راهنمای سفارت آلمان و اخذ ویزای این کشور

راهنمای سفارت آلمان و اخذ ویزای این کشور

برای دریافت ویزای آلمان چه مدارکی لازم است؟ چگونه وقت سفارت آلمان بگیریم؟

سفر به آلمان نیازمند دریافت ویزای این کشور است. برای دریافت ویزای آلمان لازم است مدارک خود را آماده کنید و بعد از گرفتن وقت به صورت آنلاین، به سفارت این کشور مراجعه کنید و مدارک خود را تحویل دهید. در ادامه همراه ما باشید تا سؤالاتی را که برای دریافت ویزای آلمان نیاز دارید، پاسخ دهیم.

سفارت آلمان در تهران

سفارت آلمان کجا است؟

سفارت آلمان در تهران، خیابان فردوسی، شماره ۳۲۴-۳۲۰ قرار دارد.

موقعیت سفارت آلمان در تهران روی نقشه
 • کدپستی: ۱۱۳۶۵
 • صندوق پستی: ۱۷۹-۱۱۳۶۵
 • اطلاعات : ۳۹۹۹۰۰۰۰
 • اطلاعات در مورد ویزا: ۳۹۹۹۱۲۱۳ و ۳۹۹۹۱۴۹۹
 • شماره فاکس بخش ویزا: ۳۹۹۹۱۸۶۰
 • آدرس سایت سفارت آلمان: سایت رسمی سفارت آلمان در تهران

بخش حقوقی و کنسولی سفارت آلمان

مهم‌ترین پل ارتباطی آلمانی‌های ساکن کشورهایی به غیر از آلمان با کشور خود در بسیاری از موضوعات حقوقی، نمایندگی‌های کشور آلمان در خارج هستند که در آن‌ها خدمات کنسولی سفارت و درخواست‌های گوناگون بررسی و ارائه می‌شود.

ساعات کاری باجه‌ها (یکشنبه تا پنجشنبه)

۷:۳۰ تا ۱۰:۳۰بخش حقوقی کنسولی
۸:۳۰ تا ۱۰:۳۰تحویل مدارک تحصیلی و کپی مدارک جهت تأیید و تصدیق

۱۴:۳۰ تا ۱۵:۳۰

(ماه‌های ژوئیه تا اوت: ۱۴:۰۰ - ۱۴:۳۰)

دریافت مدارک و کپی‌های تأییدشده

۱۰:۰۰ تا ۱۲:۰۰

۱۳:۰۰ تا ۱۵:۰۰

دریافت گذرنامه از بخش روادید

مدارک تأییدشده را می‌توانید از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۵:۳۰ دریافت کنید. (ماه‌های ژوئیه - اوت: ۱۴:۰۰ تا ۱۴:۳۰)

ساعات کاری دفتر تأیید مدارک

دفتر تأیید مدارک سفارت آلمان روزهای یکشنبه تا پنج‌شنبه، از ساعت ۷:۰۰ تا ۱۴:۳۰ (بدون وقت قبلی) آماده ارائه خدمات به مراجعین است.

ویزای آلمان

گرفتن وقت سفارت آلمان

سفارت آلمان تلاش می‌کند ورود به بخش باجه‌ها را خصوصا در ماه‌های تابستان، سریع‌تر و در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهد. ورود به بخش باجه‌ها در آینده تنها رأس ساعت اعلام‌شده انجام می‌شود. حضور زودهنگام باعث انتظار در جلوی درب سفارت و حضور دیرهنگام باعث ابطال وقت گرفته‌شده می‌شود. برای دریافت وقت سفارت آلمان می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

سیستم تعیین وقت جهت ارائه درخواست ویزای آلمان

برای دریافت راهنمایی‌هایی جهت گرفتن وقت سفارت آلمان به لینک زیر مراجعه کنید:

راهنمای تعیین وقت سفارت آلمان

 • برای درخواست ویزای آلمان ارائه تصویر پاسپورت الزامی است. این در مورد تمام وقت‌های درخواست شده در سفارت آلمان در تهران صدق می‌کند.
 • پس از رزرو وقت مصاحبه برای درخواست ویزا، لازم است در همان روز تصویر اسکن شده گذرنامه خود را همراه با ذکر نام، تاریخ و ساعت وقت ملاقات به آدرس ایمیل سفارت آلمان برای ارسال تصویر گذرنامه برای درخواست وقت مصاحبه ارسال کنید.
 • اگر وقت مصاحبه‌ای رزرو شود ولی تصویر گذرنامه مربوط به آن فرستاده نشود، آن وقت مصاحبه بدون هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی لغو خواهد شد.

سایر اطلاعات برای دریافت ویزای آلمان

مدارکی را که در موارد استثنایی پس از ارائه درخواست ویزا از طرف بخش ویزا مطالبه می‌شود (نقصی مدارک)، می‌توانید فقط در روزهای کاری سفارت از ساعت ۱۰:۰۰ الی ۱۱:۳۰ به بخش ویزا تحویل دهید.

در خواست ویزای خود را به‌موقع  بدهید

به دلیل تعداد زیاد مراجعه‌کنندگان و محدودیت‌های بخش ویزای سفارت، به‌ویژه در تابستان (ماه می تا اکتبر) و همچنین ایام نوروز؛ امکان دارد تعیین وقت چند هفته طول بکشد. بررسی تقاضا برای دریافت ویزای شینگن هم حدود ۱۴ روز زمان می‌برد. بنابراین در برنامه‌ریزی سفر خود به آلمان به این زمان‌بندی‌ها توجه کنید.

هنگام ارائه درخواست ویزا باید تمام مدارک به‌طور کامل تکمیل و تمام گواهی‌ها ارائه شود. نقص مدارک باعث رد درخواست می‌شود. برای درخواست‌کنندگان زیر ۱۶ سال الزامی است که هر دو نفر از والدین یا قیم‌ها فرم درخواست را امضا کنند.

ارائه درخواست تنها با مدارک کامل امکان پذیر است

برگه‌های راهنمای سفارت را به‌دقت مطالعه کنید. در این برگه‌ها جزئیات امر و مدارک لازم ذکر شده‌اند. ممکن است قوانین اعلام‌شده تغییر کنند. بنابراین پیش از آن‌که در تاریخ تعیین‌شده مراجعه کنید، یک بار دیگر برگه‌ها را مطالعه کنید تا از تغییرات احتمالی آگاه شوید.

پیش از روز تعیین‌شده هیچ مدرکی (به‌طور مثال دعوت‌نامه) برای سفارت ارسال نکنید. همه مدارک را باید شخص متقاضی هنگام ارائه درخواست به‌طور کامل به همراه داشته باشد.

مقابل ساختمان سفارت و در کوچه‌های اطراف آن افرادی هستند که به شما پیشنهاد انجام کارهای ویزا می‌دهند. سفارت آلمان متذکر می‌شود که این افراد که گاهی ادعا می‌کنند با سفارت همکاری دارند، هیچ ارتباطی با سفارت ندارند.

فرم‌های درخواست ویزا رایگان هستند و می‌توانید آن‌ها را از وب‌سایت سفارت دانلود کنید.

اگر مدارک جعلی یا دستکاری‌شده ارائه دهید، برای شما ویزا صادر نمی‌شود و تا مدت طولانی هم هیچ ویزای شینگنی برای شما صادر نخواهد شد.

بنا به گفته بسیاری از متقاضیان، شرکت‌های بیمه مدعی گرفتن وقت در قبال دریافت وجه هستند، در صورتی که رسید تعیین وقت ارسال‌شده برای آنان جعلی است.

امکان باطل کردن وقت‌های گرفته‌شده نیست

امکان باطل کردن وقت‌های گرفته‌شده نیست. به همین دلیل دقت کنید زمانی برای گرفتن وقت به سایت سفارت مراجعه نمایید که مطمئن هستید می‌توانید در وقت تعیین‌شده به سفارت مراجعه کنید و مدارک شما تا آن زمان کامل هستند. همچنین وقتی که برای ارائه مدارک دریافت ویزا می‌گیرید، باید حداکثر سه ماه پیش از تاریخ سفر شما باشد.

هزینه ویزای آلمان

 • سفارت آلمان هزینه درخواست ویزا را فقط به‌صورت نقدی به یورو دریافت می‌کند.
 • سفارت آلمان به‌طور محدود اسکناس خرد در اختیار دارد، بنابراین بهتر است مبلغ را دقیقا برابر میزان هزینه ویزا بشمارید و پرداخت کنید.
 • سفارت از پذیرفتن یورو به صورت پول خرد (سکه) معذور است و تنها اسکناس های پنج، ده، بیست، پنجاه و صد یورویی می‌پذیرد. پرداخت با کارت امکان پذیر نیست.
بالا تر از ۱۲ سالبین ۶ تا ۱۲ سال پایین تر از ۶ سال  نوع ویزا
۶۰ یورو۳۵ یورورایگان

ترانزیت نوع (A)

۶۰ یورو۳۵ یورورایگانویزای شینگن نوع (C)

بالا تر از ۱۸ سالپایین تر از ۱۸ سالنوع ویزا
۶۰ یورو۳۰ یوروویزای طولانی مدت (اقامت)

راهنمای سفارت آلمان

مدارک لازم برای دریافت ویزای توریستی آلمان

برای دریافت ویزای توریستی آلمان، لازم است هنگام مراجعه به سفارت، به غیر از فرم درخواست روادید مدارک زیر را همراه داشته باشید:

قبل از نام بردن از مدارک، بهتر است به این مورد توجه داشته باشید که باید از تمامی مدارک یک نسخه کپی تهیه کنید. بعد از تطابق اصل مدارک با کپی آن‌ها، مدارک اصلی به شما بازگردانده می‌شود. مدارک فارسی‌ شما نیز باید به‌صورت رسمی به انگلیسی ترجمه شده باشند.

۱. شناسنامه ایرانی

۲. گذرنامه: گذرنامه‌ی شما باید حتما اعتباری بیشتر از ۶ ماه از تاریخ پایان اعتبار ویزای درخواستی داشته باشد. از صفحاتی که مهر ویزا در آن خورده است و صفحات اول تا پنجم کپی تهیه کنید.

۳. سه قطعه عکس رنگی

 • اگر نام همراهان در پاسپورت درخواست کننده‌ی ویزا درج شده باشد، وجود دو قطعه عکس رنگی از هر یک از آن‌ها در مدارک الزامی است.
 • عکس‌ها همگی باید این شرایط را داشته باشند: عکس رنگی، زمینه سفید، تمام‌رخ در ابعاد ۴×۶، کمتر از سه ماه پیش گرفته شده و کاملاً با ظاهر فعلی صاحب عکس هم‌خوانی داشته باشد.
 • طبق مقررات شینگن، عکس شما روی برچسب ویزا چاپ خواهد شد.

۴. دعوت‌نامه: دعوت‌نامه باید از طریق فردی که شما را می‌شناسد و مقیم آلمان باشد، برای شما ارسال شود. در صورت نداشتن دعوت‌نامه برگه‌ای که تأیید می‌کند شما برای تمام مدت اقامت در آلمان هتل رزرو کرده‌اید یا سند مالکیت، قبض مالیات ملکی یا قبض عوارض سکونت که نشان از این باشد که شما در آلمان صاحب مسکن هستید.

۵. اجازه کتبی و رسمی والدین یا قیم قانونی مختص کودکانی که تنها یا به همراه شخص ثالثی سفر می‌کنند.

۶. اسناد رسمی شغلی و منابع مالی

 • دقت کنید که قصد سفر و مدت آن باید با سطح امکانات مالی تناسب داشته باشد. این معیار بر اساس حداقل حقوق روزانه ضرب در تعداد روزهای اقامت محاسبه می‌شود.
 • برای صاحبان صنوف، تجار، صاحبان صنایع: سند قانونی ثبت مؤسسه، صورت‌حساب بانكی (مشروح عملیات بانكی ماه آخر) یا دفترچه حساب پس‌انداز با تاریخ گشایش حساب
 • برای حقوق بگیران: گواهی اشتغال به كار (تاریخ دقیق شروع به كار و مدت مرخصی)‌، فیش حقوق ماه قبل و صورت‌حساب بانكی (مشروح عملیات بانكی ماه آخر) یا دفترچه حساب پس‌انداز با تاریخ گشایش حساب
 • برای کارکنان مستقل و مشاغل آزاد: کارت صنفی، ‌صورت‌حساب بانكی (مشروح عملیات ماه آخر) یا دفترچه حساب پس‌انداز با تاریخ گشایش حساب
 • برای اشخاص تحت تكفل (زنان خانه‌دار یا فرزندان): گواهی کار، صورت‌حساب بانكی (مشروح عملیات بانكی ماه آخر) یا دفترچه حساب پس‌انداز متكفل (شوهر، پدر) با تاریخ گشایش حساب
 • دقت کنید پرینت حساب بانکی باید روی سربرگ انگلیسی و مهر شده به سفارت مربوطه ارائه شود.

۷. گواهی اشتغال به تحصیل مختص دانش‌آموزان دبستانی، دبیرستانی و دانشجویان.

۸. بیمه مسافرت فردی یا جمعی برای متقاضیان روادید الزامی است. این بیمه موارد زیر را تحت پوشش خود قرار می‌دهد:

 • هزینه‌های احتمالی بازگشت به میهن تحت مراقبت‌های پزشکی، هزینه‌های احتمالی نیاز به درمان و یا هزینه‌های بیمارستانی اضطراری.
 • این بیمه همچنین باید تا پایان اقامت شما در تمام کشور های منطقه شینگن معتبر باشد. شرکت بیمه‌گذار باید نماینده‌ای معتبر در کشور آلمان داشته باشد. حداقل پوشش بیمه برای هر شخص مبلغ ۳۰ هزار یورو است.

۹. بلیط هواپیما یا رزرواسیون قطعی رفت و برگشت به مقصد آلمان

۱۰. فاکتور پرداخت‌شده‌ی هتل برای کل مدت اقامت در صورت لزوم

 توصیه‌های کلی سفارت آلمان به متقاضیان ویزا

۱. توجه داشته باشید که پیش از مراجعه به بخش کنسولی باید اطلاعات لازم در مورد روند انجام امور و مدارک مورد نیاز را از طریق وب‌سایت سفارت آلمان کسب کنید. در صورت نقص مدارک، باجه از پذیرفتن درخواست معذور است.

۲. تمامی هزینه‌های خدمات کنسولی به‌صورت نقد و به ریال دریافت می‌شود. در بخش حقوقی/ کنسولی چک پول هم پذیرفته می‌شود.

۳. جهت درخواست گذرنامه جدید و کارت شناسایی آلمانی باید وقت قبلی تعیین شود.

۴. ایمیل‌های خود را به زبان انگلیسی یا آلمانی ارسال کنید. سفارت آلمان به ایمیل‌هایی که به زبان فارسی نوشته شده‌اند، پاسخ نخواهد داد.

۵. سفارت از پاسخ دادن به سؤالات زیر معذور است:

 • پرسش های مربوط به تعیین وقت مصاحبه.
 • پرسش هایی که پاسخ آن ها در سایت سفارت موجود است.
 • پرسش هایی که در حوزه مسئولیت سفارت آلمان در تهران نیست.

تهیه شده در زومیت

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید