نکاتی که در مورد Adobe Edge باید بدانید

سه‌شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۳:۲۷
مطالعه 3 دقیقه
Edge قرار است قابلیت های نرم افزار مشهور و محبوب Flash را در HTML 5 پیاده سازی کند و شاید در آینده جایگزین Adobe Flash گردد.
تبلیغات

دوبی پیش نمایشی از ابزار جدید خود برای تولید محتوای HTML5 به نمایش گذاشت. Adobe Edge ابزاری برای تولید انیمیشن، صفحات تعاملی و پویا با فناوری های HTML5 است.

Adobe Edge چیست؟

Edge ابزار جدید Adobe است که با آن می توان انیمیشن و صفحات تعاملی را با فناوریهای HTML 5 تولید کرد در HTML 5 استانداردهای جدید اضافه شده است که امکان پخش فایل های صوتی و تصویری و انیمیشن بدون نیاز به وصله های اضافی مانند Flash میسر شده است. در حال حاضر وب سایت های آزمایشی متنوعی با HTML5 ساخته شده اند و مرورگرهای مدرن مانند IE9, Chrome 12, Firefox 4 از آن پشتیبانی می کنند.

در HTML5 بدون نیاز به Adobe Flash و Microsoft Silverlight انیمیشن و ویدیو قابل پخش است. در حال حاضر ابزار مناسب برای ساخت محتوای HTML5 وجود ندارد از طرفی با گسترش و همگانی شدن HTML5 رفته رفته Adobe Flash کم رنگ و کم رنگ تر خواهد شد به همین دلیل شرکت دوبی قصد دارد ابزار جدید خود را با نام Edge عرضه کند تا تولید کنندگان و طراحان وب بتوانند از طریق آن انیمیشن های پیچیده براساس استانداردهای HTML5 تولید کنند.

Adobe Edge چطور کار می کند؟

در حال حاضر رابط کاربری Edge مشابه Flash است. کاربر در Edge همانند Flash به Timeline و ابزارهای مشابه دیگر دسترسی دارد اما به جای Action Script از زبان JSON استفاده می کند پس انیمیشن ها بجای استفاده از Action Script از زبان های HTML و Javacript استفاده می کنند و فایل های خروجی بدون نیاز به هیچ نرم افزار اضافی و در مرورگرهای مدرن به خوبی نمایش داده می شوند.

adobe_edge_html5

Adobe Edge چه زمانی منتشر می شود؟

در حال حاضر نسخه پیش نمایش Adobe Edge در وب سایت دوبی قابل دانلود است البته برای دانلود آن می بایست Adobe ID داشته باشید. دوبی اعلام کرده که نسخه نهایی با آنچه برای نمایش منتشر شده است تفاوت های بسیاری خواهد داشت. قرار است قابلیت های مختلف مانند آزمایش سازگاری با مرورگرهای قدیمی نیز به این ابزار اضافه شود. Adobe انتظار دارد که نسخه نهایی Edge در سال 2012 منتشر شود.

Edge برای شما چه معنی خواهد داشت؟

اگر شما طراح وب نیستید، نسخه آزمایشی معنی خاصی برای شما نخواهد داشت البته می توانید آن را دانلود کنید ولی احتمالا نمی توانید کار خاصی با آن انجام دهید در حقیقت اگر با استانداردهای HTML5 و Adobe Flash آشنا نیستند با این نرم افزار نمی توانید کار کنید. اما Edge برای بسیاری از کاربران با ارزش خواهد بود چون باعث افزایش محتوای HTML5 می شود. مدت هاست که مرورگرهای مختلف وب (Safari, Chrome, Firefox, Internet Explorer, Opera) از HTML5 پشتیبانی می کنند ولی محتوای بسیار کمی وجود دارد که با این فناروی ساخته شده باشد. ابزارهای کاربرپسند مانند Edge به گسترش و افزایش وب سایت های HTML5 کمک خواهند کرد.

به‌روزرسانی: ادوبی در سپتامبر ۲۰۱۹ ادوبی ادج را تعطیل کرد.

منبع: PC World

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات