راهنمای جامع ویزای اوکراین

پنج‌شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
اوکراین یکی از کشورهای اروپایی است که شهروندان ایرانی باید قبل از سفر ویزای خود را از سفارت اوکراین در تهران دریافت کنند.
تبلیغات

اوکراین یکی از قدیمی‌ترین کشورهای اروپایی است که قدمت آن به ۴۵۰۰ سال پیش از میلاد باز می‌گردد و از این‌رو، جاذبه‌های تاریخی و طبیعی متعددی در این کشور وجود دارند. البته مردم اوکراین نیز برخوردی صمیمی با گردشگران خارجی دارند و به خوبی از آن‌ها استقبال می‌کنند. بنابراین، اوکراین گزینه مناسبی برای سفر در فصل‌های بهار و پاییز (به‌دلیل آب و هوای ملایم و مطبوع) است. ولی مانند بیشتر کشورهای جهان شهروندان ایرانی پیش از سفر به این کشور نیز باید برای تهیه ویزا از طریق سفارت اوکراین در تهران اقدام کنند.

نکته قابل‌توجه اینکه طبق اطلاعیه سفارت اوکراین، از تاریخ ۱۳۹۷/۰۴/۲۴ کلیه امور مربوط به جمع‌آوری مدارک و درخواست‌های مربوط به ویزای اوکراین از طریق دفتر خدمات ویزا انجام می‌شود. به عبارت دیگر، در مرکز ویزا فقط پشتیبانی فنی پرونده ویزاها، تامین و ارائه کمک به متقاضیان ارائه می‌شود و مانند گذشته برای صدور یا عدم صدور ویزا تصمیم‌گیری به عهده کنسول واقع در سفارت اوکراین در جمهوری اسلامی ایران است. بنابراین، کلیه شهروندان ایرانی برای سفر به اوکراین از طریق تور اوکراین می‌توانند با مراجعه به این مرکز ویزا دریافت کنند.

ویزای اوکراین

شرح خدمات

انواع ویزا

ویزای ترانزیت، ویزای کوتاه مدت (توریستی) و ویزای بلند مدت (اقامت دائم)

مراحل صدور ویزا

کارگزار سفارت

وقت سفارت

ندارد

مدارک لازم برای صدور ویزا

مدارک شناسایی، بیمه مسافرتی و مدارک اثبات هدف سفر

مدت زمان لازم برای صدور ویزا

۱۵ تا ۳۰ روز

سفارت/ کنسولگری

دارد

انواع ویزا 

ویزای کشور اوکراین به سه گروه اصلی تقسیم می‌شود:

 • ویزای ترانزیتی: این نوع ویزا که تیپ B نام دارد و مدت اقامت مجاز آن پنج روز است. مدت اعتبار این ویزا در مدارک ثبت می‌شود، ولی حداکثر اعتبار آن تا یک سال است.
 • ویزای کوتاه مدت: این نوع ویزا که تیپ C نام دارد و مدت اقامت مجاز آن حداکثر مدت ۹۰ روز در طول ۱۸۰ روز از تاریخ اولین ورود است. ویزای توریستی نیز در این گروه جای دارد. مدت اعتبار این ویزا از شش ماه تا پنج سال است.
 • ویزای بلند مدت: این ویزا که تیپ Д نام دارد، برای ورود به خاک اوکراین و ثبت مدارک به منظور دریافت اجازه اقامت یا سکونت دائم در خاک اوکراین صادر می‌شود. دارندگان این ویزا می‌توانند برای بیش از ۹۰ روز در خاک اوکراین اقامت داشته باشند. مدت اعتبار این ویزا ۴۵ روز است.
ویزای اوکراین

مدارک لازم برای دریافت ویزا

متقاضیان ویزای اوکراین باید شخصا یا از طریق وکیل (نماینده قانونی) خود مدارک زیر را به کارگزار ویزای سفارت اوکراین ارائه دهند.

 • فرم درخواست ویزا
 • گذرنامه دارای اعتبار (حداقل شش ماه)
 • دو قطعه عکس ۴.۵*۳.۵
 • پرداخت هزینه ویزا (تعرفه کنسولی)
 • در صورت بررسی درخواست صدور روادید برای افراد نابالغ: مدرکی دال بر موافقت یکی از والدین یا نماینده قانونی وی و نیز سایر مدارک لازم برای سفر تنهای افراد نابالغ به خارج کشور یا سفر ایشان به همراه یکی از والدین یا نماینده قانونی؛
 • بیمه نامه درمانی معتبر به شرط امکان صدور آن در خاک کشوری که درخواست مربوطه در آن ارائه می‌شود؛
 • مدرکی که نشان‌دهنده هدف فرد خارجی یا شخص فاقد تابعیت از سفر و اقامت در اوکراین باشد. این مدارک برای هر یک از انواع ویزا متفاوت است.

علاوه‌بر مدارک فوق، هر یک از ویزاهای مذکور دارای مدارک اختصاصی نیز هستند؛ برای اطلاع از جزئیات بیشتر به وب‌سایت کجارو مراجعه کنید.

ویزای اوکراین

مدت زمان صدور ویزا

نمایندگی دیپلماتیک یا دایره کنسولی اوکراین طی ۱۵ روز تقویمی از تاریخ دریافت درخواست صدور روادید، فرم درخواست روادید و مدارک لازم به منظور صدور روادید، تصمیم لازم را در مورد صدور ویزا اتخاذ می‌کند. در صورت ضرورت بررسی بیشتر مدارک تعیین شده، مدت زمان بررسی درخواست صدور روادید می‌تواند تا ۳۰ روز تقویمی افزایش یابد. البته طبق گفته سفیر اوکراین در تهران به‌تازگی مدت زمان صدور روادید از سه هفته به کمتر از یک هفته کاهش یافته و تجار و بازرگانان نیز می‌توانند با ارائه معرفی‌نامه از اتاق بازرگانی، ویزا دریافت کنند.

سفارت اوکراین در ایران

 • نشانی: تهران، خیابان شهید باهنر، کوچه قادری، پلاک ۱۰
 • تلفن: ۲۲۳۹۷۱۹۵ (۰۲۱)
 • نمابر: ۲۲۳۹۷۲۹۲
 • پست الکترونیک: emb_ir@mfa.gov.ua
 • وب‌سایت: iran.mfa.gov.ua
 • ساعت کاری: از یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹:۰۰ تا ۱۳:۰۰ و از ساعت ۱۴:۰۰ تا ۱۸:۰۰ و پنجشنبه‌ها از ساعت ۹:۰۰ تا ۱۳:۰۰
تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات