرادی نداشته باشد، اما قوانین مربوط‌به این مورد در هر شرکت هواپیمایی متفاوت است. اقلامی نظیر فندک تفنگی، قطعات اسلحه، تفنگ ساچمه‌ای، کپی واقعی از اسلحه، تفنگ و تپانچه‌ی آموزشی قرار‌دادنشان در چمدان مجاز است.

  لوازم دفاع شخصی و هنر‌های رزمی

  لوازم دفاع شخصی و هنر‌های رزمی نباید در کیف دستی قرار بگیرند. وسایلی از این قبیل که می‌توان در چمدان قرار داد شامل موارد زیر می‌شود:

  • چماق و گرز، اسپری فلفل، ستاره‌ی پرتابی نینجا، باتوم، تفنگ شوکر، پنجه بوکس و سایر سلاح هنر‌های رزمی.
  • جهت جلوگیری از آسیب رساندن، گرز و اسپری فلفل باید ابزار ایمنی داشته باشند.
  اقلام ممنوعه در هواپیما

  وسایل ورزشی

  حمل اکثر تجهیزات ورزشی در کیف دستی ممنوع است. چوب بیس‌بال، تیر‌و‌کمان، چوب هاکی و لاکروس، چوب اسکی، چوب گلف، چوب بیلیارد، تفنگ نیزه‌ای باید در چمدان گذاشته شوند.

  ابزار‌آلات

  پیچ گوشتی و آچاری که طولشان ۱۸ سانتی‌متر یا کمتر باشد، می‌توانند در کیف دستی قرار بگیرند. سایر ابزار‌ها، مثل تبر، تیشه، اهرم و دیلم، چکش، دریل و مته، شوکر دامی، اره و ابزار آلاتی که طولشان بیش از ۱۸ سانتی‌متر است، باید در چمدان گذاشته شوند.

  مواد منفجره

  حمل تمامی مواد منفجره، مایعات قابل اشتعال و مواد شیمیایی مخرب و خطرناک هم در کیف دستی و هم در چمدان ممنوع است. اقلام ممنوعه شامل کلاهک‌های انفجاری، دینامیت، منور، نارنجک، مواد آتش‌زا، قوطی اسپری عطر و رنگ و...، هرگونه سوخت مثل بنزین و گاز، هرگونه کبریت، فندک، تینر، ماده‌ی سفید کننده و کلر می‌شود. سایر مواد منفجره و قابل اشتعال که در این جا ذکر نشد هم ممنوع هستند. برای اطمینان می‌توانید با شرکت هواپیمایی مد نظرتان تماس بگیرید.

  اقلام ممنوعه در هواپیما

  مقدار مایعات

  مایعات با حجم محدود می‌توانند در چمدان حمل شوند. مایعات باید در بطری‌هایی که حداکثر وزنشان ۱۰۰ گرم باشد، ریخته شوند. همه‌ی بطری‌ها باید در داخل کیسه‌های مخصوص (کیسه‌هایی که حجمشان به اندازه‌ی یک لیتر است و با زیپ باز و بسته می‌شوند) قرار بگیرند. هر نفر فقط می‌تواند یک کیسه داشته باشد. شیر مادر، مواد شیمیایی و دارویی مشمول این قانون نمی‌شوند. این موارد باید در مرکز بازرسی امنیتی مورد بررسی قرار بگیرند.

  برای خرید بلیط هواپیما از ایرلاین‌‌های داخیل یا خارجی همیشه می‌توانید ازطریق موتور جستجوی پرواز کجارو، بلیط ارزان هواپیما به مقصد مورد نظر خود را یافته و از فروشنده‌های معتبر خریداری کنید.

  تبلیغات
  داغ‌ترین مطالب روز
  تبلیغات
  تبلیغات

  نظرات

  تبلیغات