بلاک چین روش حفاظت و ردیابی هویت ما را متحول می‌کند

یک‌شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۰
مطالعه 5 دقیقه
بلاک چین تنها منحصر به پول دیجیتال نیست؛ این فناوری می‌تواند کل دنیای حفاظت اطلاعات را متحول کند.

فناوری زنجیره‌‌ی بلوکی در ابتدای راه است؛ با این حال نشانه‌هایی از پتانسیل بالای خود نشان داده است. فرقی ندارد که از بازارهای پُرنوسان ارز رمزپایه خرید کرده باشید یا خیر؛ شما هنوز راه زیادی تا یادگیری و تحقیق در مورد اصطلاح فناوری بک‌اند پیش رو دارید. یادگیری و بررسی این راه به شما کمک خواهد کرد انقلابی در نحوه‌ی سازمان‌دهی، ذخیره‌سازی، اعتبار دادن به اطلاعات مصرف‌کننده و سازمان به‌پا کنید. 

برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های زنجیره‌‌ی بلوکی به استفاده از دفتر کل غیر متمرکز وابسته هستند. از دفتر کل‌ غیر متمرکز برای ردیابی و نظارت بر مالکیت دارایی‌های دیجیتال (بلوک‌ها) استفاده می‌شود و راهی ایجاد می‌کند تا بتوان با اشخاص غیر قابل اعتماد، بر سر سابقه دیجیتال مشترک، به توافق رسید. این سابقه‌ی دیجیتال مشترک، تغییرناپذیر و قابل اطمینان است؛ بنابراین هیچ داده‌ای نمی‌تواند به‌آسانی جعل یا کپی شود.

یکی از موارد امیدوارکننده‌ی استفاده از فناوری فوق، این است که ما می‌توانیم از پایه و اساس در نحوه‌ی مدیریت خود تغییر ایجاد کنیم و هویت‌های شخصی خود را ایمن سازیم. این خود یک مسئله‌ی پرسود برای تکنسین‌ها و کارشناسان صنعت است که روی بلاک چین کار می‌کنند تا سرعت آن را برای رسیدن به مقیاس جهانی افزایش دهند.

یک مسئله در این میان وجود دارد: اینترنت به مکانی بسیار امن و تأثیرگذار تبدیل شده؛ ولی روند حقیقی (و سخت و سنگین) مدیریت هویت ما اصلا و ابدا تغییری نکرده است. ما هنور به بخشی از روش‌های موروثی و سنتی مثل قلم و کاغذ برای حمایت از سازمان و برخی از اطلاعات شخصی و مهم خود وابسته هستیم. با اینکه سیستم‌های مدیریت هویت در دولت‌ها و مناطق مختلف باهم متفاوت هستند، اکثر آن‌ها سال‌ها از استانداردهای مدرن بهره‌وری عملیاتی عقب مانده‌اند؛ اما سؤال اینجا است که چرا؟

سیستم‌های قدرت متمرکز که ما آن‌ها را در قالب دولت‌های بزرگ می‌بینیم، انگیزه‌ی کمی برای بهبود این روند دارند یا اصلا انگیزه‌ای برای بهبود روند ندارند. ما نه‌تنها با مشکل ضعیف بودن تجربه‌ی کاربری برای شهروندانی که نیاز دارند هویت خود را به‌روزرسانی یا مدیریت کنند، روبه‌رو هستیم؛ بلکه می‌دانیم میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به به‌روز‌ترین نسخه از سوابق شخصی خود دسترسی ندارند. عدم دسترسی و ناکارآمدی به شهروندان دنیا آسیب وارد کرده و آن‌ها را از مسیر کنترل زندگی‌ شخصی خارج کرده است.

این نقص و بی‌کفایتی هزینه‌های مالی و زمانی زیادی بر عموم مردم تحمیل کرده؛ اما هزینه‌ی اصلی مربوط به این است که دولت‌ها در حال حاضر چگونه از اطلاعات ما محافظت می‌کنند (با سیستم‌های هویت متمرکز هزینه‌بر و ناامن). هر وقت شما داده‌ها و اطلاعاتی را در یک مکان خاص ذخیره می‌کنید، مشکلات و آسیب‌پذیری‌های زیادی به‌ وجود می‌آیند. مثال‌های برجسته زیادی در این مورد وجود دارند؛ هوم دیپو، جی‌. پی‌. مورگان، ای‌بی و اخیرا هم اکوئیفاکس. در نتیجه، خطرات متعدد و هزینه‌های حفاظت سایبری زیادی وجود دارند که این سازمان‌ها باید برای حفاظت از داده‌ها با آن‌ها مقابله کنند. حتی در صورت مقابله سازمان‌ها هم گزارش‌های متعددی از دولت‌ها در زمینه‌های کلاهبرداری و هک وجود دارد.

ما در قبال یک سیستم مدیریت هویت که برای از هم نپاشیدن جامعه‌ی مدرن بسیار مهم است، مسائل امنیتی، حریم خصوصی و مالکیت را بررسی می‌کنیم.

چیزی که نسل بعدی مبتکران از داشتن آن بسیار هیجان زده هستند، این است که ما می‌توانیم این فهرست مشکلات منفی را با به‌کارگیری و پیاده‌سازی یک بلاک چین حل کنیم. ما از این زنجیره‌بلوکی به‌عنوان سیستمی واحد از سوابق برای مدیریت، سازمان‌دهی و حفظ اطلاعات شخصی خود استفاده می‌کنیم.

به‌عنوان مثال، سیستم سلف‌کی، به‌سرعت یک زنجیر‌ه‌ی بلوکی بر اساس سیستم هویت دیجیتال بیرون داد که به اشخاص و کمپانی‌ها اجازه می‌دهد هویت‌ دیجیتال خود را کنترل و مدیریت کنند. آن‌ها بسیار هوشمندانه، یک کلید هویت خودمختار طراحی کردند که دسترسی به محرمانه‌ترین و مهم‌ترین اطلاعات ما را فراهم می‌کند. این کلید هویت، جایگزین ناکارآمدی سیستم کنونی که متکی به گروه‌های میانجی است، می‌شود.

من (نویسنده متن اصلی) با ادموند لوول، مؤسس و مدیرعامل سلف‌کی ملاقات کردم. او می‌گوید سلف‌کی از شیوه‌ای متفاوت با مدیریت اطلاعات خصوصی و حریم خصوصی بهره می‌برد. آن‌ها مطمئن هستند که هیچگاه اطلاعات مشتری را از دست نخواهند داد، چراکه اصلا این اطلاعات را ذخیره نمی‌کنند.

اما بر اساس گفته‌های لوول، آن‌ها علاوه بر رسیدگی بر اشخاص خصوصی، یک بازار کامل نیز برای نهادهای شرکتی ایجاد کرده‌اند. تغییر راه و روش ذخیره‌ی اطلاعات و دسترسی به اطلاعات شخصی تنها نقطه‌ی شروع اقدامات جدید ما برای اعتبار دادن و نگه‌داری سوابق مالکیت است.

اگر ما تمامی اطلاعات در مورد املاک، دارایی و بهداشت و سلامتی را در یک مکان یکپارچه داشته باشیم، می‌توانیم به‌آسانی هویت واقعی یک معامله را تصدیق کنیم. ما اکنون می‌توانیم مدرکی تأییدشده و معتبر داشته باشیم که نشان دهد سوابق مالکیت ما قانونی هستند.

این تفکر می‌تواند جایگزین بسیاری از زیرساخت‌های جعلی و کلاهبرداری شود که ما به آن‌ها در روندهای حیاتی جامعه مثل اعتبار مالی، مالیات و ... وابسته هستیم. البته به یاد داشتن این نکته نیز مهم است که بخش‌های بزرگ اقتصاد ما اغلب اوقات نسبت به تغییرات مقاومت نشان می‌دهند. ما می‌توانیم دیدی طولانی‌مدت را در نظر بگیریم. در این دید، چنین پیشرفت‌هایی اجتناب‌ناپذیر خواهند شد و اجزای آینده‌ی دیجیتال را در کنار هم قرار خواهند داد. آیا باید هرچه سریع‌تر به پیشرفت‌ها دست یافت؟ این همان چالشی است که مارک زاکربرگ و ایلان ماسک به‌دنبال آن هستند.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود