iOS 15 از هات‌اسپات با پروتکل امنیتی WPA3 پشتیبانی می‌کند

دوشنبه ۷ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۰
مطالعه 3 دقیقه
طبق آخرین بررسی‌های نسخه بتای iOS 15، اپل احتمالاً در شهریور امسال به‌صورت نهایت پشتیبانی از پروتکل امنیتی WPA3 را به ارتباطات مبتنی بر هات‌‌اسپات اضافه خواهد کرد.
تبلیغات

چندی پیش اپل در کنفرانس توسعه‌دهندگان از جدیدترین سیستم‌عامل گوشی‌های هوشمندش موسوم به iOS رونمایی کرد؛ نسخه‌ای که احتمالاً به‌صورت نهایی در بازه‌ی شهریور و مهر سال جاری برای عموم کاربران منتشر خواهد شد. با محصولی نظیر آیفون، iOS یکی از ارکان مهم در بطن اکوسیستم اپل محسوب می‌شود؛ از این‌رو، غول دنیای فناوری در رویدادهای نرم‌افزاری‌اش وقت بیشتری به قابلیت‌های این سیستم‌عامل اختصاص می‌دهد. بااین‌حال، اپل قطعاً نمی‌تواند به‌صورت موشکافانه‌ تمامی قابلیت‌های جدید را در یک کنفرانس دوساعته جمع‌بندی کند و معمولاً بسیاری از ویژگی‌های جدید پس از انتشار نسخه‌های بتا نمایان می‌شوند. به‌عنوان مثال، در جدیدترین مورد مشخص شده است که iOS 15 از پروتکل امنیتی WPA3 برای اتصال هات‌اسپات پشتیبانی می‌کند.

ویژگی مذکور را ابتدا یکی از توسعه‌دهندگان به نام نوا ایوانز کشف کرد و توسط MacRumors رسانه‌ای شد. جالب است بدانید که اتحادیه Wi-Fi در سال ۲۰۱۸ به‌صورت رسمی ارسال گواهی WPA3، استاندارد امنیتی نسل بعدی دستگاه‌های شبکه بی‌سیم را آغاز کرد. استاندارد امنیتی یادشده قابلیت‌های جدیدی برای هر دو شبکه خصوصی و سازمانی به ارمغان می‌آورد. در واقع پروتکل جدید تعدادی از آسیب‌پذیری‌های احتمالی که WPA2 برای شبکه‌های شخصی و سازمانی ایجاد می‌کرد، برطرف می‌کند. در میان این پیشرفت‌ها، پروتکل مذکور شامل یک سیستم احراز هویت مبتنی‌ بر رمز عبور قوی‌تر است که احتمال حدس زدن رمز عبور توسط هکر را کاهش می‌دهد و رمزگذاری داده‌های شخصی برای محافظت دربرابر شنود Wi-Fi و توانایی محافظت از ترافیک داده‌ها را حتی اگر رمز عبور پس از انتقال داده به خطر بیفتد، افزایش می‌دهد.

WPA3 برای اهداف سازمانی، یک حالت اختیاری با استفاده از پروتکل‌های امنیتی ۱۹۲ بیتی و ابزار رمزنگاری برای محافظت بهتر از داده‌های حساس ارائه می‌دهد که هم‌سو با مجموعه الگوریتم‌های تجاری امنیت ملی (CNSA)، از شبکه‌های Wi-Fi با نیازهای امنیتی بالاتر مانند شبکه‌های دولتی، دفاعی و صنعتی محافظت می‌کند. این پروتکل همچنین شامل گزینه‌های جدید راه‌اندازی سریع برای دستگاه‌های خانگی هوشمند ازطریق قابلیت Easy Connect است که یک ویژگی مبتنی بر گوشی هوشمند برای راه‌اندازی دستگاه‌های بی‌سیم که فاقد نمایشگر هستند، محسوب می‌شود. پس از گذشت سال‌ها از انتشار گواهی امنیتی WPA3، اپل سرانجام آن را جایگزین WPA2 قدیمی در ارتباطات هات‌اسپات خواهد کرد.

البته باید به این نکته توجه داشت که محصولات اپل چندین سال است که می‌توانند به شبکه‌هایی با امنیت WPA3 متصل شوند و در حقیقت تاکنون شبکه‌های ها‌ت‌اسپات شخصی از استاندارد قدیمی‌تر WPA2 پشتیبانی می‌کردند. با به‌روزرسانی iOS 15، کاربران برای بهره‌گیری از ویژگی‌های جدید لازم نیست کاری انجام بدهند؛ زیرا درواقع این یک پروتکل است و به خودی‌ خود اعمال می‌شود. البته کماکان پیشنهاد می‌شود که از رمز عبور قدرتمند برای به‌اشتراک‌گذاری شبکه هات‌اسپات استفاده کنید تا از گزند هرگونه تهدید امنیتی دور بمانید.

برای مطالعه‌ی تمام مقالات مرتبط با اپل به این صفحه مراجعه کنید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات