با هواپیمایی کارون آشنا شوید

با هواپیمایی کارون آشنا شوید

شرکت هواپیمایی کارون (هواپیمایی نفت) قدیمی‌ترین ایرلاین غیرنظامی ایران است که پروازهای کارگو و مسافری را به مقصدهای داخلی و خارجی انجام می‌دهد.

شرکت هواپیمایی کارون (هواپیمایی نفت) یکی از قدیمی‌ترین ایرلاین‌‌های ایرانی است که پروازهای کارگو (باربری) و مسافری را در مقصدهای داخلی انجام می‌دهد. البته دامنه پروازهای این شرکت هواپیمایی محدود به داخل نبوده و دارای برنامه پروازی به کشورهای مجاور نیز است. عمده سهام شرکت هواپیمایی نفت ایران، در اختیار شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت بوده و دفتر مرکزی آن در شهر اهواز قرار دارد. همچنین، دو فرودگاه بین‌المللی اهواز و مهرآباد قطب‌های این ایرلاین چارتری محسوب می‌شوند.

اگر قصد خرید بلیط هواپیما از ایرلاین کارون (نفت) یا سایر شرکت‌های هواپیمایی را دارید، می‌توانید ازطریق موتور جستجوی پرواز کجارو، بلیط ارزان هواپیما به مقصد مورد نظر خود را یافته و به آسانی خریداری کنید.

کارون

تاریخچه

اين شركت هواپیمایی به‌عنوان اولين فعال در عرصه صنعت هوايی كشور، ابتدا با هدف پشتيباني از عمليات اكتشاف، استخراج و توسعه عملياتی در مناطق نفت‌خيز جنوب فعاليت خود را در سال ۱۳۰۵ با نام «خدمات هوايی» آغاز کرده، سپس از واحدی تحت مديريت مناطق نفت‌خيز به‌صورت شركتی مستقل ارتقاءيافته و به‌عنوان شركت حمل‌و‌نقل هوايی ايران – نفت، زير مجموعه شركت ملی نفت ايران قرار گرفت.

با پيروزی انقلاب اسلامی ايران و خروج كارشناسان و متخصصان خارجی از كشور در سال ۱۳۵۷ و متعاقب آن آغاز جنگ تحميلی، بخش وسيعی از كشور به ويژه مناطق نفت خيز جنوب و شهر آبادان (محل اصلی شركت) زير آتش دشمن قرار گرفت ؛ درآن شرايط بحرانی مهندسان، خلبانان، كارشناسان و كاركنان اين شركت درحركتی خودجوش و ايثارگرانه موفق شدند هواپيماها، تجهيزات و ادوات مربوطه را از آبادان به آغاجاری منتقل کرده و بدون نياز به متخصصان خارجی در فعاليتی نوين علاوه‌بر عمليات پروازی اقدامات ارزشمند ديگری مانند جابجايی مجروحان و امداد‌رسانی به رزمندگان را در كارنامه خود به يادگار بگذارند؛ لذا پس از پايان جنگ و به منظور ارائه خدمات مطلوب پايگاه عملياتی شركت در شهر اهواز مستقر شد.

در سال ۱۳۷۹ سهام شركت به صندوق بازنشستگی كاركنان صنعت نفت واگذار و به شركت هواپيمايی نفت ايران تغيير نام داد، نهايتاً اين شركت درسال ۱۳۵۹ باهدف توسعه ناوگان و معرفی خود به عموم و ارائه خدمات مطلوب‌تر به تمامی آحاد جامعه نام خود را به شركت هواپيمايی كارون تغيير داد.

کارون

ناوگان هوایی

این شرکت در حال حاضر، دارای چهار فروند هواپیمای فوکر 100 با ظرفیت یک‌صد نفر و چهار فروند فوکر 50 با ظرفیت پنجاه نفر است.

بار مجاز

در پروازهای داخلی هواپیمایی نفت وزن بار مجاز رایگان برای مسافران ۲۰ کیلوگرم است.

کارون

مقاصد پروازی هواپیمایی نفت

پروازهای کارگو و مسافری شرکت هواپیمایی کارون (نفت سابق) به مقصدهای اهواز، آبادان، اصفهان، کیش، مشهد، آغاجاری، شیراز، شهرکرد، تهران، رشت، یزد، ماهشهر، تبریز، خارک، اردبیل، عسلویه و دبی انجام می‌شوند.

سوانح هوایی

از افتخارات شركت هواپيمايی كارون اين است كه  از ابتدای تأسيس تا به امروز دارای ضريب بالای ايمنی در پروازها بوده، به‌گونه‌ای كه تاكنون هيچ سانحه‌ايی در سوابق خود نداشته و براساس آمارهای جهانی ايمن‌ترين شركت هواپيمايی خاورميانه لقب گرفته است.


منبع کجارو

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید