دسترسی به اینترنت در اورست بلندترین قله دنیا فراهم شد

دسترسی به اینترنت در اورست بلندترین قله دنیا فراهم شد

همه چیز نسبت به زمانی که Edmund Hillary و Tenzing Nirgay برای اولین بار در سال 1953 قله Everst را فتح کردند تغییر کرده است. به لطف شرکت سئودی Nepalese Telecom کوه نوردان در طی بالارفتن از قله اورست می توانند به اینترنت دسترسی داشته و نامه های الکترونیکی خود را مشاهده کنند.

اورست بلندترین قله دنیا و در واقع بلندترین نقطه زمین از سطح دریا است. ارتفاع این قله 8,848 متر است و در هیمالیا قرار دارد این قله از سال 1953 توسط بسیاری از کوهنوردان فتح شده است برخی این قله را بدون استفاده از گاز اکسیژن فتح کردند. متاسفانه تا به امروز 219 نفر در راه فتح این قله جان خود را از دست داده اند.

everst02
Edmund Hillary و Tenzing Nirgay

پیش از این کوه نوردان اورست از اینترنت ماهواره ای استفاده می کردند که بسیار پرهزینه بود چون اولا نیاز به وسیله خاصی جهت اتصال به شبکه ماهواره ای داشت و  ثانیا دسترسی به اینترنت در تمام طول مسیر امکان پذیر نبود. البته شرکت چینی China Mobile امکان تماس تلفنی را از سال 2007 امکان پذیر کرده است ولی سرویس آن محدود به مکالمه صوتی است.

سرویس جدیدی که توسط Ncell TeliaSonera ارائه می شود از طریق تلفن های همراه قابل استفاده است و به دلیل پوشش بسیار خوب آن می تواند به کوه نوردان در زمان حادثه کمک کند. پوشش این سرویس از طریق 8 پایگاه رادیویی که تا سطح  5,200 متری زمین راه اندازی شده اند، انجام می شود. انرژی مورد نیاز 4 ایستگاه از طریق انرژی خورشیدی تامین می شود.

Lars Nyberg مدیر اجرایی TeliaSonera که صاحب 80 درصد سهام شرکت Ncell است در رابطه با این دستاورد گفت: [div3 class="quote" class2="quote-l" class3="quote-r"]سرویس اینترنت پرسرعت 3G در بزرگترین قله جهان باقیمت مناسب و سرعت بسیار بالا، حرکت برجسته ای برای ارتباطات سیال است.[/div3]

Pasi Koistinen مدیر Ncell Nepal به گزارشگران گفت:

[div3 class="quote" class2="quote-l" class3="quote-r"]امروز، همه می توانند از بالاترین نفطه زمین با دیگر نقاط جهان تماس ویدیویی داشته باشند و پوشش شبکه ما تا بالاترین سطح قله اورست ادامه دارد.[/div3]

این سرویس تنها برای کوهنوردان ارزشمند نیست، مردم محلی نپال نیز از این سرویس استفاده خواهند کرد. نپال یکی از فقیرترین مناطق دنیاست. سرویس جدید مخابراتی تنها یک سوم کشور 28 میلیونی را پوشش می دهد. شرکت TeliaSonera قصد دارد 100 میلیون دلار دیگر هزینه کند تا پوشش مخابراتی 90 درصد این کشور را پشتیبانی کند.

جالب است بدانید که شرکت Telia Sonera پیش از این امکان ارائه سرویس مخابراتی 3G در پایین ترین نقطه سطح زمین یعنی 1400 متر زیر سطح دریا در یکی از معادن اروپا را نیز داشته است.

منبع: DailyTech

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید