نوکیا و ودافون پوشش LTE را به کره ماه می‌برند

نوکیا و ودافون پوشش LTE را به کره ماه می‌برند

اپراتور بزرگ انگلیسی وُدافون قصد دارد با همکاری نوکیا اقدام به توسعه شبکه 4G LTE روی سطح ماه کند. ساکنان زمین می‌توانند به کمک این شبکه، تصاویر زنده کره ماه را دریافت کنند.

وُدافون در تازه‌ترین اقدام خود در جهت گسترش شبکه LTE روی سطح ماه، دست یاری به سوی نوکیا دراز کرده است. اگر تمامی فعالیت‌های این پروژه طبق برنامه پیش برود، تا سال دیگر شاهد پوشش LTE در کره ماه خواهیم بود. هدف اصلی این طرح، نمایش ویدیوی زنده با کیفیت HD از سطح ماه برای ساکنان زمین خواهد بود که قدمی بزرگ برای ارتباط فضایی به شمار می‌رود.

در ابتدا نوکیا خبر از این همکاری داد و اعلام کرد از سوی وُدافون برای دستیابی به این جاه‌طلبی فضایی انتخاب شده است. نوکیا به‌عنوان همکار فناوری این پروژه فعالیت خواهد کرد و به وُدافون در راستای توسعه شبکه 4G LTE با مقیاس فضایی و وزن کمتر از یک کیسه شکر، کمک خواهد کرد. اگر این پروژه به سرانجام برسد، وُدافون اولین شرکتی خواهد بود که روی ماه سرویس اینترنت همراه نصب کرده است.

مؤسسه‌ی PTScientists که مقر اصلی آن در شهر برلین قرار دارد، به همراه آئودی برای ساخت ماه‌نورد مورد نیاز در این پروژه، همکاری خواهد داشت. مأموریت به ماه نامی است که برای این طرح در نظر گرفته شده و تجهیزات مورد نیاز آن، سال آینده از کیپ کارناوال فلوریدا توسط موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس، پرتاب خواهد شد.

دو عدد ماه‌نورد چهارچرخ آئودی نیز از این اتصال برای هماهنگی با سامانه فرود و ناوبری استفاده خواهند کرد. این دو ماه‌نورد به کمک شبکه 4G می‌توانند تصاویری با رزولوشن HD از مأموریت خود به سوی ماه‌نورد مأموریت آپولو ۱۷ ارسال کنند. تمامی کاربران زمین می‌توانند به‌صورت زنده به داده‌های ارسالی از ماه دسترسی داشته باشند.

وظیفه نوکیا در این مأموریت، ساخت شبکه‌ای فوق فشرده است که وزنی کمتر از یک کیلوگرم داشته باشد و از استانداردهای فضایی بهره بگیرد. مدیر فناوری نوکیا اعلام کرده است که این شرکت تمایل زیادی به همکاری با وُدافون و سایر نهاد‌های همکار در این پروژه تا زمان پرتاب در سال ۲۰۱۹ دارد.


منبع slashgear

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید