فیلیپس از لامپی با قدرت تابش داده در سرعت ۲۵۰ مگابیت‌برثانیه رونمایی کرد

شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۵
مطالعه 2 دقیقه
شرکت فیلیپس هیو از لامپ‌های جدیدی رونمایی کرد که برای انتقال داده استفاده می‌شوند و سرعت عملکرد تا ۲۵۰ مگابیت بر ثانیه دارند.
تبلیغات

شرکتی که قبلا به‌نام فیلیپس لایتنینگ شناخته می‌شد و لامپ‌هایی با برند هیو (Hue) تولید می‌کرد (اکنون Philips Hue نام دارد)، از لامپ‌های جدید خود مبتنی بر فناوری Li-Fi رونمایی کرد. Li-Fi به زبان ساده، فناوری تابش نور برای انتقال داده است و محصولات آن در دسته‌ی لامپ‌های هوشمند قرار می‌گیرند. محصول جدید فیلیپس هیو به‌نام Truelifi معرفی شد.

TrueLifi توانایی انتقال داده به دستگاه‌هایی همچون لپ‌تاپ را تا سرعت ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه دارد که این کار را با استفاده از امواج نوری انجام می‌دهد. چنین امواجی با امواج رادیویی وای‌فای یا 4G متفاوت هستند. خانواده‌ی جدید محصولات فیلیپس هیو شامل لامپ‌های جدید و همچنین تجهیزاتی برای تکمیل محصولات قبلی شرکت می‌شود. از فناوری جدید می‌توان برای انتقال بی‌سیم دو نقطه‌ی ثابت با سرعت انتقال داده تا ۲۵۰ مگابیت بر ثانیه استفاده کرد.

Signify از شرکت‌های پیش‌گام صنعت روشنایی در توزیع محصولات جدید نقش دارد. آن‌ها تلاش می‌کنند تا بازارهایی پیشرفته‌تر همچون ساختمان‌های اداری و بیمارستان‌‌ها را به‌جای بازار خانگی هدف قرار دهند. البته بازار خانگی ظرفیت دسترسی به گستره‌ی وسیع‌تری از کاربران را به شرکت‌ها می‌دهد.

فناوری LiFi از سال‌ها پیش در میان اخبار فناوری جهان جای داشت. حتی در CES 2018 شاهد نمونه‌ای کاربردی از این فناوری از سوی شرکت Oledcomm بودیم. البته اکثر تلاش‌ها از آن زمان برای نفوذ به بازارهای اصلی ناموفق بوده‌اند. اکثر دستگاه‌های متصل به اینترنت مانند لپ‌تاپ و گوشی هوشمند برای دریافت داده ازطریق LiFi نیاز به گیرنده‌های خارجی مجزا دارند. به‌علاوه با فراهم کردن تجهیزات هم احتمال قطع شدن اتصال بر اثر سایه‌اندازی وجود دارد. Signify هم‌اکنون می‌گوید که برای دریافت سیگنال‌های LiFi از محصول جدید باید یک دانگل USB در دستگاه گیرنده نصب شود.

در شرایط مناسب، استفاده از LiFi به‌جای امواج رادیویی برای انتقال داده مناسب به نظر می‌رسد. به‌عنوان مثال می‌توان در مناطقی که تداخل شدید امواج رادیویی وجود دارد، از فناوری مذکور استفاده کرد. در مراکزی همچون بیمارستان‌ها نیز می‌توان از امواج نوری استفاده کرد تا حداقل تداخل با امواج رادیویی دستگاه‌های حساس بیمارستانی ایجاد شود. با وجود اینکه سیگنال‌های LiFi به‌راحتی مسدود می‌شوند، چنین نقطه‌ضعفی می‌تواند به‌عنوان یک امتیاز در کاربردهای امنیتی استفاده شود و کنترل بیشتری روی شبکه به مدیران بدهد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات