اینترنت ماهواره‌ ای اسپیس ایکس بدون تخصیص آی‌ پی فعالیت می‌کند

اینترنت ماهواره‌ ای اسپیس ایکس بدون تخصیص آی‌ پی فعالیت می‌کند

طبق ادعای ایلان ماسک، ماهواره‌های استارلینکِ شرکت اسپیس ایکس، اینترنتِ بدون آی‌پی در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

اگر پیگیر اخبارِ مربوط به ایلان ماسک و فعالیت‌های شرکت اسپیس ایکس بوده باشید، مسلماً از پرتاب راکت فالکون ۹ باخبر هستید. ایلان ماسک با پرتاب این موشک، قصد دارد رؤیای خود برای در دسترس قرار دادنِ اینترنت ماهواره‌ای در سراسر دنیا را به حقیقت بدل سازد. 

ماهواره‌های استارلینک (Starlink) که برای انجام این کار در نظر گرفته شده‌اند، در آینده‌ی نزدیک خدمات اینترنت را به‌واسطه‌ی امواج ماهواره‌ی به زمین می‌فرستند. حال ایلان ماسک ادعا می‌کند که اینترنت ماهواره‌ای این شرکت به‌صورتِ کامل، بی‌نیاز از تخصیص آی‌پی است.

در پاسخ به پرسش یکی از کاربران توییتر که درباره‌ی نوع اتصال ماهواره‌ استارلینک پرسیده بود، ایلان ماسک جواب جالبی ارائه کرد:

از استاندارد IPv6 ساده‌تر خواهد بود و بسته‌ی کوچکی در قسمت فوقانی خود خواهد داشت. در واقع از اتصال نظیر به نظیر استفاده می‌شود.

در ادامه از او درباره‌ی امنیت این اتصال و احتمال حمله‌ی سایبری به آن پرسیده شد. ماسک در پاسخ به این سؤال به استفاده از رمزنگاری End to End اشاره کرد. به باور وی، عدم حمله‌ی سایبری به شبکه‌های اجتماعی‌ که با این تکنولوژی رمزنگاری شده‌اند، خود گواهی بر امنیت بالای اینترنت ماهواره‌ای شرکت اسپیس ایکس است. او در ادامه بیان داشت که در صورت بروز چنین اتفاقی، به‌روزرسانی‌ فرم‌ور امکانِ رفعِ آن را فراهم می‌کند.

با این حال ماسک و شرکتش برای رسیدن به این مهم، دشواری‌های بسیاری بر سرِ راه خود دارند. قوانین رگولاتوری برخی کشورها امکان دسترسی به برخی از سایت‌ها را مسدود کرده است. حال با توجه به این موضوع که اینترنت ماهواره‌ای اسپیس ایکس دسترسی بدون محدودیت و فرامرزی برای کاربران فراهم می‌آورد، مشخص نیست که واکنش دولت‌ها به این موضوع چگونه خواهد بود.


منبع alphr

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید