مایکروسافت به ماهیت مستقل و متن باز گیت‌ هاب پایبند می‌ماند

پنج‌شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۰
مطالعه 5 دقیقه
سران مایکروسافت متعهد شده‌اند که به استقلال گیت‌هاب و همکاری با توسعه‌دهندگان متن باز پایبند بمانند.
تبلیغات

چنانچه زومیت را در چند روز اخیر دنبال کرده باشید، احتمالا می‌دانید که مایکروسافت با پرداخت مبلغ ۷.۵ میلیارد دلار، گیت‌هاب را تصاحب کرده است، چنین خبری جامعه‌ی توسعه‌دهندگان را با شوک مواجه کرد، چرا که آن‌ها هنوز با دیده‌ی تردید به مایکروسافت نگاه می‌کنند. ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، نات فریدمن، مدیرعامل بعدی گیت‌هاب (و پایه‌گذار زامارین) و کریس وانسترت، مدیرعامل خروجی گیت‌هاب، برنامه‌هایی برای آینده‌ی گیت‌هاب تحت کنترل مایکروسافت دارند.

پیام اصلی همه در مورد گیت‌هاب چنین بود که این شرکت بازهم بدون وابستگی کار خود را ادامه خواهد داد. مایکروسافت با لینکدین هم تا حدودی همین‌گونه رفتار کرد. مایکروسافت در مقابل گیت‌هاب کمی محتاطانه عمل می‌کند؛ چرا که بسیاری از توسعه‌دهندگان، گیت‌هاب را به‌عنوان خانه خود می‌دانند. طبق وعده‌ی مایکروسافت، گیت‌هاب یک پلتفرم باز باقی خواهد ماند تا توسعه‌دهندگان بتوانند به‌راحتی کار خود را در آن ادامه دهند، گیت‌هاب از هرگونه سرویس ابری و دستگاهی نیز پشتیبانی خواهد کرد. با اینکه مایکروسافت قصد ندارد هسته‌ی اصلی گیت‌هاب را تغییر دهد؛ ولی می‌خواهد سرویس‌های شرکتی گیت‌هاب را گسترش دهد تا آن‌ها را با کانال‌های فروش‌ و مشتری‌های خود ادغام کند. طبق گفته‌ی نادلا، مایکروسافت از گیت‌هاب برای ارائه‌ی ابزارها و سرویس‌های توسعه‌ به مخاطبین جدید استفاده خواهد کرد.

گیت‌هاب یک پلتفرم باز باقی خواهد ماند

با وارد شدن نات فریدمن به جایگاه مدیرعاملی گیت‌هاب، وضعیت فناوری و تخصص در گیت‌هاب بهبود بخشیده خواهد شد. در اختیار گرفتن گیت‌هاب توسط مایکروسافت و همچنین ادغام زامارین (حداقل از خارج) یک موفقیت برای مایکروسافت محسوب می‌شود (هر زمان که با فریدمن صحبت شده، او از نتایج چنین کاری رضایت بسیاری داشته است) و به‌نظر برخی کارشناسان، چنین روندی برای گیت‌هاب هم خوب خواهد بود. فریدمن بعد از ملحق شدن به مایکروسافت، عهده‌دار مسئولیت تیم سرویس‌های توسعه‌دهندگان در شرکت مایکروسافت شده است. وانسترت هم که دوباره وارد نقش مدیرعاملی شد (قبلا مدیرعاملی او به‌خاطر رسوایی آزار و اذیت از دست رفته بود) می‌خواهد کناره‌گیری کند و وارد نقش‌های فعال‌تری در عرصه‌ی محصولات شود. فریدمن با به‌دست گرفتن زمام امور، این امر را محقق خواهد کرد و وانسترت به فردی فنی در زمینه‌ی ابتکارات نرم‌افزاری استراتژیک در مایکروسافت تبدیل خواهد شد.

فریدمن بعد از مصاحبه‌ای پس از تصاحب گیت‌هاب توسط مایکروسافت مکررا اعلام کرده بود که به‌نظر او گیت‌هاب مهم‌ترین شرکت توسعه‌‌ی امروزی است و مشخص شد که او دو سال پیش بعد از ملحق شدن به مایکروسافت، قصد داشته است تا ارتباط نزدیکی بین گیت‌هاب و مایکروسافت به‌وجود آورد. فریدمن در مصاحبه‌ی اخیر، تعهد مایکروسافت نسبت‌ به باز نگه داشتن گیت‌هاب را اعلام کرد و البته گفت که قصد دارد سرویس گیت‌هاب و جامعه‌ی آن را گسترش دهد. او گفت:

ما قصد داریم توسعه‌دهندگان و قابلیت‌های جدیدی به گیت‌هاب اضافه کنیم؛ زیرا گیت‌هاب از نظر شبکه‌ای و گروهی که افراد در آن حضور دارند برای قوی‌تر شدن باید بزرگ‌تر شود.

فریدمن در مصاحبه‌‌ی خود خاطرنشان کرد که انتظار چنین شک و شبهه‌ای از طرف جامعه‌ی توسعه‌دهندگان درمورد ادغام گیت‌هاب و مایکروسافت را دارد. او گفت:

همیشه نوعی حس شک مثبت از جانب جامعه توسعه‌دهندگان وجود دارد. من از توسعه‌دهندگان می‌خواهم به تاریخچه و سوابق چند سال گذشته‌ی مایکروسافت نگاهی بیندازند تا حسن نیت این شرکت در مورد شرکت‌های متن باز را ببینند.
گیت هاب و مایکروسافت

او از توسعه‌دهندگان خواست تا مایکروسافت را با توجه‌به سابقه‌اش قضاوت کنند و بدانند که تنها موردی که اهمیت دارد، قول‌های امروزی مایکروسافت است. فریدمن در مورد خود گیت‌هاب گفت که باید زندگی توسعه‌دهندگان را آسان‌تر کند. این شرکت برای انجام چنین کاری باید توسعه‌ در فضای ابری را آسان‌تر کند. او گفت:

ما به‌طور گسترده درمورد راه‌های گوناگون و جدیدی که می‌توانیم سرویس‌های ابری را وارد گیت‌هاب کنیم، فکر می‌کنیم. چنین کاری فقط مختص سیستم ابری ما نیست. گیت‌هاب یک پلتفرم باز است؛ بنابراین ما توانایی این را داریم که هر کسی را وارد سرویس‌های ابری داخل گیت‌هاب کنیم، در نتیجه حرکت برای شما از کد به فضای ابری آسان‌تر خواهد بود، این موضوع تنها به فضای ابری محدود نمی‌شود: کد به فضای ابری؛ کد به موبایل؛ کد به دستگاه‌های مرزی (Edge Device)؛ کد به اینترنت اشیاء. هر جریان کاری و هر موردی را که توسعه‌دهندگان به‌دنبال آن باشند، پشتیبانی خواهیم کرد.
مایکروسافت و توسعه دهندگان

یکی دیگر از زمینه‌هایی که مایکروسافت روی آن کار خواهد کرد، فروشگاه گیت‌هاب است. طبق اعلام مایکروسافت، این شرکت تمامی ابزار‌ها و سرویس‌های توسعه‌ی خود را به فروشگاه گیت‌هاب وارد خواهد کرد. ویژوال استودیو کد (ویرایشگر کد منبع باز و آزاد مایکروسافت) وارد گیت‌هاب خواهد شد. فریدمن می‌گوید:

ما قصد داریم توسعه‌دهندگان را قوی‌تر کنیم و محیطی برای آن‌ها فراهم کنیم که بتوانند از هر زبان، سیستم عامل، فضای ابری و دستگاهی برای کار خود استفاده کنند. حتی مهم نیست که آن‌ها دانش‌آموز یا کارکنان یک شرکت بزرگ باشند یا اینکه صرفا برای سرگرمی کار کنند، استارتاپ باشند یا هر مورد دیگری، در هر صورت گیت‌هاب خانه‌ی تمامی توسعه‌دهندگان است.

او در مصاحبه با تک‌کرانچ گفت که قصد دارند گیت‌هاب را به‌گونه‌ای جلو ببرند که باعث بهبود اوضاع خود گیت‌هاب هم شود. آن‌ها می‌خواهند با وارد کردن منابع مایکروسافت و زیرساخت‌های آن به سرویس میزبانی کد و همچنین آزاد گذاشتن گیت‌هاب برای عملکرد مستقل، چنین کاری را انجام دهند.

گیت هاب و متن باز

هنوز مشخص نیست که با وجود چنین تعهداتی از سوی مایکروسافت، بازهم توسعه‌دهندگان بتوانند به‌ گیت‌هاب به‌عنوان یک شخص ثالث و نسبتا بی‌طرف به‌عنوان اکوسیستم اعتماد کنند یا خیر. نادلا که از چنین مسئله‌ای آگاهی داشت چند روز پیش به‌طور مستقیم در مورد آن صحبت کرد و گفت:

ما از مسئولیت خود در قبال این توافق آگاهی داریم. ما در قبال حفظ جامعه‌ی گیت‌هاب و توسعه‌دهندگانش وظیفه داریم. پلتفرم گیت‌هاب باید به‌طور مستقل عمل کند و هم‌چنان باز باقی بماند. ما همیشه به بازخوردهای توسعه‌دهندگان گوش خواهیم کرد و برای اساس اصلی گیت‌هاب و همچنین قابلیت‌های جدید آن سرمایه‌گذاری خواهیم کرد.

نادلا همچنین درمورد نقش مایکروسافت به‌عنوان یک شرکت توسعه‌دهنده‌محور صحبت کرد و گفت که مایکروسافت در حال حاضر فعال‌ترین سازمان در گیت‌هاب است. اما مهم‌تر از همه او به نقش مایکروسافت در جامعه متن باز پرداخت و گفت:

ما همیشه به توسعه‌دهندگان و همچنین توسعه‌دهندگان متن باز علاقه‌مند بوده‌ایم. ما خودمان در مسیر متن باز قرار داریم و به‌سوی جامعه متن باز حرکت می‌کنیم، هم‌راستا با متن باز هستیم و در اکوسیستم آن فعالیت داریم. همچنین با ابزار توسعه‌‌ی متن باز و چارچوب‌های آن مشارکت داریم و وقتی صحبت از تعهد ما نسبت‌ به آن می‌شود با اقداماتمان روی حال و آینده تأثیر می‌گذاریم.
تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات