دسترسی به اینترنت در اورست بلندترین قله دنیا فراهم شد

دسترسی به اینترنت در اورست بلندترین قله دنیا فراهم شد

همه چیز نسبت به زمانی که Edmund Hillary و Tenzing Nirgay برای اولین بار در سال 1953 قله Everst را فتح کردند تغییر کرده است. به لطف شرکت سئودی Nepalese Telecom کوه نوردان در طی بالارفتن از قله اورست می‌توانند به اینترنت دسترسی داشته و نامه‌های الکترونیکی خود را مشاهده کنند.

اورست بلندترین قله دنیا و در واقع بلندترین نقطه زمین از سطح دریا است. ارتفاع این قله 8,848 متر است و در هیمالیا قرار دارد این قله از سال 1953 توسط بسیاری از کوهنوردان فتح شده است برخی این قله را بدون استفاده از گاز اکسیژن فتح کردند. متأسفانه تا به امروز 219 نفر در راه فتح این قله جان خود را از دست داده‌اند.

everst02
Edmund Hillary و Tenzing Nirgay

پیش از این کوه نوردان اورست از اینترنت ماهواره ای استفاده می‌کردند که بسیار پرهزینه بود چون اولا نیاز به وسیله خاصی جهت اتصال به شبکه ماهواره ای داشت و ثانیا دسترسی به اینترنت در تمام طول مسیر امکان‌پذیر نبود. البته شرکت چینی China Mobile امکان تماس تلفنی را از سال 2007 امکان‌پذیر کرده است ولی سرویس آن محدود به مکالمه صوتی است.

سرویس جدیدی که توسط Ncell TeliaSonera ارائه می‌شود ازطریق تلفن های همراه قابل استفاده است و به دلیل پوشش بسیار خوب آن می‌تواند به کوه نوردان در زمان حادثه کمک کند. پوشش این سرویس ازطریق 8 پایگاه رادیویی که تا سطح 5,200 متری زمین راه اندازی شده‌اند، انجام می‌شود. انرژی مورد نیاز 4 ایستگاه ازطریق انرژی خورشیدی تأمین می‌شود.

Lars Nyberg مدیر اجرایی TeliaSonera که صاحب 80 درصد سهام شرکت Ncell است در رابطه با این دستاورد گفت: سرویس اینترنت پرسرعت 3G در بزرگ‌ترین قله جهان باقیمت مناسب و سرعت بسیار بالا، حرکت برجسته ای برای ارتباطات سیال است.

Pasi Koistinen مدیر Ncell Nepal به گزارشگران گفت:

امروز، همه می‌توانند از بالاترین نفطه زمین با دیگر نقاط جهان تماس ویدیویی داشته باشند و پوشش شبکه ما تا بالاترین سطح قله اورست ادامه دارد.

این سرویس تنها برای کوهنوردان ارزشمند نیست، مردم محلی نپال نیز از این سرویس استفاده خواهند کرد. نپال یکی از فقیرترین مناطق دنیاست. سرویس جدید مخابراتی تنها یک سوم کشور 28 میلیونی را پوشش می‌دهد. شرکت TeliaSonera قصد دارد 100 میلیون دلار دیگر هزینه کند تا پوشش مخابراتی 90 درصد این کشور را پشتیبانی کند.

جالب است بدانید که شرکت Telia Sonera پیش از این امکان ارائه سرویس مخابراتی 3G در پایین ترین نقطه سطح زمین یعنی 1400 متر زیر سطح دریا در یکی از معادن اروپا را نیز داشته است.

منبع: DailyTech

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده