اختلال گسترده در خدمات یکی از ارائه‌دهندگان اینترنت دسترسی به وب‌سایت‌های مهم را با مشکل مواجه کرده است

اختلال گسترده در خدمات یکی از ارائه‌دهندگان اینترنت دسترسی به وب‌سایت‌های مهم را با مشکل مواجه کرده است

قطعی گسترده اینترنت سایت‌ها و برنامه‌های متعددی همچون آمازون، ردیت، توییتر، توییچ، نیویورک تایمز و گاردین را تحت‌تأثیر قرار داده است.

بنابر گزارش ENGADGET، ساعاتی پیش قطعی گسترده اینترنت بسیاری از وب‌سایت‌ها و نرم‌افزارهای مرتبط با خدمات شرکت Fastly را با اختلال مواجه و متعاقب آن، دسترسی کاربران به این وب‌سایت‌ها را کاملا قطع یا بسیار محدود کرده است.

به‌نظر می‌رسد اختلال ایجادشده به‌دلیل مشکلاتی در خدمات شرکت فستلی، یکی از شبکه‌های ارائه‌دهنده محتوای اینترنتی است که بسیاری از وب‌سایت‌های نام‌آشنا از آن استفاده می‌کنند. اختلال مذکور بخش گسترده‌ای اینترنت را تحت‌تأثیر قرار داده است و کاربران برای مراجعه به وب‌سایت‌های آسیب‌دیده با خطای ۵۰۳ مواجه می‌شوند.

برخی از وب‌سایت‌ها نظیر ‌ردیت فقط با نمایش متن ساده بارگذاری می‌شوند و برخی دیگر به‌کلی از دسترس خارج شده‌اند. کاربران با مراجعه به وب‌سایت خبری CNN و وب‌سایت دولت انگلیس پیام خطای 503 را مشاهده کرده‌اند که نوعی خطای مرتبط با سرور است و معمولا زمانی رخ می‌دهد که سرور بیش‌ازاندازه شلوغ باشد.

افزون‌براین، داده‌های گوگل ترندز (Google Trends) نشان می‌دهد جست‌وجوهای مربوط به خطای ۵۰۳ به‌شدت افزایش یافته است. به‌نظر نمی‌رسد این خطا به منطقه خاصی محدود باشد؛ زیرا اختلال‌های مشابه در ساعات گذشته بارها از استرالیا، آمریکای‌شمالی، انگلیس، اروپا و چین گزارش شده است. به‌نظر می‌رسد حتی برنامه‌ها نیز تحت‌تأثیر قرار گرفته‌اند و شنیده‌ها حاکی از آن است که برنامه استریم موسیقی اسپاتیفای (Spotify) به‌درستی کار نمی‌کند.

همان‌طورکه گفته شد، منبع اصلی مشکل شبکه تحویل محتوا (CDN) فستلی محسوب می‌شود که اختلال جهانی را تأیید کرده است. فستلی بیان می‌کند: «اکنون در حال بررسی تأثیر احتمالی عملکرد با خدمات CDN هستیم.» از دیگر وب‌سایت‌ها متأثر از اختلال اخیر می‌توان به شبکه استریم فیلم مانند هولو و اچ‌بی‌او مکس اشاره کرد. همچنین، نام‌های بزرگی ازجمله پی‌پال و گیت‌هاب نیز دیده می‌شود.

فستلی خود را شبکه‌ای مرزی توصیف می‌کند که نقطه تلاقی بین کاربران و وب‌سایت‌ها است. این شبکه تحویل محتوا، بهینه‌سازی تصویر، ویدئو و پخش محتوای استریمی، امنیت ابری و... را شامل می‌شود‌؛ بنابراین، اختلالات Fastly می‌تواند بخش گسترده‌ای از اینترنت را تحت‌تأثیر قرار دهد. فستلی بیان می‌کند از این موضوع آگاه است و برای برگشت به حالت‌ عادی راه‌حلی را درنظر گرفته است. ناگفته نماند برخی از این خدمات در زمان نگارش این مقاله وضعیت عادی‌شان را به‌دست آورده‌اند و احتمالا مشکلات سایر وب‌سایت‌ها و برنامه آسیب‌دیده نیز به‌زودی حل خواهد شد.

منبع ENGADGET
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده