در سفر به هند دلار ببریم یا روپیه؟

در سفر به هند دلار ببریم یا روپیه؟

اگر به هند سفر می‌کنید، شاید با روش‌های بانکی پیچیده‌ی این کشور آشنایی کافی نداشته باشید؛ پس لازم است کمی اطلاعاتتان درباره‌ی چگونگی صرف پول هند و پرداخت هزینه‌ها در آن را بالا ببرید.

از آب‌ها و ساحل‌های جنوب هند تا شهرهای شلوغ دهلی نو و بمبئی تا کوه‌های آرامش‌بخش و معبدهای باشکوه کوهستان‌های شمال آن، کشف سرزمین‌های ناآشنا، خوردن غذاهای جدید و غرق فرهنگ غنی هند شدن، همگی بخشی از تجربه‌ی سفر هند است. شاید بازدید از ساحل‌های گرم، پیاده‌روی در تپه‌های سبز و گشت‌وگذار در شهرهای پرهیاهوی آن هزینه‌ی چندانی به شما تحمیل نکند، ولی هاستل‌ها و هتل‌هایی که می‌خواهید شب را در آن‌ها به صبح برسانید و غذایی که می‌خورید، حتما پول لازم دارد. اگر در حال برنامه‌ریزی برای سفر به هند هستید، پس این مقاله برای شما نوشته شده است تا نکته‌های مهمی را که باید در درباره‌ی پول هند و صرف مقرون‌به‌صرفه‌ی آن بدانید، به شما یادآوری کند.

واحد پول هند

پول هند

واحد پول رسمی هند، روپیه هند (نماد: ₹؛ کد: INR)، برابر با ۱۰۰ پیسه است. پول امروزی هند به یاد سکه‌های نقره‌ای (روپیا) که اولین بار توسط سلطان شیر شاه سوری در قرن شانزدهم ضرب شد و بعدها توسط امپراتوری مغول ادامه پیدا کرد، به این نام خوانده می‌شود. نماد جدید روپیه که به شکل ₹ است در سال ۲۰۱۰ معرفی شد تا آن را همتراز با سایر ارزهای مهم دنیا کند. در گذشته برای نشان دادن این واحد پول از «Rs» استفاده می‌شد که البته هنوز هم آن را در مغازه‌ها و کسب‌وکارهای کوچک خیابانی در هند زیاد می‌بینید.

اسکناس‌هایی که در حال حاضر در هند استفاده می‌شوند عبارت هستند از ۱ روپیه (صورتی و سبز)، ۵ روپیه (سبز)، ۱۰ روپیه (نارنجی)، ۲۰ روپیه (قرمز)، ۵۰ روپیه (بنفش)، ۱۰۰ روپیه (بنفش)، ۲۰۰ روپیه (زرد)، ۵۰۰ روپیه (قهوه ای) و ۲۰۰۰ روپیه (صورتی). اسکناس‌های ۱ و ۵ روپیه، کاربرد کمتری نسبت به سکه‌های معادل خود دارند، ولی هنوز هم در دست خیلی از افراد دیده می‌شوند. پول خرد هندی که به صورت سکه ضرب می‌شوند، ۵۰ پیسه (نیم روپیه، کم‌ترین واحد پولی مورد استفاده‌ی فعلی در هند است) و ۱، ۲، ۵ و ۱۰ روپیه هستند که برای خریدن چای و پرداختن کرایه‌ی ریشکاها به کار می‌آیند.

بنا به اعلام بانک مرکزی ایران، هر روپیه هند در زمان نوشتن این مطلب برابر با ۵۹۵ ریال ایران و ۰٫۰۱۴ دلار آمریکا است.

ریال، دلار یا روپیه؟

پول هند

ریال ایران اصلا پول شناخته‌شده‌ای در هند نیست و نمی‌توان این واحد پول را در سفر هند خرید و فروش کرد. در ایران هم نمی‌توانید روپیه را به‌راحتی و به قیمت مقرون‌به‌صرفه در هر صرافی پیدا کنید. بنابراین، راه معقولانه‌تر این است که ریال را در ایران به دلار و دلار را در هند به روپیه تبدیل کنید. دلار در هند نسبت به ارزهای دیگر از مقبولیت بیشتری برخوردار است و با نرخ بهتری مبادله می‌شود. در شهرها و در خیلی از روستاها، بانک‌ها و صرافی‌ها در ازای کمی کارمزد (در صورتی که کارمزد بگیرند) آماده‌ی انجام این کار هستند.

دلار آمریکا، پوند استرلینگ و یورو، بهترین ارزهای ممکن برای انتقال به هند هستند؛ به‌ویژه اگر قصد ماندن در کلکته و بمبئی را ندارید و مقصد شما، شهرهای کوچک‌تر و نقاط دورتر این کشور است.

منبع کجارو
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده