موزیلا داده‌های کاربران را به‌دلایل پژوهشی و عمومی به اشتراک می‌گذارد

موزیلا داده‌های کاربران را به‌دلایل پژوهشی و عمومی به اشتراک می‌گذارد

موزیلا از این پس داده‌های عمومی و غیرحساس کاربران مرورگر فایرفاکس را برای استفاده‌های پژوهشی و عمومی در دسترس عموم قرار می‌دهد.

در سال ۲۰۱۶، موزیلا سرویس گزارش سخت‌افزار (Hardware Report) را که اطلاعات مربوط به نوع سخت‌افزار مورد استفاده‌ی مشتریان را به اشتراک می‌گذاشت، راه‌اندازی کرد. اکنون این شرکت، «گزارش داده‌های عمومی» خود را معرفی می‌کند. این سرویس جدید، براساس داده‌های غیرحساس جمع‌آوری‌شده از سامانه‌ی دورسنجی مرورگرهای دسکتاپ فایرفاکس، اطلاعاتی را درباره‌ی نحوه‌ی استفاده‌ی افراد از فایرفاکس و اینترنت در سراسر جهان نمایش می‌دهد. Mozilla در این باره در وبلاگ خود می‌نویسد:

همانند گزارش سخت‌افزار برای توسعه‌دهندگان، ما امید داریم که گزارش [داده‌های عمومی] بتواند برای روزنامه‌نگاران، پژوهشگران و عموم، منبعی برای درک نه‌تنها وضع وب‌گردی دسکتاپ؛ بلکه نحوه‌ی به‌کارگیری داده‌ها در موزیلا باشد. ما تلاش می‌کنیم که طراحی همگانی و آزادی داشته باشیم و کاربران بتوانند از نحوه‌ی جمع‌آوری داده‌ها، نوع داده‌های جمع‌آوری‌شده و نحوه‌ی استفاده از داده‌ها اطلاع داشته باشند.

گزارش داده‌های عمومی، ۱۰ معیار مختلف را، یا به‌وسیله‌ی داده‌های جهانی، یا آمار ۱۰ کشور برتر تقسیم‌بندی می‌کند. شما می‌توانید اطلاعات مربوط به تعداد کاربران فعال روزانه و سالانه‌ی Firefox دسکتاپ، میانگین استفاده‌ی روزانه، تعداد کاربران آخرین نسخه‌ی مرورگر، زبان‌های برتر، تعداد افراد استفاده‌کننده از ویژگی Tracking Protection و افزونه‌های برتر را مشاهده کنید. موزیلا تاکید می‌کند که به‌منظور ردیابی نرخ کرش، پاسخگویی به سوالات به‌خصوص درباره‌ی محصولات و اندازه‌گیری تاثیر آزمایش‌هایش از این نوع داده‌ها استفاده می‌کند. علاوه‌بر این، افراد علاقه‌مند به ترندهای مربوط به استفاده از اینترنت می‌توانند موارد جزئی و جالب توجه‌ای همچون کاهش میزان استفاده از اینترنت در جریان فستیوال بهار در چین و میانگین پرکاربردترین مرورگر به‌ازای هر فرد در ایالات متحده را مشاهده کنند.

موزیلا می‌گوید:

فایرفاکس پروژه‌ای متن‌باز است و ما بر این باوریم که داده‌های تولیدشده باید برای عموم نیز کاربردی باشد. برنامه‌نویسان باید بتوانند تعداد کاربرانی را که ماه گذشته از کار آن‌ها تاثیر گرفته‌اند، مشاهده کنند. پژوهشگران باید بتوانند از نحوه‌ی تغییر کاربرد مرورگر در کشورهای در حال توسعه اطلاع پیدا کنند و عموم مردم نیز باید بتوانند از نحوه‌ی به‌کارگیری داده‌ها توسط ما مطلع شوند؛ چرا که این داده‌ها در واقع متعلق به آن‌ها است.

در حال حاضر گزارش داده‌های عمومی تنها شامل داده‌های مرورگر دسکتاپ می‌شود؛ اما موزیلا خاطرنشان کرده است که این ویژگی به‌زودی برای موبایل نیز فعال خواهد شد.

منبع engadget
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده