اولین وب‌سایت دنیا را پس از گذشت بیش از ۲۰ سال مشاهده‌ کنید

اولین وب‌سایت دنیا را پس از گذشت بیش از ۲۰ سال مشاهده‌ کنید

پدر وب دنیا تیم برنرز لی به عنوان خالق این فناوری اولین وب‌سایت دنیا را در سال ۱۹۹۱ راه اندازی کرد. CERN توانسته یک کپی از نسخه سال ۱۹۹۲ آن را حفاظت کند که در نوع خود کار ارزشمندی است. حتما کنجکاو شده‌اید! در ادامه مطلب می‌توانید آن راببینید و با وب‌سایت‌های بزرگ امروز چون فیس‌بوک و آمازون و ... مقایسه نمایید، تا متوجه پیشرفت دنیای وب طی ۲۰ سال اخیر گردید.

بیش از دو دهه قبل، اولین صفحه وب دنیا راه‌اندازی شد و اگر خیلی کنجکاوید تا ببینید اصل این وب‌سایت در سال ۱۹۹۱ به چه شکل بوده است، CERN آن را حفظ کرده، تا  شما هم از مشاهده آن بی‌بهره نمانید. این سایت که توسط تیم برنرز لی روی یک کامپیوتر NeXT خلق شده بود، محلی برای یافتن اطلاعات درباره شبکه گسترده جهانی (WWW) بود که در آن زمان یک فناوری جدید و هیجان‌انگیز محسوب می‌شد.

نسخه حفاظت شده مدتی است که در دسترس عموم قرار دارد، اما دقیقا مشابه نسخه اولیه در سال ۱۹۹۱ نیست. CERN می‌گوید که این یک کپی از سال ۱۹۹۲ است و تغییرات به وجود آمده، همراه با توسعه پروژه WWW به طور روزانه روی اطلاعات موجود در این صفحه اعمال شده‌اند.متاسفانه هیچ تصویری از صفحه اصلی وجود ندارد. اگر نگاهی به این وب‌سایت بیاندازید متوجه می‌شوید که ویژگی‌های مدرنی مثل تصویر در آن وجود ندارد، و این موضوع به خوبی به ما یادآوری می‌کند که وب، در این زمان نسبتا کوتاه تا چه حد رشد کرده است. همچنین این ماجرا یک نمونه عالی از حفظ و نگهداری اسناد در عصر دیجیتال است.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید