اسپیس‌ایکس برای استارلینک پریمیوم ماهواره‌های بیشتری را به فضا فرستاد

شنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
اسپیس ایکس روز پنجشنبه ۱۴ بهمن ۱۴۰۰ و یک روز پس از انتشار خبر راه‌اندازی سرویس استارلینک پریمیوم، ۴۹ ماهواره‌ی اینترنتی را به مدار پایین زمین پرتاب کرد.
تبلیغات

سرویس پریمیوم اینترنت ماهواره‌ای استارلینک، اشتراک اینترنت ماهواره‌ای اسپیس ایکس است که سرعت دانلودی بین ۱۵۰ تا ۵۰۰ مگابیت‌برثانیه ارائه می‌دهد و تأخیری بین ۲۰ تا ۴۰ میلی‌ثانیه دارد؛ کاربران برای استفاده از این سرویس باید در ابتدا ۵۰۰ دلار ودیعه‌ی قابل‌استرداد ۵۰۰ دلاری و هزینه‌ی ۲۵۰۰ دلاری برای آنتن و روتر بپردازند و بعد از آن ماهانه ۵۰۰ دلار هزینه کنند؛‌ این در حالی است که هزینه‌ی اولیه‌ی استفاده از پلن استاندارد سرویس استارلینک ۴۹۹ برای خرید سخت‌افزارها و سپس ماهانه ۹۹ دلار است.

از سوی دیگر، این سرویس استاندارد ادعا می‌کند که در بیشتر مکان‌ها سرعت دانلودی بین ۱۰۰ مگابیت‌بر‌ثانیه تا ۲۰۰ مگابیت‌برثانیه ارائه می‌کند و تأخیر آن نیز در ۲۰ میلی‌ثانیه خواهد بود.

به گزارش Digitaltrends، اسپیس ایکس در وب‌سایت خود نوشته است برای افرادی که درحال‌حاضر سرویس پریمیوم استارلینک را سفارش می‌دهند، کیت سخت‌افزاری بزرگ‌تری نسبت به مدل استاندارد در سه‌ماهه‌ی دوم ۲۰۲۲ (بهار ۱۴۰۱) ارسال می‌شود؛ البته در قسمتی از فرایند سفارش اشاره می‌شود که دریافت سفارش ممکن است شش ماه طول بکشد.

سرویس پریمیوم اینترنت ماهواره‌ای استارلینک، علاوه بر سرعت‌ بالاتر و هزینه‌ی بیشتر، در‌ برابر شرایط آب‌وهوایی نامناسب نیز مقاوم است و برای پشتیبانی ۲۴ ساعته در اولویت‌ قرار داده خواهد شد؛ اگر در مکانی دورافتاده با شرایط آب و هوای نامناسب زندگی کنید و از نظر مالی نیز دغدغه‌ای نداشته باشید، سرویس پریمیوم استارلینک می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای استفاده از اینترنت محسوب شود.

اسپیس ایکس روز پنجشنبه ۱۴ بهمن ۱۴۰۰ با هدف ارائه‌ی خدمات بهتر برای سرویس پریمیوم خود ۴۹ ماهواره‌ی دیگر به مدار پایین زمین فرستاد و حالا بیش از ۲۰۰۰ ماهواره‌ی استارلینک را در این مدار مستقر کرده و همچنان نیز به ساخت منظومه‌ی فلکی خود و گسترش خدمات پهنای باند از فضا ادامه می‌دهد.

به ادعای اسپیس ایکس در ژانویه ۲۰۲۲ (دی ۱۴۰۰)، این شرکت درحال‌حاضر ۱۴۵ هزار کاربر در ۲۵ کشور جهان دارد و ایلان ماسک نیز پیش‌تر اعلام کرده بود که اگر استارلینک در‌ سال‌های پیش‌ ‌رو تنها چند درصد از بازار جهانی مخابرات را تصاحب کند، می‌تواند سالانه‌ی ۵۰ میلیارد دلار درآمد داشته باشد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات